Անցած շաբաթ Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետերի պատվիրակությունները հանդիպել են երկու երկրների մերձսահմանային հատվածներում՝ Սյունիքի մարզի և Զանգելանի շրջանի հարավային մասերում։ Այդ մասին հայտնել են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակը, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Պատվիրակությունների կազմում ընդգրկված են եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի՝ Պաշտպանության նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Արտգործնախարարության և Տարածքային կառավարման նախարարության ներկայացուցիչներ:
Թե հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպումը ե՞րբ, որտե՞ղ ու ի՞նչ օրակարգով է նախատեսված, փոխվարչապետի գրասենյակից հստակ չեն արձագանքել՝ նշելով միայն, որ դա դեռ քննարկման փուլում է:
Այն հարցադրմանը, թե հաշվի առնելով Վաշինգտոնում ձեռք բերված՝ Սյունիքի ճանապարհի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը, հնարավո՞ր է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատումը շարունակվի ոչ թե Տավուշից, ինչպես հայտարարվել էր տարեսկզբին, այլ՝ Սյունիքից: Այս հարցին ևս ուղիղ պատասխան չի տրել՝ դարձյալ շեշտելով, որ այս հարցը ևս քննարկման փուլում է:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ սեպտեմբերի 5–ին Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի ղեկավարությամբ կայացել են երկու պետությունների պատվիրակությունների փոխադարձ այցելություններ Հայաստանի տարածք և Ադրբեջանի տարածք:

Last week, delegations led by the deputy prime ministers of Armenia and Azerbaijan met in the southern parts of Armenia’s Syunik Province and Azerbaijan’s Zangilan District, the office of Deputy Prime Minister Mher Grigoryan confirmed, according to RFE/RL’s Armenian Service.
The delegations included representatives from the defense ministries, national security services, foreign ministries, and territorial administration ministries of both countries, as members of the commissions on border delimitation and security.
When asked about the timing, location, or agenda of the next session, Grigoryan’s office did not provide specifics, saying only that the matter is still under discussion.
Questions were also raised about whether the border delimitation process could continue from Syunik rather than Tavush, given the recent U.S.-brokered agreement in Washington on the Syunik road. Here too, officials avoided a direct answer, reiterating that the issue remains under discussion.