Սեպտեմբերի 11-ին ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը ԵԱՀԿ 1533-րդ Մշտական խորհրդի հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է Հայաստանի մեկնաբանող հայտարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի, Մինսկի համաժողովի կողմից կարգավորվող հակամարտության հարցերով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի փակման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի կողմից ընդունված որոշման առնչությամբ։
Նա նշել է, որ ՀՀ–ն ակնկալում է Խաղաղության համաձայնագրի ողջամիտ ժամկետում ստորագրումը և վավերացումը։
Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է. «ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի, Մինսկի համաժողովի կողմից կարգավորվող հակամարտության հարցերով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի փակման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի որոշման առնչությամբ Հայաստանի պատվիրակությունը, ԵԱՀԿ կանոնակարգի IV.1(A)6 դրույթի համաձայն, ցանկանում է հանդես գալ հետևյալ մեկնաբանող հայտարարությամբ։
Հայաստանը, Ադրբեջանի հետ համատեղ, նախաձեռնել է սույն որոշման ընդունումը՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների համատեղ դիմումն ուղղված ԵԱՀԿ գործող նախագահին, որը ստորագրվել է 2025թ. օգոստոսի 8-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում։
Նույն օրը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստը։
Նախաստորագրմանը ներկա էին ՀՀ վարչապետը, Ադրբեջանի նախագահը և ԱՄՆ նախագահը, ովքեր նաև ստորագրել են Համատեղ Հռչակագիր։
Համատեղ Հռչակագրում արձանագրվել է «անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու անհրաժեշտությունը»։ Փաստաթղթում հաստատվել է, որ ստեղծվել են պայմաններ, «մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո, վերջապես բարիդրացիական հարաբերությունների կառուցման մեկնարկի համար՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության և տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա»։ Հռչակագրում նաև ամրագրվել է, որ այս «իրողությունը, որը ենթակա չէ և երբեք չպետք է ենթակա լինի վերանայման, ճանապարհ է հարթում մեր երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջի փակման համար»։
Այս իրողության համատեքստում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները համատեղ դիմել են ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի կառույցների փակման համար, քանի որ վերջիններս «այլևս արդիական չեն՝ հաշվի առնելով դրանց ստեղծման համար հիմք հանդիսացած իրավիճակի արմատական փոփոխությունների ենթարկման հանգամանքը»։ Նախարարները նաև հաստատել են իրենց «համատեղ հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և Հելսինկիի եզրափակիչ ակտին՝ շարունակելու երկկողմ մակարդակով հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը»։
Այս պատմական պահի համատեքստում ՀՀ–ն ակնկալում է Խաղաղության համաձայնագրի ողջամիտ ժամկետում ստորագրումը և վավերացում»։

11 Сентябрь 2025 - 14:36 AMT
11 сентября постоянный представитель Армении при Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Андраник Ованисян выступил с комментарием от имени Армении на 1533-м заседании Постоянного совета ОБСЕ.
Заявление касалось решения Совета министров ОБСЕ о закрытии структур Минского процесса — Минской конференции, института личного представителя действующего председателя ОБСЕ по вопросам конфликта и Группы высокого уровня планирования.
Ованисян отметил, что Армения ожидает подписания и ратификации мирного договора с Азербайджаном в разумные сроки.
В частности, в заявлении говорится: «В связи с решением Совета министров ОБСЕ о прекращении деятельности Минского процесса, структур Минской конференции, института личного представителя действующего председателя ОБСЕ по вопросам конфликта и Группы высокого уровня планирования, делегация Армении, в соответствии с пунктом IV.1(A)6 Правил процедуры ОБСЕ, делает следующую комментирующую декларацию.
Армения совместно с Азербайджаном инициировали принятие данного решения на основе совместного обращения министров иностранных дел двух стран, адресованного действующему председателю ОБСЕ. Документ был подписан 8 августа 2025 года в Вашингтоне.
В тот же день министры иностранных дел Армении и Азербайджана парафировали согласованный текст «Соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».
На церемонии парафирования присутствовали премьер-министр Армении, президент Азербайджана и президент США, которые также подписали Совместную декларацию.
В декларации подчеркивается необходимость построения будущего, не определяемого конфликтами прошлого, в соответствии с Уставом ООН и Алма-Атинской декларацией 1991 года. В документе указано, что созданы условия для начала добрососедских отношений после конфликта, причинившего невыразимые человеческие страдания, — на основе принципов неприкосновенности международных границ и недопустимости применения силы для завоевания территорий.
Также в декларации зафиксировано, что данная ситуация «не подлежит и не должна подлежать пересмотру» и открывает путь к закрытию главы вражды между двумя народами.
С учетом этих новых реалий министры иностранных дел Армении и Азербайджана совместно обратились с просьбой о закрытии структур Минского процесса ОБСЕ, поскольку они «утратили актуальность из-за кардинальных изменений в ситуации, послужившей основанием для их создания».
Министры также подтвердили свою общую приверженность Уставу ООН и Заключительному акту Хельсинкской конференции, а также намерение продолжить процесс нормализации отношений на двустороннем уровне.
В этом историческом контексте Армения ожидает подписания и ратификации мирного соглашения в разумные сроки».
8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. По итогам встречи был подписан совместный документ.
В тот же день в Вашингтоне министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов парафировали текст «Соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений» в присутствии лидеров трех стран.