Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ–ում պարզաբանել է, թե ինչու 2026-ի բյուջեում պաշտպանական ծախսերի ավելացում, հնարավոր է, չլինի։
«Իրադրությունն ամբողջությամբ ընկալելու համար պետք է արձանագրենք, որ 2025-ին, 2024 թվականի բյուջեի համեմատ, պաշտպանական ծախսերի կտրուկ աճ է գրանցվել։ Սա պայմանավորված է եղել որոշակի հրատապ կարիքներով»,- հայտարարել է վարչապետy, գրում է Radar Armenia-ն։
Վարչապետի խոսքով՝ 2025 թվականին, 2024 թվականի համեմատ, գրանցվել է պաշտպանական ծախսերի անհամաչափ մեծ աճ, և դրանց մի մասն ուղղվել է ապագա պարտքերի ու պարտավորությունների մարմանը։
«Այն վարկերը, որոնք ուղղվել են պաշտպանությանը և որոնք մենք պետք է մարենք 2030 կամ 2035 թվականներին, հարմար ենք գտել մարել՝ հետագա պարտքային բեռը նվազեցնելու համար»,–ասել է նա։
Նրա խոսքով, եթե 2025թ. 115 մլրդ դրամի «կտրուկ, անհամաչափ աճը» չլիներ, կլիներ բնականոն աճ։
«Այն, որ 2026թ.՝ 2025թ. համեմատ, չենք նախատեսում պաշտպանական ծախսերի աճ, այլ նախատեսվում է նվազում, կապված է առաջին հերթին դրա հետ»,- ասել է նա։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в парламенте пояснил, почему в бюджете на 2026 год возможно не предусмотрено увеличение оборонных расходов.
«Чтобы полностью понять ситуацию, необходимо зафиксировать, что в 2025 году по сравнению с бюджетом 2024 года зафиксирован резкий рост оборонных расходов. Это было обусловлено определёнными срочными потребностями», — заявил премьер-министр, передаёт «Radar Armenia».
По словам Пашиняна, в 2025 году оборонные расходы выросли непропорционально — на 115 млрд драмов по сравнению с 2024 годом. Часть этих средств была направлена на погашение будущих долгов и обязательств.
«Мы сочли целесообразным погасить те кредиты, которые были направлены на оборону и которые должны были быть погашены в 2030 или 2035 годах, чтобы снизить будущую долговую нагрузку», — отметил он.
Он добавил, что если бы не было этого «резкого, непропорционального роста» на 115 млрд драмов, увеличение расходов было бы естественным и поступательным.
«Причина, по которой мы не планируем увеличение оборонных расходов в 2026 году по сравнению с 2025-м, а, напротив, ожидается снижение, заключается прежде всего в этом», — подчеркнул он.