Սեպտեմբերի 9-ին Երևանում տեղի են ունեցել ՀՀ և Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 13-րդ հերթական հյուպատոսական խորհրդակցությունները: ԱԳ նախարարությունների միջև ստորագրվել է հուշագիր։
Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը, իսկ իրանական պատվիրակությունը՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահիդ Ջալալզադեն:
Խորհրդակցությունների օրակարգում ընդգրկված էին 1963թ. ապրիլի 24-ի «Հյուպատոսական հարաբերությունների մասին» Վիեննայի կոնվենցիայի կատարմանը, ինչպես նաև երկու երկրների քաղաքացիների և իրավաբանական անձանց իրավունքների և օրինական շահերին առնչվող մի շարք հարցեր։
Կողմերը ընդգծել են երկու երկրների դատաիրավական, առևտրատնտեսական և գիտակրթական ոլորտներում փոխգործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ արտաքին գործերի նախարարությունների կողմից գործադրվող ջանքերի շարունակականության կարևորությունը։

On September 9, the foreign ministries of Armenia and Iran held their 13th round of consular consultations in Yerevan. The Armenian delegation was led by Foreign Ministry Secretary General Davit Karapetyan, while the Iranian side was headed by Deputy Foreign Minister Vahid Jalalzadeh.
The agenda included discussions on the implementation of the 1963 Vienna Convention on Consular Relations and issues related to the rights and legal interests of citizens and legal entities of both countries.
Both sides emphasized the importance of continued efforts by their foreign ministries to expand cooperation in judicial, economic, trade, scientific, and educational fields.