Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադարձել է Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի դուրսբերման հնարավորությանը, ասել է, որ թեմա այս պահին չի քննարկվում։
«Նման խոսակցություններ մենք չենք ունեցել, որևիցե նոր բան չեմ կարող ասել»,–նշել է Սիմոնյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Լրագրողների հարցին, թե ներկայումս գործում է արդյոք հայ-ռուսական համատեղ հակաօդային պաշտպանական համակարգը, ԱԺ նախագահը պատասխանել է, որ ինքը տեղեկություն չունի և այդ թեմայի վերաբերյալ որևէ ինֆորմացիայի չի տիրապետում։
Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմաբազան ստեղծվել է 1995 թ-ին ու ներկայումս մարտական հերթափոխ է իրականացնում ԱՊՀ Միացյալ հակաօդային պաշտպանության համակարգի ներքո: Ռազմաբազան իր հազար անձնակազմով ենթարկվում է ՌԴ զինված ուժերի Հյուսիս-կովկասյան ռազմական օկրուգին: Այն զինված է հակահրթիռային С-300 համակարգերով ու ՄԻԳ-29 կործանիչներով:

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян заявил, что вопрос о выводе российской 102-й военной базы из Гюмри не стоит на повестке.
Отвечая на вопросы журналистов, Симонян отметил: «Мы подобных разговоров не вели, нового ничего сказать не могу», — передает Aysor.am .
На вопрос о том, функционирует ли сейчас армяно-российская совместная система ПВО, он ответил, что не располагает информацией.
Российская 102-я база в Гюмри создана в 1995 году и действует в рамках Объединенной системы ПВО СНГ. В её составе около 1000 военнослужащих, подчиняющихся Северо-Кавказскому военному округу ВС РФ. База оснащена комплексами С-300 и истребителями МиГ-29. В 2011 году соглашение о её размещении в Армении было продлено до 2044 года.