Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ–կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության մեջ չի տեսել որևէ օգտակար բան:
«Հետահայաց վերլուծելով՝ պետք է ասեմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության մեջ չեմ տեսնում որևէ օգտակար բան: Չի եղել այդ խմբի գործունեության մեջ երբեք որևէ օգտակար բան: Այդ խմբի գործունեությունը եղել է նրա համար, որ կոնֆլիկտը խորանա և դառնա լծակ՝ մարիոնետային իրավիճակում պահելու ոչ միայն Հայաստանը, այլ նաև ամբողջ տարածաշրջանը»,–ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հավելել է, որ Ղարաբաղի հարցը վաղուց լուծված է եղել:
«Մեզ չեն ասել դրա մասին: Եթե լուծված է եղել, ինչո՞ւ չեն ասել, որովհետև օրակարգում է եղել Հայաստանի հարցը: Ինչպե՞ս լուծել Հայաստանի հարցը: Ի՞նչ էր լինելու Հայաստանի հարցի լուծման արդյունքում: Լինելու էր Հայաստանի տարածքային ամբողջականության մասնատում և ինքնիշխանության ու անկախության կորուստ»,–ասել է վարչապետը:
Նա հավելել է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափով տեղի ունեցած բոլոր բանակցությունները նրա մասին են եղել, որ հայկական կողմի բոլոր կախվածությունները կրկնապատկվեն, եռապատկվեն, քառապատկվեն, հնգապատկվեն ու տասնապատկվեն:
«Որովհետև այդ ճանապարհով գնալը նշանակում էր հրաժարվել ՀՀ անկախությունից դե ֆակտո: Մենք իրար հետ չենք գնացել այդ ճանապարհով: Այսօր ՀՀ–ն անկախ է՝ ավելի, քան երբևէ, պետություն է ավելի, քան երբևէ, ինքնիշխան է՝ ավելի, քան երբևէ, և դա այդ թվում մեր նահատակների զոհողությունների շնորհիվ»,–ընդգծել է Փաշինյանը:
Օգոստոսի 8-ին Հայաստանը և Ադրբեջանը Վաշինգտոնում համատեղ դիմում են ներկայացրել ԵԱՀԿ-ին՝ առաջարկելով լուծարել Մինսկի խումբը։
ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացը սկիզբ է առել 1992 թվականին՝ նպատակ ունենալով կարգավորել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը։ Նրա հիմնական հարթակը եղել է Մինսկի խումբը, որի համանախագահներն են եղել Ռուսաստանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներն ու Ֆրանսիան։

11 Сентябрь 2025 - 07:01 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе правительственно-парламентского часа вопросов и ответов заявил, что не видел никакой пользы в деятельности Минской группы ОБСЕ.
«Оглядываясь назад, должен сказать, что я не вижу ничего полезного в деятельности Минской группы ОБСЕ. В ней никогда не было ничего полезного. Эта деятельность лишь способствовала углублению конфликта и использовалась как рычаг для удержания не только Армении, но и всего региона в марионеточном положении», — сказал Пашинян, передает «Арменпресс».
Он добавил, что вопрос Карабаха, по сути, давно был решен, однако Армении об этом не сообщили. «Почему не сказали? Потому что настоящим пунктом повестки была Армения. Как «решить» армянский вопрос? Через расчленение территориальной целостности Армении и лишение ее суверенитета и независимости», — отметил премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что все переговоры в рамках формата Минской группы были направлены на то, чтобы зависимость армянской стороны только увеличивалась.
«Следовать по этому пути означало фактически отказаться от независимости Армении. Но мы с вами не пошли этим путем. Сегодня Армения более независима, чем когда-либо, более чем когда-либо является государством и суверенна как никогда ранее — в том числе благодаря жертве наших павших героев», — подчеркнул Пашинян.
8 августа Армения и Азербайджан совместно обратились к ОБСЕ в Вашингтоне с предложением распустить Минскую группу.
Минский процесс ОБСЕ был запущен в 1992 году с целью урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Основной площадкой выступала Минская группа, сопредседателями которой были Россия, США и Франция.