Անցած շաբաթ Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետերի պատվիրակությունները հանդիպել են երկու երկրների մերձսահմանային հատվածներում՝ Սյունիքի մարզի և Զանգելանի շրջանի հարավային մասերում։ Այդ մասին հայտնել են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակը, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Պատվիրակությունների կազմում ընդգրկված են եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի՝ Պաշտպանության նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Արտգործնախարարության և Տարածքային կառավարման նախարարության ներկայացուցիչներ:
Թե հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպումը ե՞րբ, որտե՞ղ ու ի՞նչ օրակարգով է նախատեսված, փոխվարչապետի գրասենյակից հստակ չեն արձագանքել՝ նշելով միայն, որ դա դեռ քննարկման փուլում է:
Այն հարցադրմանը, թե հաշվի առնելով Վաշինգտոնում ձեռք բերված՝ Սյունիքի ճանապարհի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը, հնարավո՞ր է հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատումը շարունակվի ոչ թե Տավուշից, ինչպես հայտարարվել էր տարեսկզբին, այլ՝ Սյունիքից: Այս հարցին ևս ուղիղ պատասխան չի տրել՝ դարձյալ շեշտելով, որ այս հարցը ևս քննարկման փուլում է:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ սեպտեմբերի 5–ին Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի ղեկավարությամբ կայացել են երկու պետությունների պատվիրակությունների փոխադարձ այցելություններ Հայաստանի տարածք և Ադրբեջանի տարածք:

Как сообщили в аппарате вице-премьера Мгера Григоряна, армяно-азербайджанские переговоры состоялись в южных частях Сюникской области Армении и Зангеланского района Азербайджана, передает «Азатутюн».
В состав делегаций входили представители министерств обороны, национальной безопасности, иностранных дел и территориального управления обеих стран, как члены комиссий по вопросам демаркации и безопасности границы.
На вопрос о времени, месте и повестке следующей встречи в аппарате Григоряна заявили, что это пока остаётся на стадии обсуждения.
Также был поднят вопрос о том, может ли процесс демаркации продолжиться в Сюнике, а не в Тавуше, как заявлялось в начале года, учитывая достигнутые в Вашингтоне договоренности по Сюникской дороге. Прямого ответа не последовало — лишь отмечено, что этот вопрос также обсуждается.
Ранее, 5 сентября, под руководством вице-премьеров Армении Мгера Григоряна и Азербайджана Шахина Мустафаева состоялись взаимные визиты делегаций двух стран на территорию Армении и Азербайджана.