Երևանի Նոր Նորք վարչական շրջանի Գայի պողոտա 45 հասցեի բնակիչները բողոքի ակցիա են իրականացնում քաղաքապետարանի մոտ՝ պահանջելով թույլ չտալ այգու և խաղահրապարակի տեղում նոր բարձրահարկի կառուցումը։
18-հարկանի բարձրահարկի կառուցումը նախատեսվում է իրականացնել մի քանի բազմաբնակարան շենքերի հենց մեջտեղում՝ խաղահրապարակի փոխարեն։ Բնակիչները վրդովված են ոչ միայն խիտ կառուցապատման պատճառով, այլև նշում են՝ անվտանգության խնդիր էլ կա, արտակարգ դեպքերում, օրինակ, հրշեջ մեքենա չի կարողանալու շենքին մոտենա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Շենքի կառուցման թույլտվության հարցն ընդգրկված էր ավագանու 5-րդ նստաշրջանի առաջին նիստի օրակարգում՝ չզեկուցվող հարցերի ցանկում։ «Հանրապետություն» խմբակցության ղեկավար Անի Խաչատրյանը բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ վստահեցրել է, որ վարչական շրջանի ղեկավարի բացասական եզրակացությունն է ստացվել, հարցն իր առաջարկով կհանվի օրակարգից՝ առանձին քննարկելու համար։ Խաչատրյանն առաջարկել է հանել հարցն օրակարգից, ինչն ընդունվել է։
«Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանն իր հերթին առաջարկել է չհանել հարցն օրակարգից, այլ այն դարձնել զեկուցվող, սակայն քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի առաջարկով հարցին կանդրադառնան մտքերի փոխանակության մասում։

9 Сентябрь 2025 - 08:33 AMT
Жители дома №45 по проспекту Гая в административном районе Нор Норк Еревана провели акцию протеста у мэрии, требуя запретить возведение высотного здания на месте дворового парка и игровой площадки.
Согласно проекту, 18-этажный дом планируется построить в середине нескольких многоквартирных зданий, на месте детской площадки. Жители возмущены не только уплотнённой застройкой, но и отмечают проблемы безопасности: в случае чрезвычайной ситуации пожарная техника не сможет подъехать к дому, сообщает Sputnik Армения.
Вопрос о выдаче разрешения на строительство был включён в повестку 5-го заседания Совета старейшин Еревана в разделе «не докладываемые вопросы». Руководитель фракции «Республика» Ани Хачатрян на встрече с жителями заявила, что глава района дал отрицательное заключение. Она предложила исключить вопрос из повестки и рассмотреть его отдельно. Предложение было принято.
В то же время руководитель фракции «Мать Армения» Манук Сукиасян предложил не исключать вопрос, а сделать его докладываемым. Однако, по предложению мэра Тиграна Авиняна, к нему вернутся в рамках обмена мнениями.