ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպե՞ս է պատկերացնում «Զանգեզուրի միջանցքի» խնդրի հանգուցալուծումը, նշել է, որ կխուսափեր «Զանգեզուրի միջանցք» բնորոշման գործածումից, քանի որ այն որոշակի մտավախություններ է առաջացնում մեր հասարակության ակտիվ շերտերում, հայտնում է ilur.am-ը։
«Հետևաբար, կարծում եմ, որ դրա փոխարեն ավելի ճիշտ է օգտագործել «Զանգեզուրի տրանսպորտային հանգույց» բնորոշումը։
Զանգեզուրի տրանսպորտային հանգույցի վերահսկողությունը, բնականաբար, սուվերեն իրավունքի ուժով, պետք է իրականացվի բացառապես Հայաստանի կողմից: Ինչ վերաբերում է շահագրգիռ այլ պետությունների քաղաքական և տնտեսական նպատակադրումներին, ապա Հայաստանն, իմ համոզմամբ, ի վիճակի է, միջազգային իրավունքի պահանջների համաձայն, երաշխավորել նրանց անխափան գործունեությունը: Այդ հարցում Հայաստանը, կամա, թե ակամա, ակնկալում է իր ռազմավարական գործընկերների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Իրանի ակտիվ համագործակցությունը, հակառակ նրանց միջև առկա ակնհայտ տարաձայնությունների:
Մեծ տերությունների միջև հակասությունները, որպես կանոն, ավելի հեշտությամբ են լուծվում, քան փոքր երկրների միջև, ինչը բացատրվում է մեծերի հասունության հանգամանքով: Դրա ապացույցն են, մասնավորապես, Կարիբյան (1962թ.) և Դամանսկի (1969թ.) ճգնաժամերի հաղթահարումը, գերտերությունների մրցակցությանը զուգընթաց ժամանակ առ ժամանակ միմյանց միջև կնքված սպառազինությունների կրճատման համաձայնագրերը, պրոքսի պատերազմների պարագայում իրենց փոխհամաձայնեցված լուծումները և այլն»,-ասել է նա։

Отвечая на вопрос о возможном решении проблемы так называемого «Зангезурского коридора», первый президент Армении Левон Тер-Петросян отметил, что избегает употребления этого термина, поскольку он вызывает обеспокоенность у активных слоёв армянского общества, сообщает ilur.am.
«Поэтому, считаю, более уместно использовать выражение “Зангезурский транспортный узел”», — сказал он.
Тер-Петросян подчеркнул, что контроль над Зангезурским транспортным узлом должен осуществляться исключительно Арменией — в рамках её суверенного права. Что касается политических и экономических интересов других стран, то, по его мнению, Армения способна обеспечить их бесперебойную реализацию в соответствии с международным правом.
Он добавил, что Армения, осознанно или нет, ожидает активного взаимодействия со своими стратегическими партнёрами — Россией, США и Ираном — несмотря на очевидные разногласия между ними.
«Разногласия между великими державами, как правило, решаются легче, чем между малыми странами, поскольку у великих — больше зрелости. Это подтверждается, в частности, урегулированием Карибского кризиса (1962 г.), конфликта на острове Даманский (1969 г.), заключением соглашений о сокращении вооружений и скоординированными решениями во время прокси-войн», — отметил он.
«Этот маршрут позволит Азербайджану добраться до Нахичевани с полным уважением к суверенитету Армении. Армения также заключает эксклюзивное партнёрство с США для развития этой транспортной артерии. Срок соглашения может составить до 99 лет, с возможностью продления ещё на 99 лет. Мы ожидаем масштабных инфраструктурных проектов — американские компании готовы войти и инвестировать серьёзные средства, что принесёт экономическую выгоду всем трём странам», — заявил Трамп.