Սեպտեմբերի 9-ին Երևանում տեղի են ունեցել ՀՀ և Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 13-րդ հերթական հյուպատոսական խորհրդակցությունները: ԱԳ նախարարությունների միջև ստորագրվել է հուշագիր։
Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը, իսկ իրանական պատվիրակությունը՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահիդ Ջալալզադեն:
Խորհրդակցությունների օրակարգում ընդգրկված էին 1963թ. ապրիլի 24-ի «Հյուպատոսական հարաբերությունների մասին» Վիեննայի կոնվենցիայի կատարմանը, ինչպես նաև երկու երկրների քաղաքացիների և իրավաբանական անձանց իրավունքների և օրինական շահերին առնչվող մի շարք հարցեր։
Կողմերը ընդգծել են երկու երկրների դատաիրավական, առևտրատնտեսական և գիտակրթական ոլորտներում փոխգործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ արտաքին գործերի նախարարությունների կողմից գործադրվող ջանքերի շարունակականության կարևորությունը։

9 сентября в Ереване состоялись 13-е консульские консультации между МИД Армении и МИД Ирана. Армянскую делегацию возглавил генеральный секретарь МИД Давид Карапетян, иранскую — заместитель министра иностранных дел Вахид Джалалзаде.
В повестку дня вошли вопросы, связанные с выполнением Венской конвенции о консульских сношениях от 24 апреля 1963 года, а также права и законные интересы граждан и юридических лиц обеих стран.
Стороны подчеркнули важность продолжения усилий внешнеполитических ведомств для углубления сотрудничества в судебно-правовой, торгово-экономической, научной и образовательной сферах.