Գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ արձագանքելով Վերաքննիչ դատարանի որոշմանը, որով վերջինս մնալու է կալանքի տակ։ Հայտարարության մեջ ասվում է, որ «որևէ ապօրինություն չի կարող հուսահատեցնել» իրենց։
«Ազգային բարերար և հայտնի գործարար Սամվել Կարապետյանին անհեթեթ մեղադրանքով ու նույնպիսի «հիմնավորումներով» կալանավորելու որոշումները, որոնք կոչված են բավարարել փոքրիկ խմբակի ղեկավարի քմահաճույքները, ցավալիորեն զրկում են մեր երկիրը իրավական և ժողովրդավար պետության կարգավիճակից։ Այսպես թե այնպես, որևէ ապօրինություն չի կարող հուսահատեցնել մեզ»,– ասվում է պաշտպանության խորհրդի հայտարարության մեջ։
Խորհուրդն ընդգծել է, որ հետևողականորեն շարունակելու են պայքարը հանուն արդարության:
Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանը մերժել է պաշտպանական կողմի բողոքը, ինչի հետևանքով Սամվել Կարապետյանը շարունակելու է մնալ կալանքի տակ։ ԴՍատարանը մերժել է նաև գլխավոր դատախազության բողոքը, որը վերաբերել է փողերի լվացման կասկածի հիմնավորվածությանը։

9 Сентябрь 2025 - 07:35 AMT
Совет защиты известного бизнесмена и филантропа Самвела Карапетяна выступил с заявлением в ответ на решение Апелляционного суда, согласно которому он останется под арестом. В заявлении подчёркивается: «никакая незаконность не может нас сломить».
«Решения об аресте национального благотворителя и известного предпринимателя Самвела Карапетяна по абсурдным обвинениям и с не менее абсурдными „обоснованиями“, призванные удовлетворить прихоти узкой правящей группы, лишают нашу страну статуса правового и демократического государства. Тем не менее, никакая незаконность не может нас сломить», — говорится в заявлении совета.
Совет подчеркнул, что будет последовательно продолжать борьбу за справедливость.
Антикоррупционный апелляционный суд отклонил жалобу стороны защиты, в результате чего Самвел Карапетян останется под стражей. Также был отклонён протест Генеральной прокуратуры, касающийся обоснованности подозрений в отмывании денег.