Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն սեպտեմբերի 9-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահիդ Ջալալզադեի հետ հանդիպմանը նրան է ներկայացրել Հայաստան–Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մանրամասները։
«Բարեկամ Իրանի հետ փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա կառուցված երկկողմ հարաբերությունները մեծ կարևորություն ունեն Հայաստանի համար։ Իսկ փոխայցերն օգնում են առավել ընդգրկուն դարձնել երկկողմ օրակարգը՝ միաժամանակ շարունակելով ակտիվ երկխոսությունն ու սերտ համագործակցությունը»,–ասել է Ռուբինյանը։
ՀՀ ԱԺ-ի կողմից հրապարակված հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին։
Հատուկ ներկայացուցիչների վերջին հանդիպումը կայացել է ապրիլի 11-13-ը Անթալիայում անցկացվող դիվանագիտական համաժողովի ընթացքում։ ՀՀ–ից մասնակցել են ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը։

9 сентября заместитель председателя Национального собрания Армении Рубен Рубинян встретился с заместителем министра иностранных дел Ирана Вахидом Джалалзаде, представив ход армяно-турецкого диалога.
«Двусторонние отношения с дружественным Ираном, основанные на взаимном уважении и доверии, имеют большое значение для Армении. Взаимные визиты позволяют расширить повестку и способствуют активному диалогу и сотрудничеству», — отметил Рубинян.
Как сообщили в пресс-службе парламента, на встрече стороны также обсудили последние региональные события.
В рамках нормализации отношений Армении и Турции в ближайшие дни в Армении планируется встреча спецпредставителей Рубена Рубиняна и Сердара Кылыча, подтвердила пресс-секретарь МИД Ани Бадалян. Последняя встреча спецпредставителей состоялась 11–13 апреля в Анталье на дипломатической конференции с участием главы МИД Армении Арарата Мирзояна и вице-спикера Рубиняна.