«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել է, որ կառավարության կողմից ռազմական բյուջեի ու զինծառայության ժամկետի կրճատումը համապատասխանում են Ադրբեջանի թելադրած օրակարգին և սա համընկնում չէ։
«Սա հերթական պահանջներից մեկն է, որ հայկական զինված ուժերը պետք է սահմանափակվեն, սպառազինությունը պետք է սահմանափակվի, ապառազմականացվի: Hիմա իրենք գնում են այդ ուղղությամբ՝ անշուշտ, դա ներկայացնելով, իբրև խաղաղության հասնելու ինչ-որ հերթական հնարավորություն»,-ասել է նա։
Պատգամավորն ընդգծել է, որ գործող իշխանությունն իր քայլերով հետևողականորեն «իրականացնում է թշնամու պահանջները՝ դրանք ներկայացնելով իբրև խաղաղության նախաձեռնություններ», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Թշնամին գտնվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում, շարունակում է նոր պահանջներ ներկայացնել Հայաստանին, սրա խաղաղությունը ո՞րն է։ Ամբողջ պրոբլեմն այն է, որ երբ մենք ասում ենք, որ շարունակ զիջելով խաղաղության չես հասնի, որ սրա բերածը խաղաղություն չի՝ սրանք մեզ մեղադրում են, թե մենք պատերազմի ուժեր ենք, իրենք ուզում են խաղաղություն բերեն, իսկ սպառնալիք ենք խաղաղության համար։ Մենք չենք սպառնում Հայաստանի խաղաղությանն ու ինքնիշխանությանը, սպառնում են թշնամիները, օրվա Հայաստանը իշխանությունը։
Դուք լսե՞լ եք սրանք մի թթու բառ վերջին 5 տարվա մեջ ասեն այն պետությանը, այն պետությունների ղեկավարներին, ովքեր անընդհատ ամենավերջին բառերով նախ ծաղրում են իրենց։ Ալիևի կոշիկները լիզելը, իրենց համար կարող է լուրջ դիվանագիտություն է, իմիջիայլոց ամեն անգամ, երբ որ հանդիպում են Էրդողանին, Ալիևին, լիզում են կոշիկները, խոնարհվում են, գալիս են այստեղ, ավելի մեծ առոգանությամբ և տոնով սկսում են հոխորտալ ընդդիմության վրա», ասել է Սաղաթելյանը։
Կառավարությունը նախագիծ է ներկայացրել, որով պարտադիր զինծառայության ժամկետը 2 տարվա փոխարեն կսահմանվի 1.5 տարի և որը նախատեսված է կյանքի կոչել 2026 թվականի ամառային զորակոչից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ–ում պարզաբանել է, թե ինչու 2026-ի բյուջեում պաշտպանական ծախսերի ավելացում, հնարավոր է, չլինի։Վարչապետի խոսքով՝ 2025 թվականին, 2024 թվականի համեմատ, գրանցվել է պաշտպանական ծախսերի անհամաչափ մեծ աճ, և դրանց մի մասն ուղղվել է ապագա պարտքերի ու պարտավորությունների մարմանը։

11 Сентябрь 2025 - 14:26 AMT
Депутат от блока «Армения» Ишхан Сагателян заявил, что сокращение военного бюджета и уменьшение срока обязательной службы до 1,5 лет соответствуют требованиям Азербайджана и не являются совпадением.
«Это очередное требование, чтобы армянские вооруженные силы были ограничены, вооружение сокращено, а армия демилитаризована. Власти идут именно этим путем, представляя это как возможность достичь мира», — сказал он в комментарии Pastinfo.
По его словам, нынешняя власть своими шагами последовательно реализует требования противника, выдавая их за мирные инициативы.
«Враг находится на суверенной территории Армении и продолжает выдвигать новые требования. Каким образом это можно назвать миром? Когда мы говорим, что уступками мира не достичь, нас обвиняют в милитаризме. Но угрозу миру и суверенитету Армении создают не мы, а враги и сегодняшние власти», — подчеркнул Сагателян.
Он также раскритиковал руководство за мягкость по отношению к Баку и Анкаре: «Каждый раз, встречаясь с Алиевым или Эрдоганом, они кланяются, лижут ботинки, а сюда возвращаются и с еще большим апломбом начинают поучать оппозицию».
Правительство внесло проект, согласно которому с летнего призыва 2026 года срок обязательной службы сократится с двух лет до полутора. Премьер-министр Никол Пашинян пояснил, что рост оборонных расходов в 2026 году маловероятен, так как в 2025-м расходы уже увеличились непропорционально по сравнению с 2024 годом, и часть средств пошла на погашение долгов и обязательств.