«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ կառավարության կողմից ռազմական բյուջեի ու զինծառայության ժամկետի կրճատումը համապատասխանում են Ադրբեջանի թելադրած օրակարգին և սա համընկնում չէ։
«Սա հերթական պահանջներից մեկն է, որ հայկական զինված ուժերը պետք է սահմանափակվեն, սպառազինությունը պետք է սահմանափակվի, ապառազմականացվի: Hիմա իրենք գնում են այդ ուղղությամբ՝ անշուշտ, դա ներկայացնելով, իբրև խաղաղության հասնելու ինչ-որ հերթական հնարավորություն»,-ասել է նա։
Պատգամավորն ընդգծել է, որ գործող իշխանությունն իր քայլերով հետևողականորեն «իրականացնում է թշնամու պահանջները՝ դրանք ներկայացնելով իբրև խաղաղության նախաձեռնություններ», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Թշնամին գտնվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում, շարունակում է նոր պահանջներ ներկայացնել Հայաստանին, սրա խաղաղությունը ո՞րն է։ Ամբողջ պրոբլեմն այն է, որ երբ մենք ասում ենք, որ շարունակ զիջելով խաղաղության չես հասնի, որ սրա բերածը խաղաղություն չի՝ սրանք մեզ մեղադրում են, թե մենք պատերազմի ուժեր ենք, իրենք ուզում են խաղաղություն բերեն, իսկ սպառնալիք ենք խաղաղության համար։ Մենք չենք սպառնում Հայաստանի խաղաղությանն ու ինքնիշխանությանը, սպառնում են թշնամիները, օրվա Հայաստանը իշխանությունը։
Դուք լսե՞լ եք սրանք մի թթու բառ վերջին 5 տարվա մեջ ասեն այն պետությանը, այն պետությունների ղեկավարներին, ովքեր անընդհատ ամենավերջին բառերով նախ ծաղրում են իրենց։ Ալիևի կոշիկները լիզելը, իրենց համար կարող է լուրջ դիվանագիտություն է, իմիջիայլոց ամեն անգամ, երբ որ հանդիպում են Էրդողանին, Ալիևին, լիզում են կոշիկները, խոնարհվում են, գալիս են այստեղ, ավելի մեծ առոգանությամբ և տոնով սկսում են հոխորտալ ընդդիմության վրա», ասել է Սաղաթելյանը։
Կառավարությունը նախագիծ է ներկայացրել, որով պարտադիր զինծառայության ժամկետը 2 տարվա փոխարեն կսահմանվի 1.5 տարի և որը նախատեսված է կյանքի կոչել 2026 թվականի ամառային զորակոչից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ–ում պարզաբանել է, թե ինչու 2026-ի բյուջեում պաշտպանական ծախսերի ավելացում, հնարավոր է, չլինի։Վարչապետի խոսքով՝ 2025 թվականին, 2024 թվականի համեմատ, գրանցվել է պաշտպանական ծախսերի անհամաչափ մեծ աճ, և դրանց մի մասն ուղղվել է ապագա պարտքերի ու պարտավորությունների մարմանը։

Opposition lawmaker Ishkhan Saghatelyan claimed that reducing Armenia’s defense budget and shortening compulsory service are in line with Azerbaijan’s demands, not accidental policy shifts.
“This is yet another demand that Armenia’s armed forces be restricted, armament limited, and the army demilitarized. Authorities now move in that direction, presenting it as a peace initiative,” Saghatelyan told Pastinfo.
He argued that by consistently implementing such steps, the government portrays concessions as peace efforts, while in reality, they serve the enemy’s agenda.
“The enemy is on Armenia’s sovereign territory and keeps presenting new demands. What kind of peace is this? When we warn that continuous concessions won’t bring peace, we’re accused of being pro-war. But the real threats come from our enemies and today’s authorities,” he said.
Saghatelyan criticized officials for not addressing Azerbaijan or Turkey with the same harsh tone they use against the opposition: “Every time they meet Aliyev or Erdogan, they bow, lick their boots, and then return to shout at the opposition here with even greater arrogance.”
The government has proposed cutting compulsory military service from two years to 1.5 years starting with the summer 2026 draft. Prime Minister Nikol Pashinyan has also signaled that defense spending may not increase in 2026, noting that in 2025, expenditures already grew disproportionately compared to 2024, with part of the funds covering future debts and obligations.