Կրետեի շրջան կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հարցազրույց է տվել առաջատար շրջանային ecriti.gr լրատվամիջոցին՝ նշելով, որ հայ-հունական հարաբերությունները «արյունակցական եղբայրության» բնույթ ունեն, սակայն անհրաժեշտ է դրանք մշտապես խնամել ու զարգացնել նոր նախաձեռնություններով։
Տիգրան Մկրտչյանը շեշտել է, որ երկու երկրների համագործակցությունը ընդգրկում է գրեթե բոլոր ոլորտները։
«Առկա է բավական ինտենսիվ համագործակցություն պաշտպանական ուղղությամբ, որը ես համարում եմ կարևորագույններից մեկը», — ասել է դեսպանը, հայտնում է Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունը։
Նա հավելել է, որ հույներն ու հայերը անկախ մտածելակերպ ունեցող հնագույն քրիստոնյա ժողովուրդներ են։
«Վերջերս իմ հանդիպումներից մեկի ժամանակ մի պաշտոնյա ընդգծեց որ մենք ընդհանուր անցյալ ունենք, ընդհանուր ցավ ունենք, նույն մարտահրավերներին ենք բախվել։ Համաձայնելով այդ ամենին՝ ես նշեցի, որ մենք հիմա պետք է կենտրոնանանք միասին այդ դժվարությունները հաղթահարելու վրա։ Հետևաբար, միասին ճգնաժամային իրավիճակներից դուրս գալը նույնպես կարող է հետաքրքիր փորձառություն լինել։ Իսկ դա մենք կարող ենք անել, եթե ունենանք կառուցելու, ստեղծագործելու ու ստեղծելու, ըստ այդմ ուժեղանալու և առավել դիմացկուն լինելու կամք, միմյանց մշտապես աջակցելու աներկբա վճռականություն։
Մեր ժողովուրդների առանձնահատկություններից մեկը դա արժեհամակարգն է իհարկե։ Հույներն ու հայերը անկախ մտածելակերպ ունեցող հնագույն քրիստոնյա ժողովուրդներ են և հավանաբար այդ հանգամանքն է նաև եղել պատճառներից մեկը, որի հետևանքով նրանք պատմության ընթացքում մեծ դժվարությունների են բախվել։ Սակայն կարծում եմ, որ այդ արժեհամակարգը և լուսավոր ապագա կառուցելու կամքը կլինեն այն լուծումները, որոնք կստեղծեն մեր ժողովուրդների համար հնարավորություններ 21-րդ դարում»,–ասել է դեսպանը։

During a working visit to Crete, Armenia’s Ambassador to Greece, Tigran Mkrtchyan, gave an interview to leading regional outlet ecriti.gr , describing Armenian-Greek relations as those of “blood brothers,” while stressing the need to constantly nurture them through new initiatives.
Mkrtchyan noted that cooperation spans nearly all spheres.
“There is quite intensive cooperation in the field of defense, which I consider one of the most important,” the ambassador said, according to Armenia’s embassy in Greece.
He added that Greeks and Armenians are ancient Christian nations with independent ways of thinking.
“Recently, during one of my meetings, an official stressed that we share a common past, common pain, and have faced similar challenges. Agreeing with this, I emphasized that now we must focus on overcoming these difficulties together. Working jointly through crises can be an enriching experience. We can do so if we have the will to build, to create, and through that become stronger and more resilient, with unwavering determination to support each other.
One of the features of our nations is our value system. Greeks and Armenians, as ancient Christian peoples with independent thought, have repeatedly faced hardships throughout history. Yet I believe that this value system and the will to build a bright future will create opportunities for our peoples in the 21st century,” Mkrtchyan said.