Հակակոռուպցիոն դատարանում՝ դատավոր Գիվի Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, կայացել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով առաջին դատական նիստը։
Նիստի ընթացքում պաշտպանական կողմը միջնորդել է դիմել Հակակոռուպցիոն դատարանի նախագահին՝ քննվող գործը միացնելու այն գործին, որն այժմ գտնվում է դատավոր Արամ Գրիգորյանի վարույթում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Դատավոր Գիվի Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ միջնորդությունը բավարարվում է և դիմելու է դատարանի նախագահին համապատասխան որոշում կայացնելու համար։ Արդյունքում դատական նիստը հետաձգվել է անորոշ ժամանակով։
Մեղադրանքի համաձայն՝ Սերժ Սարգսյանը, 2006–2015 թթ․զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարի, վարչապետի և նախագահի պաշտոնները տարբեր տարիներին, ինչպես նաև լինելով հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի նախագահ, օրենքով արգելված պայմաններում մասնակցել է Միխաիլ Բաղդասարովի կառավարման ներքո գործող ընկերությունների գործունեությանը։
Նշվում է, որ Սարգսյանը օժանդակել է «Միկա Լիմիթեդ» և «Աբիտ» ընկերություններին արտոնություններ ստանալու հարցում՝ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով։ Մեղադրանքում ընդգրկված է նաև պնդումը, որ նա ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով գույք՝ «Աբիտ» ՍՊ ընկերության 22․5 տոկոս բաժնեմասը, որը ձևական գործարքով վաճառվել է «ԼԼ բիմբո» ՍՊԸ-ին։
Նախնական դատալսումների նախագահող Գիվի Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ իր հայրը 2008թ մարտի 1-ի իրադարձությունների գործով ենթարկվել է հետապնդման, ըստ Հովհաննիսյանի՝ ակնհայտ ապօրինի, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Հայրս, ունենալով ընդդիմադիր քաղաքական հայացքներ, ենթարկվել է ակնհայտ ապօրինի հետապնդման, եղբայրս՝ Դավիթ Հովհաննիսյանը, նշված ժամանակահատվածում ևս ենթարկվել է քրեական պատասխանատվության՝ միայն այն պատճառով, որ եղել է Համլետ Հովհաննիսյանի որդին»,- նշել է նա։
Դատավորը ընդգծել է, որ Սերժ Սարգսյանը Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ չէ, և այս հանգամանքը թույլ է տալիս իրեն անաչառորեն քննել գործը։
Պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը արձագանքել է․ «Դուք ասացիք, որ Ձեր հայրը ենթարկվել է ապօրինի քրեական հետապնդման, իսկ պարոն նախագահը ենթարկվել և ենթարկվում է ապօրինի հետապնդման»։

The first hearing in the case against Armenia’s third president, Serzh Sargsyan, was held at the Anti-Corruption Court under the chairmanship of Judge Givi Hovhannisyan.
During the session, the defense requested that the current case be merged with another one overseen by Judge Aram Grigoryan, according to Panorama.am .
Judge Hovhannisyan accepted the motion and stated that he would petition the court president to issue a corresponding decision. As a result, the trial has been postponed indefinitely.
According to the indictment, between 2006 and 2015—while holding the positions of defense minister, prime minister, and president, and heading the Armenian-Russian intergovernmental commission—Sargsyan allegedly engaged in activities with companies managed by Mikhail Baghdasarov in violation of legal restrictions.
Prosecutors claim that Sargsyan used his official position to assist “Mika Limited” and “Abit” companies in obtaining government privileges. The charges also state that he received a significant amount of property: a 22.5% share in Abit LLC, allegedly transferred via a fictitious deal to “LL Bimbo” LLC.
Judge Hovhannisyan, who is presiding over the preliminary hearing, disclosed that his father was subjected to politically motivated persecution over the 2008 March 1 events—something he described as “clearly unlawful,” according to Pastinfo.
“My father was targeted because of his opposition political views, and my brother, Davit Hovhannisyan, was also prosecuted at that time solely for being Hamlet Hovhannisyan’s son,” the judge stated.
He emphasized, however, that Serzh Sargsyan is not a defendant in the March 1 case, allowing him to remain impartial in the current proceedings.
Defense attorney Ruben Hakobyan responded, “You said your father was subjected to unlawful criminal prosecution—well, Mr. President (Sargsyan) has also faced and continues to face unlawful persecution.”
Neither party saw grounds for recusal, and Judge Givi Hovhannisyan will continue presiding over the case.