ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) գործադիր կոմիտեի անդամ՝ Սինգապուրում կայացած ԴՄԱ գլխավոր ժողովում, հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
ԴՄԱ-ի գործադիր կոմիտեն հանդիսանում է կազմակերպության վարչական և ղեկավար մարմինը։ Կոմիտեն ներառում է նախագահ, փոխնախագահներ և ևս 20 անդամ։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը անդամագրվել է ԴՄԱ-ին 1999 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ այս անգամ առաջին անգամ է առաջադրվել Գործադիր կոմիտեի կազմում ընդգրկվելու համար։
Դատախազների միջազգային ասոցիացիան հիմնադրվել է 1995 թվականին՝ նպատակ ունենալով աջակցել աշխարհի դատախազներին, ամրապնդել իրավունքի գերակայությունը և նպաստել մասնագիտական էթիկայի վերաբերյալ ԴՄԱ ընդունած չափանիշների լիարժեք կիրառմանը։
ԴՄԱ-ի տարեկան համաժողովին և գլխավոր ժողովին մասնակցելու նպատակով Սինգապուրում հավաքվել է մոտ 450 մասնակից՝ 80 պետությունից։

9 Сентябрь 2025 - 12:16 AMT
Как сообщили в Генпрокуратуре Армении, Анна Вардапетян вошла в состав Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров (IAP) по итогам выборов, состоявшихся на Генассамблее организации в Сингапуре.
Исполком является административным и руководящим органом IAP. В его состав входят президент, вице-президенты и ещё 20 членов.
Генпрокуратура Армении является членом IAP с 1 января 1999 года. Впервые Армения получила представительство в Исполкоме ассоциации.
Международная ассоциация прокуроров была основана в 1995 году с целью поддерживать прокуроров всего мира, укреплять верховенство права и способствовать применению стандартов профессиональной этики, принятых IAP.
В ежегодной конференции и Генассамблее IAP в Сингапуре приняли участие около 450 делегатов из 80 стран.