«Հայաստանը ես եմ» քաղաքական-հասարակական նախաձեռնության ղեկավար Նաիրի Սարգսյանն հայտարարել է, որ նախաձեռնությունը մասնակցելու է 2026–ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին:
«Պետք է ջանք չխնայել և օր առաջ ազատվել Հայաստանի հիմքերը խարխլող, Հայաստանի տակ ամենօրյա ռեժիմով բոմբեր տեղադրող իշխանությունից»,- ասել է նա ասուլիսում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա հավելել է, որ առաջիկա քաղաքական ծրագրի և մասնակցության ձևաչափի վերաբերյալ անպայման կհայտարարեն։ Նա նշել է, որ պատրաստ են համագործակցել բոլոր այն ուժերի և անհատների հետ, որոնք գաղափարապես հակադրվում են ներկայիս իշխանությանը և կիսում են իրենց արժեքային համակարգը։
«Կհամագործակցենք բոլոր այն մարդկանց հետ, որոնց ծրագրերը, գաղափարները, արժեհամակարգը մոտ է մեր արժեհամակարգին, գաղափարներին, ծրագրին, որոնց իրական նպատակը Հայաստանին այս չարիքը բերած, Հայաստանի տակ ամենօրյա ռեժիմով ռումբեր տեղադրող իշխանությանը հեռացնելն է»,- ասել է Սարգսյանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ իրենց ուժի ետևում որևէ արտաքին պետություն կանգնած չէ՝ լինի դա Ռուսաստան կամ Արևմուտք, և իրենց ամբողջ գործունեությունն ուղղված է բացառապես Հայաստանի շահերի սպասարկմանը։
«Մեզ համար գերական Հայաստանի շահն է, մենք այդ շահի գիտակցումով ենք առաջնորդվում, մեր ռազմավարական համագործակցությունները, հետագա գործողությունները նրանց հետ պատկերացնում ենք միայն Հայաստանի պետական շահի հետ համադրելով։ Չունենք ուղղվածություն՝ Ռուսասատան, թե Արևմուտք, մեծ հաշվով Հայաստանում արդեն Թուրքիայի ազդեցությունն է շատ ավելի ուժեղացել։ Հայաստանի շահը խորը գիտակցելով՝ պետք է գնանք լուծումների իրականացմանը»,–ասել է գործիչը։
Սարգսյանը նշել է, որ նախաձեռնության անդամներն ամենօրյա ռեժիմով շարունակելու են իրենց հասարակական գործունեությունը, սակայն համոզված են՝ երկրին անհրաժեշտ են քաղաքական լուծումներ։
Բացի այդ, Նաիրի Սարգսյանը հստակեցրել է, որ իրենց նախաձեռնությունը կուսակցության չի վերածվելու և նման ձգտում չունի։
«Զբաղվում ենք քաղաքական գործունեությամբ։ Մենք պատկերացում ենք Հայաստանի վերականգնումը պրոֆեսիոնալ և տեխնոկրատ կառավարության եղանակով, շատ հաճախ պրոֆեսիոնալներն ու տեխնոկրատները չեն ցանկանում կուսակցության անդամ լինել։ Կուսակցությունը մեր գործունեության համար շատ խորթ է, և մենք նախընտրել ենք որպես դրա իրացման գործիք դաշինքի ձևավորումը»,- ասել է նախաձեռնության ղեկավարը։

Nairi Sargsyan, head of the “I Am Armenia” political-civic initiative, announced that the group will participate in the 2026 parliamentary elections in the format of a political alliance.
“We must spare no effort and urgently rid ourselves of a government that is undermining Armenia’s foundations and placing bombs under the country on a daily basis,” Sargsyan said during a press conference, according to Panorama.am .
He added that details about the initiative’s political agenda and format of participation will be announced in due course. He emphasized readiness to collaborate with all forces and individuals who oppose the current authorities and share their system of values.
“We will work with anyone whose ideas, values, and programs align with ours and whose real goal is to remove the government that has brought this disaster upon Armenia and is sabotaging it every day,” Sargsyan noted.
He also stressed that no foreign power—neither Russia nor the West—is behind their movement, and that their actions are guided solely by Armenia’s national interest.
“For us, Armenia’s interest is paramount. Our strategic partnerships and future steps are guided by that awareness. We have no alignment with Russia or the West. In fact, Turkey’s influence in Armenia has grown significantly. With a deep understanding of Armenia’s interest, we must move toward real solutions,” he added.
Sargsyan clarified that while the members of the initiative will continue their civic activism, they firmly believe that political solutions are needed.
He also confirmed that the initiative does not intend to transform into a political party.
“We are engaged in political activity. We envision Armenia’s recovery through a professional and technocratic government. Professionals and technocrats often do not want to join parties. A party structure feels alien to our work, so we’ve chosen to operate as an alliance instead,” he explained.