Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության շենքում ընդունել է ՆԱՏՕ-ում հավատարմագրված դեսպաններին, որոնք այցելել են Հայաստան։ Քննարկումների հիմնական թեման դարձել է Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերությունը։ Երկուստեք ընդգծվել է համագործակցության շարունակականության և զարգացման կարևորությունը։
Վարչապետը շեշտել է, որ Հայաստանը կարևորում է միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի հետ փոխգործակցությունը, ինչը նպաստում է նաև տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության օրակարգի առաջմղմանը։
Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի ձեռնարկած քայլերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը։ Այդ համատեքստում նա անդրադարձել է օգոստոսի 8-ին ստորագրված վաշինգտոնյան հռչակագրին և խաղաղության ու հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ համաձայնագրի նախաստորագրմանը։
Դեսպանները ողջունել են վաշինգտոնյան հռչակագրի ստորագրումը և խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը՝ դրանք գնահատելով որպես վճռորոշ քայլեր երկարաժամկետ կայունության ուղղությամբ։ Նրանք նաև բարձր են գնահատել Հայաստանի հետ ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության, Հայաստանի բարեփոխումների ընթացքի և միջազգային համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ։

11 Сентябрь 2025 - 14:52 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в здании правительства принял послов, аккредитованных при НАТО, прибывших с визитом в Ереван. Главной темой обсуждений стало партнерство между Арменией и НАТО. Обе стороны подчеркнули важность сохранения и развития сотрудничества.
Пашинян отметил, что Армения придает большое значение сотрудничеству с международными партнерами, включая НАТО, поскольку это способствует продвижению повестки дня по обеспечению безопасности и стабильности в регионе.
Он представил шаги, предпринятые Арменией для укрепления мира и стабильности, в том числе вашингтонскую декларацию, подписанную 8 августа, и предварительное согласование соглашения о мире и межгосударственных отношениях.
Послы приветствовали подписание декларации и парафирование мирного соглашения, охарактеризовав их как решающие шаги на пути к долгосрочной стабильности. Они также высоко оценили сложившиеся партнерские отношения с Арменией.
Во время встречи стороны обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности, хода реформ в Армении и расширения международного взаимодействия.