«Հայաստանը ես եմ» քաղաքական-հասարակական նախաձեռնության ղեկավար Նաիրի Սարգսյանն հայտարարել է, որ նախաձեռնությունը մասնակցելու է 2026–ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին:
«Պետք է ջանք չխնայել և օր առաջ ազատվել Հայաստանի հիմքերը խարխլող, Հայաստանի տակ ամենօրյա ռեժիմով բոմբեր տեղադրող իշխանությունից»,- ասել է նա ասուլիսում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա հավելել է, որ առաջիկա քաղաքական ծրագրի և մասնակցության ձևաչափի վերաբերյալ անպայման կհայտարարեն։ Նա նշել է, որ պատրաստ են համագործակցել բոլոր այն ուժերի և անհատների հետ, որոնք գաղափարապես հակադրվում են ներկայիս իշխանությանը և կիսում են իրենց արժեքային համակարգը։
«Կհամագործակցենք բոլոր այն մարդկանց հետ, որոնց ծրագրերը, գաղափարները, արժեհամակարգը մոտ է մեր արժեհամակարգին, գաղափարներին, ծրագրին, որոնց իրական նպատակը Հայաստանին այս չարիքը բերած, Հայաստանի տակ ամենօրյա ռեժիմով ռումբեր տեղադրող իշխանությանը հեռացնելն է»,- ասել է Սարգսյանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ իրենց ուժի ետևում որևէ արտաքին պետություն կանգնած չէ՝ լինի դա Ռուսաստան կամ Արևմուտք, և իրենց ամբողջ գործունեությունն ուղղված է բացառապես Հայաստանի շահերի սպասարկմանը։
«Մեզ համար գերական Հայաստանի շահն է, մենք այդ շահի գիտակցումով ենք առաջնորդվում, մեր ռազմավարական համագործակցությունները, հետագա գործողությունները նրանց հետ պատկերացնում ենք միայն Հայաստանի պետական շահի հետ համադրելով։ Չունենք ուղղվածություն՝ Ռուսասատան, թե Արևմուտք, մեծ հաշվով Հայաստանում արդեն Թուրքիայի ազդեցությունն է շատ ավելի ուժեղացել։ Հայաստանի շահը խորը գիտակցելով՝ պետք է գնանք լուծումների իրականացմանը»,–ասել է գործիչը։
Սարգսյանը նշել է, որ նախաձեռնության անդամներն ամենօրյա ռեժիմով շարունակելու են իրենց հասարակական գործունեությունը, սակայն համոզված են՝ երկրին անհրաժեշտ են քաղաքական լուծումներ։
Բացի այդ, Նաիրի Սարգսյանը հստակեցրել է, որ իրենց նախաձեռնությունը կուսակցության չի վերածվելու և նման ձգտում չունի։
«Զբաղվում ենք քաղաքական գործունեությամբ։ Մենք պատկերացում ենք Հայաստանի վերականգնումը պրոֆեսիոնալ և տեխնոկրատ կառավարության եղանակով, շատ հաճախ պրոֆեսիոնալներն ու տեխնոկրատները չեն ցանկանում կուսակցության անդամ լինել։ Կուսակցությունը մեր գործունեության համար շատ խորթ է, և մենք նախընտրել ենք որպես դրա իրացման գործիք դաշինքի ձևավորումը»,- ասել է նախաձեռնության ղեկավարը։

8 Сентябрь 2025 - 15:16 AMT
Руководитель политико-общественной инициативы «Армения — это я» Наири Саргсян сообщил, что движение примет участие в парламентских выборах 2026 года в формате политического альянса.
«Необходимо приложить все усилия и как можно скорее избавиться от власти, которая подрывает основы Армении и ежедневно минирует страну», — заявил он на пресс-конференции, передаёт Panorama.am .
Он отметил, что в ближайшее время будет представлен план политических действий и формат участия. Также Саргсян подчеркнул готовность к сотрудничеству со всеми силами и отдельными лицами, которые идейно противостоят действующей власти и разделяют их систему ценностей.
«Мы будем сотрудничать со всеми, чьи программы, идеи и ценности близки нам и чья реальная цель — свержение власти, которая принесла Армении это зло и ежедневно закладывает мины под страну», — отметил Саргсян.
Он подчеркнул, что за их инициативой не стоит ни одно иностранное государство — ни Россия, ни Запад, и все действия направлены исключительно на защиту интересов Армении.
«Для нас первостепенным является интерес Армении. С осознанием этого интереса мы действуем, строим стратегические партнёрства и планируем дальнейшие шаги исключительно в соответствии с национальными приоритетами. Мы не ориентируемся ни на Россию, ни на Запад. В действительности влияние Турции в Армении уже стало намного сильнее. Осознавая интересы страны, необходимо переходить к реальным решениям», — заявил он.
Саргсян добавил, что члены инициативы продолжат общественную деятельность, но уверены: стране нужны именно политические решения.
Он также уточнил, что инициатива не станет превращаться в политическую партию и не стремится к этому.
«Мы занимаемся политической деятельностью. Мы видим восстановление Армении через профессиональное и технократическое правительство. Часто профессионалы и технократы не хотят быть членами партий. Партия чужда нашему формату работы, и мы выбрали инструмент — создание альянса», — заключил он.