2020-ի պատերազմի ժամանակ ձախողված բանակային հակահարվածի (Լելե Թեփեի օպերացիա) գործով սեպտեմբերի 10-ի դատական դռնփակ նիստին դատախազը հրապարակել է ռազմագիտական փորձաքննության եզրակացությունը: Այդ մասին ասել է Պաշտպանության բանակի 8-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադի («Ցոր») հրամանատար Արթուր Օհանյանի պաշտպան Աշոտ Ապրեսյանը` առանց այլ մանրամասներ հայտնելու, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
Անցած դռնփակ նիստին դատարանը հետազոտել է գաղտնիք պարունակող գրավոր ապացույցներ՝ քարտեզներ, մարտական կարգադրություններ և այլն։
Նախորդ՝ փակ նիստի ընթացքում դատարանը քննության է առել գաղտնի նյութեր պարունակող գրավոր ապացույցներ՝ մարտական քարտեզներ, հրամաններ և այլ փաստաթղթեր։
Լելե Թեփեի հակահարվածի գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված են «Ցոր» բրիգադի նախկին հրամանատար Արթուր Օհանյանը, նույն զորամասի մոտոհրաձգային գումարտակի հրամանատար Գեղամ Աբրահամյանը և տանկային գումարտակի հրամանատար Գառնիկ Մնացականյանը։ Ըստ մեղադրանքի՝ զորամասի հրամանատարը պատասխանատվության է ենթարկվում ծառայողական պարտականությունների նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի համար, իսկ երկու գումարտակի հրամանատարները՝ զինվորական ծառայության առանձին պարտականությունները կատարելուց հրաժարվելու համար։
Բանակային հակահարվածի գաղափարն առաջարկել էր Արցախի անվտանգության խորհրդի այն ժամանակվա քարտուղար Սամվել Բաբայանը։ Նրա նանախաձեռնությամբ՝ նպատակ էր դրվել 2020-ի հոկտեմբերի 7-ին Արցախի հարավային ուղղությամբ ներթափանցած ադրբեջանական ուժերին շրջափակել և կտրել դրանց թիկունքային մատակարարումը։
Ադրբեջանական ուժերի մատակարարման ուղին անցել է Լելե Թեփեի բարձունքի մերձակայքով և ձգվել է Իրանի սահմանով՝ հասնելով Հայաստանի հետ սահմանի։ Հայկական ուժերի խնդիրը եղել է Քենդ Հորադիզից առաջ շարժվել և փակել այդ ուղին՝ Լելե Թեփեն թողնելով թիկունքում։
Հակահարվածի գլխավոր ուժերը պաշտպանության բանակի պահեստային ստորաբաժանումներն էին՝ Իվանյանի տանկային և Ստեփանակերտի մոտոհրաձգային բրիգադները։ Տանկային բրիգադը պիտի փակեր սնուցման ճանապարհը՝ հաստատվելով նոր բնագծում, մոտոհրաձգային բրիգադը՝ «Ցոր»-ը, առաջինի թիկունքը ապահովելով, պիտի ոչնչացներ ներս թափանցած հակառակորդին։

On September 10, during a closed court hearing on the Lele Tepe counterattack case, the prosecutor presented the findings of a military expert examination. The announcement was made by lawyer Ashot Apresyan, who represents former commander of the 8th separate motorized rifle brigade (Tsor) Artur Ohanyan, CivilNet reports. No further details were disclosed.
In the session, the court also reviewed classified written evidence, including maps, battle orders, and other operational documents. At the previous closed session, the court had examined additional confidential evidence.
The case involves three defendants: former brigade commander Artur Ohanyan, battalion commander Gegham Abrahamyan, and tank battalion commander Garnik Mnatsakanyan. According to the indictment, Ohanyan is charged with negligence toward his official duties, while Abrahamyan and Mnatsakanyan are accused of refusing to carry out specific military obligations.
The counterattack plan had been initiated by then-Secretary of Artsakh’s Security Council Samvel Babayan. On October 7, 2020, the goal was to encircle Azerbaijani forces that had advanced into the southern sector and cut off their supply lines.
The Azerbaijani supply route passed near the Lele Tepe heights, stretching from the Iranian border to Armenia’s frontier. Armenian forces were tasked with advancing from Kend Horadiz and blocking this line, leaving Lele Tepe in the rear. The main counterattack forces were reserve units of the Artsakh Defense Army: the Ivanyan tank brigade and the Stepanakert motorized rifle brigade (Tsor). The tank brigade was to cut supply lines by securing a new defensive position, while the “Tsor” brigade was to protect its rear and destroy the enemy units that had penetrated inside.