Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Երևանում Թուրքիայի ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչի հետ հանդիպմանը քննարկվելու է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների ամբողջ օրակարգը։
Նա ընդգծել է. «Գլխավոր թեման հարաբերությունների կարգավորումն է, ամբողջ գործընթացը փակ սահմանի բացման ու դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին է, քննարկումները հիմնականում սրա մասին են», հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա հայտարարել է, որ Հայաստանը որևէ հիմնավոր պատճառ չի տեսնում, թե Թուրքիան պետք է հապաղի սահմանի բացման և Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հարցում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ես չեմ տեսնում պատճառ, թե ինչու պիտի Թուրքիան հապաղի այս հարցում, համենայն դեպս, հայկական կողմից որևէ հապաղման խնդիր չկա։ Մենք պատրաստ ենք հենց վաղը ունենալ բաց սահմաններ և հաստատված դիվանագիտական հարաբերություններ։ Ի դեպ, բավականին վերջերս Պակիստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեցինք, և դա նույնպես շատ նշանակալի իրադարձություն է։ Հույս ունեմ՝ Թուրքիայի հետ նույնպես նման քայլի կգնանք»,-ընդգծել է Ռուբինյանը։
Նրա խոսքով՝ երբ առկա է քաղաքական կամք, գործընթացը կարող է իրականություն դառնալ կարճ ժամանակում։
«Մեր կողմից այդ կամքը միանշանակ կա, և համոզված եմ, որ կարճ ժամանակում հնարավոր է հասնել մեծ արդյունքների»,- հավելել է նա։
Նա կրկին շեշտել է, որ Հայաստանը շարունակում է երկխոսությունը՝ առանց որևէ նախապայմանի։
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ գործընթացը ընթանում է առանց նախապայմանների։ Մենք էլ մեր կողմից որևէ նախապայման չունենք և կարծում ենք, որ շատ արագ հնարավոր է ունենալ բաց սահման և հաստատված դիվանագիտական հարաբերություններ։ Այդ ուղղությամբ աշխատելու ենք»,- եզրափակել է Ռուբինյանը։
ատուկ ներկայացուցիչների վերջին հանդիպումը կայացել է ապրիլի 11-13-ը Անթալիայում անցկացվող դիվանագիտական համաժողովի ընթացքում։ ՀՀ–ից մասնակցել են ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը։

Ruben Rubinyan, Armenia’s special representative in the normalization process with Turkey and Deputy Speaker of the National Assembly, told reporters that during his upcoming meeting in Yerevan with Turkey’s envoy Serdar Kılıç, the full agenda of Armenia-Turkey relations will be discussed.
“The main topic is the normalization of relations. The entire process centers on opening the closed border and establishing diplomatic relations. Discussions mainly revolve around this,” he said, as reported by Aysor.am.
Rubinyan emphasized that Armenia sees no valid reason for Turkey to delay the opening of the border or the establishment of diplomatic ties, Armenpress reports.
“I don’t see why Turkey should hesitate on this issue. At least from the Armenian side, there is no such hesitation. We’re ready to have open borders and established diplomatic relations as soon as tomorrow. Recently, we also established diplomatic ties with Pakistan, which was a significant development. I hope we can take a similar step with Turkey,” Rubinyan stated.
He noted that when there is political will, the process can become a reality in a short period.
“Our side clearly has that will, and I’m confident that substantial progress can be achieved quickly,” he added.
Rubinyan reiterated that Armenia continues the dialogue without any preconditions.
“We’ve repeatedly stated that the process is proceeding without preconditions. We have none on our side and believe it’s possible to achieve open borders and diplomatic relations swiftly. We will continue working in that direction,” he concluded.
As part of the Armenia-Turkey normalization process, a meeting between special representatives Ruben Rubinyan and Serdar Kılıç is expected in Armenia in the coming days. This was confirmed by Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan.
The last meeting of the special envoys took place from April 11 to 13 during a diplomatic forum in Antalya, attended by Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Deputy Speaker Ruben Rubinyan.