Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Երևանում Թուրքիայի ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչի հետ հանդիպմանը քննարկվելու է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների ամբողջ օրակարգը։
Նա ընդգծել է. «Գլխավոր թեման հարաբերությունների կարգավորումն է, ամբողջ գործընթացը փակ սահմանի բացման ու դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին է, քննարկումները հիմնականում սրա մասին են», հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա հայտարարել է, որ Հայաստանը որևէ հիմնավոր պատճառ չի տեսնում, թե Թուրքիան պետք է հապաղի սահմանի բացման և Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հարցում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ես չեմ տեսնում պատճառ, թե ինչու պիտի Թուրքիան հապաղի այս հարցում, համենայն դեպս, հայկական կողմից որևէ հապաղման խնդիր չկա։ Մենք պատրաստ ենք հենց վաղը ունենալ բաց սահմաններ և հաստատված դիվանագիտական հարաբերություններ։ Ի դեպ, բավականին վերջերս Պակիստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեցինք, և դա նույնպես շատ նշանակալի իրադարձություն է։ Հույս ունեմ՝ Թուրքիայի հետ նույնպես նման քայլի կգնանք»,-ընդգծել է Ռուբինյանը։
Նրա խոսքով՝ երբ առկա է քաղաքական կամք, գործընթացը կարող է իրականություն դառնալ կարճ ժամանակում։
«Մեր կողմից այդ կամքը միանշանակ կա, և համոզված եմ, որ կարճ ժամանակում հնարավոր է հասնել մեծ արդյունքների»,- հավելել է նա։
Նա կրկին շեշտել է, որ Հայաստանը շարունակում է երկխոսությունը՝ առանց որևէ նախապայմանի։
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ գործընթացը ընթանում է առանց նախապայմանների։ Մենք էլ մեր կողմից որևէ նախապայման չունենք և կարծում ենք, որ շատ արագ հնարավոր է ունենալ բաց սահման և հաստատված դիվանագիտական հարաբերություններ։ Այդ ուղղությամբ աշխատելու ենք»,- եզրափակել է Ռուբինյանը։
ատուկ ներկայացուցիչների վերջին հանդիպումը կայացել է ապրիլի 11-13-ը Անթալիայում անցկացվող դիվանագիտական համաժողովի ընթացքում։ ՀՀ–ից մասնակցել են ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը։

Специальный представитель Армении по нормализации отношений с Турцией, вице-спикер Национального собрания Рубен Рубинян сообщил журналистам, что на предстоящей встрече в Ереване с турецким представителем Сердаром Кылычем будет обсуждена вся повестка дня армяно-турецких отношений.
«Главная тема — нормализация отношений. Весь процесс касается открытия закрытой границы и установления дипломатических отношений. Обсуждения в основном об этом», — передает Aysor.am.
Как сообщает «Арменпресс», Рубинян заявил, что Армения не видит никаких обоснованных причин, по которым Турция должна откладывать открытие границы и установление дипломатических отношений.
«Я не вижу причин, по которым Турция должна медлить с этим вопросом. По крайней мере, с армянской стороны никакого промедления нет. Мы готовы уже завтра открыть границы и установить дипломатические отношения. Кстати, совсем недавно мы установили дипломатические отношения с Пакистаном — это тоже очень значимое событие. Надеюсь, что аналогичный шаг будет предпринят и в отношении Турции», — заявил он.
По его словам, при наличии политической воли процесс может быть реализован в короткие сроки.
«С нашей стороны такая воля однозначно есть, и я уверен, что за короткое время можно достичь значительных результатов», — добавил Рубинян.
Он вновь подчеркнул, что Армения продолжает диалог без каких-либо предварительных условий.
«Мы неоднократно заявляли, что процесс идет без предварительных условий. С нашей стороны их нет, и мы считаем, что в кратчайшие сроки можно открыть границу и установить дипломатические отношения. Мы продолжим работать в этом направлении», — резюмировал он.
В рамках процесса нормализации армяно-турецких отношений в ближайшие дни в Армении планируется встреча специальных представителей Рубена Рубиняна и Сердара Кылыча. Об этом сообщила пресс-секретарь МИД Ани Бадалян.
Последняя встреча спецпредставителей состоялась 11–13 апреля на дипломатическом форуме в Анталье. В ней приняли участие министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и вице-спикер парламента Рубен Рубинян.