Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության շենքում ընդունել է ՆԱՏՕ-ում հավատարմագրված դեսպաններին, որոնք այցելել են Հայաստան։ Քննարկումների հիմնական թեման դարձել է Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերությունը։ Երկուստեք ընդգծվել է համագործակցության շարունակականության և զարգացման կարևորությունը։
Վարչապետը շեշտել է, որ Հայաստանը կարևորում է միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի հետ փոխգործակցությունը, ինչը նպաստում է նաև տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության օրակարգի առաջմղմանը։
Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի ձեռնարկած քայլերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը։ Այդ համատեքստում նա անդրադարձել է օգոստոսի 8-ին ստորագրված վաշինգտոնյան հռչակագրին և խաղաղության ու հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ համաձայնագրի նախաստորագրմանը։
Դեսպանները ողջունել են վաշինգտոնյան հռչակագրի ստորագրումը և խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը՝ դրանք գնահատելով որպես վճռորոշ քայլեր երկարաժամկետ կայունության ուղղությամբ։ Նրանք նաև բարձր են գնահատել Հայաստանի հետ ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության, Հայաստանի բարեփոխումների ընթացքի և միջազգային համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ։

Prime Minister Nikol Pashinyan received ambassadors accredited to NATO at the Government Building during their visit to Armenia. The discussions primarily focused on Armenia-NATO partnership. Both sides emphasized the importance of continuing and developing their cooperation.
Pashinyan underlined that Armenia values its collaboration with international partners, including NATO, which contributes to promoting a security and stability agenda in the region.
He presented Armenia’s recent efforts aimed at strengthening peace and stability in the region, particularly referencing the Washington Declaration signed on August 8 and the initialing of the peace and interstate relations agreement.
The ambassadors welcomed both the declaration and the initialing of the agreement, calling them crucial steps toward long-term regional stability. They also expressed strong appreciation for the existing partnership with Armenia.
The meeting included an exchange of views on regional security, Armenia’s reform agenda, and the expansion of international cooperation.