Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն սեպտեմբերի 9-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահիդ Ջալալզադեի հետ հանդիպմանը նրան է ներկայացրել Հայաստան–Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մանրամասները։
«Բարեկամ Իրանի հետ փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա կառուցված երկկողմ հարաբերությունները մեծ կարևորություն ունեն Հայաստանի համար։ Իսկ փոխայցերն օգնում են առավել ընդգրկուն դարձնել երկկողմ օրակարգը՝ միաժամանակ շարունակելով ակտիվ երկխոսությունն ու սերտ համագործակցությունը»,–ասել է Ռուբինյանը։
ՀՀ ԱԺ-ի կողմից հրապարակված հաղորդագրության համաձայն՝ հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին։
Հատուկ ներկայացուցիչների վերջին հանդիպումը կայացել է ապրիլի 11-13-ը Անթալիայում անցկացվող դիվանագիտական համաժողովի ընթացքում։ ՀՀ–ից մասնակցել են ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը։

On September 9, Deputy Speaker of Armenia’s National Assembly Ruben Rubinyan met with Iranian Deputy Foreign Minister Vahid Jalalzadeh, presenting the course of the Armenia–Turkey normalization dialogue.
“Bilateral relations with friendly Iran, based on mutual respect and trust, are of great importance for Armenia. Reciprocal visits help broaden the agenda while sustaining active dialogue and close cooperation,” Rubinyan said.
According to the parliament’s press service, the two sides also touched upon recent regional developments.
Within the framework of normalization with Turkey, a new meeting between special representatives Ruben Rubinyan and Serdar Kılıç is planned in Armenia in the coming days, MFA spokesperson Ani Badalyan confirmed. Their previous meeting took place on April 11–13 during the diplomatic conference in Antalya, attended by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Rubinyan.