Սեպտեմբերի 8-10-ը Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցել է Ադիս Աբեբայում անցկացվող Կլիմայի հարցերով Աֆրիկայի երկրորդ գագաթաժողովին։
ՄԱԿ-ի կենսաբազմազանության կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) բանակցային խմբի ղեկավար և ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչ, դեսպան Մհեր Մարգարյանն իր ելույթում շեշտադրել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ խորացնելու համագործակցությունն Աֆրիկայի գործընկերների հետ՝ ուշադրություն դարձնելով կենսաբազմազանության հարցերում առկա ընդհանուր մարտահրավերներին և փոխադարձ հետաքրքրություններին։
Մարգարյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ COP17-ի նախագահության շրջանակում, որը նախատեսվում է 2026 թվականին, ձեռնարկելու անհրաժեշտ քայլեր՝ ուղղված առավել խոցելի տարածաշրջանների խնդիրների բարձրաձայնմանը, ներառական գործընկերությունների առաջմղմանը և միջազգային ֆինանսավորման միջոցների մոբիլիզացմանը։
Մարգարյանը հանդիպումներ է ունեցել մի շարք աֆրիկյան երկրների գործընկերների հետ՝ քննարկելու երկկողմ համագործակցության հնարավոր զարգացումները, մասնավորապես COP17 համաժողովի համատեքստում։

From September 8–10, an Armenian delegation participated in the Second Africa Climate Summit held in Addis Ababa.
Ambassador Mher Margaryan, Armenia’s representative from the Ministry of Foreign Affairs and head of the COP17 negotiations team under the UN Convention on Biological Diversity, emphasized Armenia’s readiness to strengthen cooperation with African partners, highlighting shared challenges and mutual interests in biodiversity conservation.
Margaryan reaffirmed Armenia’s commitment to take concrete steps within the framework of its upcoming COP17 presidency, expected in 2026, including voicing the concerns of the most vulnerable regions, promoting inclusive partnerships, and mobilizing international financing mechanisms.
During the summit, Margaryan held bilateral meetings with officials from various African nations to explore avenues for expanded collaboration—especially in the context of COP17.