ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) գործադիր կոմիտեի անդամ՝ Սինգապուրում կայացած ԴՄԱ գլխավոր ժողովում, հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
ԴՄԱ-ի գործադիր կոմիտեն հանդիսանում է կազմակերպության վարչական և ղեկավար մարմինը։ Կոմիտեն ներառում է նախագահ, փոխնախագահներ և ևս 20 անդամ։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը անդամագրվել է ԴՄԱ-ին 1999 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ այս անգամ առաջին անգամ է առաջադրվել Գործադիր կոմիտեի կազմում ընդգրկվելու համար։
Դատախազների միջազգային ասոցիացիան հիմնադրվել է 1995 թվականին՝ նպատակ ունենալով աջակցել աշխարհի դատախազներին, ամրապնդել իրավունքի գերակայությունը և նպաստել մասնագիտական էթիկայի վերաբերյալ ԴՄԱ ընդունած չափանիշների լիարժեք կիրառմանը։
ԴՄԱ-ի տարեկան համաժողովին և գլխավոր ժողովին մասնակցելու նպատակով Սինգապուրում հավաքվել է մոտ 450 մասնակից՝ 80 պետությունից։

According to the Office of the Prosecutor General, Armenia’s Prosecutor General Anna Vardapetyan has been elected as a member of the Executive Committee of the International Association of Prosecutors (IAP) at the General Assembly held in Singapore.
The IAP Executive Committee serves as the organization’s administrative and governing body. It includes the president, vice presidents, and 20 other members.
Armenia’s Prosecutor General’s Office has been a member of the IAP since January 1, 1999. This marks the first time Armenia has been elected to the Executive Committee.
The International Association of Prosecutors was established in 1995 with the aim of supporting prosecutors worldwide, strengthening the rule of law, and promoting the full application of professional ethics standards adopted by the IAP.
Around 450 participants from 80 countries gathered in Singapore for the IAP’s annual conference and General Assembly.