Ազգային ժողովի պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը «պետք է մանդատը վայր դնի, ներողությունով հարցը չի լուծվում»:
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել այն հարյուրավոր ծանոթ-անծանոթներին, ովքեր իրենց աջակցությունն են հայտնել։
«Հատուկ շնորհակալություն ԱԺ կին պատգամավորներին, ովքեր օպերատիվ դիրքորոշում հայտնեցին՝ ՔՊ քարտուղարի անընդունելի պահվածքի փաստով։ Շնորհակալություն նաև ընդդիմադիր երկու խմբակցություններին` էթիկայի հանձնաժողով ձևավորելու պատրաստակամության համար։
Թող տարօրինակ չհնչի, բայց շնորհակալ եմ նաև ՔՊ-ի այն հատուկենտներին, ովքեր կամք դրսևորեցին՝ դատապարտելու Արթուր Հովհաննիսյանի անպատկառ վարքագիծը։ Այո՛, նույնիսկ իշխանության ներսում կան մարդիկ, ովքեր ամաչում են իրենց խմբակցության քարտուղարի քստմնելի վարքի համար՝ վախենալով բարձրաձայնել»,–գրել է նա։
Թովմասյանը հավելել է, որ իր՝ ԱԺ նախագահին ուղղված գրությունը, որով պահանջել է Արթուր Հովհաննիսյանին պարտադրել թմրաթեստ հանձնել, լիովին օրենքի շրջանակում է։ Ըստ Թովմասյանի՝ 2025 թվականի օգոստոսի 1-ից ուժի մեջ մտած կարգով, այդ պահանջը վերաբերում է բոլոր բժիշկներին, և նույնը պետք է վերաբերի նաև պատգամավորներին ու այլ պաշտոնյաներին։
«…Երկրորդ՝ Արթուր Հովհաննիսյանի վարքագիծը ակնհայտորեն դուրս է ԱԺ պատգամավորի էթիկայի նորմերից։ Սթափությունն ու բարեվարքությունն ադեկվատության կարևորագույն բնորոշիչներն են, առանց որոնց վտանգվում է պետական ապարատը։
Իմ առաջարկը բխել է ԱԺ ինստիտուտի պաշտպանության շահերից, ինչին ի պատասխան հնչել են ոչ թե բովանդակային հակափաստարկներ կամ քաղաքական գնահատականներ, այլ` կեղտոտ, սեփական փչացածությունը որպես օրինաչափություն մատուցող զազրախոսություններ։ Արդյունքում, կնոջը՝ իբրև ստորացնելու տեխնիկան, բացարձակ բումերանգի էֆեկտ ապահովեց մի մարդու համար, որն իրականում գուցե օգնության կարիք ունի այսօր»,–ասվում է գրառման մեջ։
«Ինչ վերաբերում է ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելուն, ապա չեմ ուզում սիմվոլիզմի հետևից ընկնել։ Արդեն պարզ է, այդ հանձնաժողովը, միևնույնն է, Արթուր Հովհաննիսյանին պատժելու քաղաքական կամք չի դրսևորելու, ուրեմն՝ իմաստ չկա դրա վրա աշխատելու: Իշխանականների ամբարտավան լռությունն ասածիս ապացույցն է:
Բայց ակնհայտ է, որ ո՛չ էթիկայի հանձնաժողովը, ո՛չ երեկվա ներողությունը չեն փակում այս խայտառակ պահվածքի էջը։ Արթուր Հովհաննիսյանը հատել է կարմիր գիծը, որն ավաղ ոչ թե վերջակետ է, այլ` նախադեպ, որը չի կարող անպատիժ մնալ։
Նա պե՛տք է վայր դնի մանդատը:
Արթուր Հովհաննիսյանը իրավական պատասխանատվությունից չի՛ կարող խուսափել։ Հասնելու եմ դրան:
Հ. Գ. Նիկոլ Փաշինյանի լռությունը այս վտանգավոր նախադեպի լեգիտիմացման փաստարկումն է, ինչը նոր որակի մարտահրավեր է հանրային համերաշխության բոլոր մակարդակներում՝ կենցաղայինից մինչև իրավական։ Ասածս չափազանցություն չէ։ Արթուր Հովհաննիսյանը պետք է ստանա հրաժեշտի SMS, այլապես կստացվի, որ պետությունը և դրա հիմքում դրված բոլոր արժեքներն ու բարոյական նորմերն առ ոչինչ են»,–գրել է Թովմասյանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը նախաձեռնելու է ժամանակավոր հանձնաժողովի ձևավորում՝ ԱԺ պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանի վարքը քննելու նպատակով։
ԱԺ պատգամավոր Թագոհի Թովմասյանն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին պաշտոնական գրությամբ տեղեկացրել է, որ ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը խանգարել է իր ճեպազրույցը, երբ խոսում էր Բաքվի բանտում խոշտանգվող հայ գերիների մասին։ «Պահանջում եմ, որ Հովհաննիսյանը ԱԺ մուտք գործելուց առաջ ամեն օր պարտադիր թեստավորվի թմրամիջոցների օգտագործման վերաբերյալ, իսկ արդյունքները լինեն հրապարակային»,–նշել է նա։

National Assembly member Taguhi Tovmasyan has called for the resignation of Artur Hovhannisyan, secretary of the ruling Civil Contract faction, stating that “an apology does not solve the issue.”
In a Facebook post, Tovmasyan thanked the hundreds of people who expressed support and especially acknowledged female MPs and opposition factions for their prompt stance and willingness to form an ethics committee.
She also noted that even a few members of the ruling faction had condemned Hovhannisyan’s behavior, showing that some within the government are ashamed of his conduct.
Tovmasyan said her official letter to the Speaker of Parliament, requesting that Hovhannisyan undergo mandatory drug testing before entering the National Assembly, is legally grounded. She referred to regulations effective as of August 1, 2025, which apply to medical personnel and, in her view, should also apply to MPs and officials.
She emphasized that Hovhannisyan’s behavior clearly violates parliamentary ethical norms: “Sobriety and decency are core traits of adequacy—without them, the state apparatus is endangered.”
Tovmasyan added that instead of substantive counterarguments or political commentary, her proposal was met with offensive remarks, aiming to discredit her as a woman, which ultimately backfired on the person who, in her words, “may be the one actually in need of help.”
On the matter of forming an ethics committee, Tovmasyan expressed skepticism: “It’s clear the committee won’t have the political will to punish Artur Hovhannisyan, so there’s no point in pursuing it.” She cited the ruling party’s silence as proof.
She concluded by stating, “Artur Hovhannisyan has crossed a red line. He must resign. He cannot avoid legal responsibility. I will make sure of that.”
Her post also criticized Prime Minister Nikol Pashinyan’s silence, suggesting it legitimizes this dangerous precedent and undermines public trust in state values and moral norms.
Previously, the opposition I Have Honor faction announced plans to initiate the formation of a temporary commission to investigate Hovhannisyan’s conduct.
Tovmasyan had earlier informed Speaker Alen Simonyan that Hovhannisyan had disrupted her briefing on Armenian prisoners being tortured in Baku. She demanded daily drug testing for Hovhannisyan, with publicized results.
In response, Hovhannisyan made a crude remark to reporters, suggesting that if such a test were imposed on him, Tovmasyan should undergo daily STD testing to explain her personal property holdings.