«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ սեպտեմբերի 10–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջին անգամ ԱԺ-ում «ներկայացնում էր իր «ձեռքբերում» «դարակազմիկ» փաստթղթերը»:
Նա գրել է, որ «որևէ հարցի որևէ հոդաբաշխ պատասխան մեր հանրությունը չստացավ»։
«Ընդդիմության քննադատները սպասում էին երկաթբետոնյա, ակնառու փաստեր, պարզ հարցերի նույնքան պարզ ու համոզիչ պատասխաններ, որով պետք է ապացուցվեր, որ Փաշինյանը բերել է այդքան ցանկալի խաղաղություն:
Այնինչ պարզվեց՝ ամեն ինչ ավելի վատ է, քան նույնիսկ մենք էինք պատկերացնում: Բացի ընդդիմադիրներին պիտակավորելուց որևէ հարցի որևէ հոդաբաշխ պատասխան մեր հանրությունը չստացավ:
Պատգամավոր.
-Եթե ձեր տված ճանապարհին տեղի ունենա պատահար, մեր իրավապահները կարող են միջամտել:
Փաշինյան.
-Ես ձեր անտրամաբանական հարցերին չեմ պատասխանի:
-Կարող եք պատմությունից գեթ մեկ օրինակ բերել, երբ գերիներով ու օկուպացված տարածքներով խաղաղություն է հաստատվել
-Դուք հա՞յ եք:
-Ինչպես է արդեն խաղաղություն, եթե մեր հասարակությանն Ալիևն անվանում է «հիվանդ» ու պահանջում է փոխել սահմանադրությունը:
-Դուք ողբ եք ուզում
Խոշոր հաշվով այն ամենն, ինչ հարկավոր է իմանալ օգոստոսի 8-ին ստորագրված փաստաթղթերի մասին»,–ասվում է գրառման մեջ։

11 Сентябрь 2025 - 07:16 AMT
Депутат фракции «Армения» Кристине Варданян в публикации на своей странице в Facebook заявила, что 10 сентября премьер-министр Никол Пашинян впервые представил в парламенте свои «достижения» и «эпохальные документы», но ни один из вопросов не получил внятного ответа.
«Общество не получило ни одного связного ответа ни на один вопрос», — написала она.
По её словам, даже критики оппозиции ожидали «железобетонных фактов», понятных и убедительных ответов на простые вопросы, которые могли бы доказать, что Пашинян действительно добился долгожданного мира.
«Вместо этого выяснилось, что всё обстоит даже хуже, чем мы предполагали. Кроме навешивания ярлыков на оппозицию, никаких осмысленных ответов общество не получило».
Варданян также привела примеры из сессии вопросов и ответов:
— Депутат: «Если на переданном вами участке дороги случится инцидент, смогут ли наши правоохранители вмешаться?»
Пашинян: «На ваши нелогичные вопросы я не отвечаю».
— Депутат: «Можете привести хоть один исторический пример, когда мир достигался через пленных и оккупированные территории?»
Пашинян: «Вы армянин?»
— Депутат: «Какой это мир, если Алиев называет наше общество “больным” и требует изменить Конституцию?»
Пашинян: «Вы хотите плакать?»
«Это, по сути, всё, что нужно знать о документах, подписанных 8 августа», — заключила она.
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана — Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов — в присутствии лидеров трёх стран предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».