ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը խորհրդարանում արձագանքել է «Տաշիր» խմբի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի քաղաքական ուժ ձևավորելու մտադրության մասին հարցին։
Նրա խոսքով՝ Սամվել Կարապետյանը գնում է «քաղաքական մյուս լուզերների ճանապարհով», հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Ընդհանրապես, եթե Հայաստանում ինչ-որ մեկը որոշի հրապարակել քաղաքական լուզերության առաջնորդության մի այսպիսի գիրք, ապա այնտեղ առաջին քայլը քաղաքական «լուզերի» համար պետք է լինի Գելափին հարցում պատվիրելը, որով ինքը կունենա ուռճացված տոկոսներ:
Այդ քաղաքական «լուզերության» առաջամարտիկը Ռոբերտ Քոչարյանն է, և կարծում եմ՝ իր դառը փորձով կարող է ծունկ ծնկի տալ և կիսվել, օրինակ՝ Սամվել Կարապետյանի կամ այլ ռուսաստանցի օլիգարխների հետ»,- հայտարարել է Ալեքսանյանը՝ պատասխանելով դիտարկմանը, թե հարցումները ցույց են տվել՝ նրա քաղաքական ուժը հանրության շրջանում բավական բարձր տոկոսներ է գրանցել:
Պատգամավորը չի համաձայնել այն դիտարկմանը, թե գործարարի թիմը կարող է առավելություն ստանալ 2026-ի ընտրություններում՝ նշելով, որ նրա եղբայրը եղել է Սերժ Սարգսյանի աշխատակազմի ղեկավար և Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր։
«Սամվել Կարապետյանի եղբայրն էր Սերժ Սարգսյանի խմբակցության պատգամավորը, այդ ո՞ր պահից սկսած նա չի կրում Հանրապետականի գործածների պատասխանատվությունը: Մեր օրոք էլ նշանակված պաշտոնյաների նկատմամբ կան քրեական գործեր, դա բոլորիդ աչքի առաջ է:
Բայց դա նրանից է, որ մեր քաղաքական թիմը մերժում է այդ երևույթը, ու ցանկացած մեկը, եթե կա, ես ինքս եմ պահանջում, որ նման մեկի նկատմամբ հնարավորինս շուտ հարուցվի քրեական գործ, ու տեղի ունենա արդարադատություն, բայց մենք խոսում ենք Հանրապետական կուսակցության մասին: Նրանք կառուցել էին իրենց քաղաքական համակարգը հենց նրա վրա, որ պետք է թալանել, հարստահարել, որ պետք է ապօրինի գույք կուտակել: Դա է տարբերությունը: Եթե մարդը նման պաշտոն է զբաղեցնում, ուրեմն ինքը քաղաքական թիմում առանցքային դեր ունի»,- ընդգծել է Ալեքսանյանը:
Նրա խոսքով՝ աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը բարձր պաշտոն է, ինչը նշանակում է, որ մարդը քաղաքական թիմում առանցքային դերերից մեկն է տանում:
Հարցին՝ որն է տարբերությունը Սերժ Սարգսյանի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատակազմի ղեկավարների միջև, Ալեքսանյանը ընդգծել է՝ տարբերությունը քաղաքական համակարգն է:
«Հայաստանում 2018-ին տեղի է ունեցել սիրո և համերաշխության հեղափոխություն, որի ընթացքում շեշտվել է, որ չեն լինելու վենդետաներ, ու որ ամեն ինչ տեղի է ունենալուսիրո և համերաշխության մթնոլորտում: Դրանով է պայմանավորված եղել գործող իշխանության վերաբերմունքը, այդ թվում՝ որոշակի դրական վերաբերմունքը նախկին համակարգի հետ որոշակի առնչություն ունեցած մարդկանց նկատմամբ, ովքեր էդ պահին առնվազն հանրային կերպով հայտնել են՝ ցանկանում են, որ Հայաստանը ունենա լավ ապագա»,- հավելել է պատգամավորը:
Լրագրողներից մեկի հարցին՝ արդյոք իշխանությունը մտավախություն ունի՞, որ Կարապետյանը վտանգ է ներկայացնում իր համար, Ալեքսանյանը տվեց բացասական պատասխան՝ ընդգծելով, որ «դա քաղաքական լուզերության հիթ շքերթ է»:

Speaking in parliament, Vahagn Aleksanyan, an MP from the ruling Civil Contract faction, responded to questions about Samvel Karapetyan, owner of Tashir Group, and his reported plans to form a political movement, 1lurer.am reports.
“Karapetyan is following the same path as other political losers,” Aleksanyan said, adding that such figures typically start by ordering Gallup polls that give them inflated numbers.
He named Robert Kocharyan as the “vanguard of political loserhood,” suggesting that with his bitter experience he could easily mentor Karapetyan and other Russian oligarchs.
Aleksanyan rejected claims that Karapetyan’s team might gain an edge in the 2026 elections, pointing to his brother’s past as head of Serzh Sargsyan’s presidential staff and a Republican MP.
“From what moment did he stop being responsible for the Republican Party’s actions? Under our government, cases have been launched against appointed officials. That’s because our team rejects such practices. Anyone involved must face justice. But the Republicans built their system on plunder, extortion, and illegal enrichment. That’s the difference,” Alexanyan said.
He underlined that serving as chief of staff was a high-ranking position, meaning Karapetyan’s brother played a key political role in the Republican system.
Asked to explain the difference between Serzh Sargsyan’s and Prime Minister Nikol Pashinyan’s chiefs of staff, Aleksanyan said it lay in the political system.
“In 2018, Armenia had a revolution of love and solidarity. It was declared there would be no vendettas, everything would proceed in an atmosphere of unity. That’s why the current government has shown a more positive attitude toward some figures with ties to the former system who publicly stated they want a better future for Armenia,” he explained.
When asked if the ruling party fears Karapetyan poses a threat, Aleksanyan replied: “No. This is just the parade of political losers.”