Ազգային ժողովի պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը «պետք է մանդատը վայր դնի, ներողությունով հարցը չի լուծվում»:
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել այն հարյուրավոր ծանոթ-անծանոթներին, ովքեր իրենց աջակցությունն են հայտնել։
«Հատուկ շնորհակալություն ԱԺ կին պատգամավորներին, ովքեր օպերատիվ դիրքորոշում հայտնեցին՝ ՔՊ քարտուղարի անընդունելի պահվածքի փաստով։ Շնորհակալություն նաև ընդդիմադիր երկու խմբակցություններին` էթիկայի հանձնաժողով ձևավորելու պատրաստակամության համար։
Թող տարօրինակ չհնչի, բայց շնորհակալ եմ նաև ՔՊ-ի այն հատուկենտներին, ովքեր կամք դրսևորեցին՝ դատապարտելու Արթուր Հովհաննիսյանի անպատկառ վարքագիծը։ Այո՛, նույնիսկ իշխանության ներսում կան մարդիկ, ովքեր ամաչում են իրենց խմբակցության քարտուղարի քստմնելի վարքի համար՝ վախենալով բարձրաձայնել»,–գրել է նա։
Թովմասյանը հավելել է, որ իր՝ ԱԺ նախագահին ուղղված գրությունը, որով պահանջել է Արթուր Հովհաննիսյանին պարտադրել թմրաթեստ հանձնել, լիովին օրենքի շրջանակում է։ Ըստ Թովմասյանի՝ 2025 թվականի օգոստոսի 1-ից ուժի մեջ մտած կարգով, այդ պահանջը վերաբերում է բոլոր բժիշկներին, և նույնը պետք է վերաբերի նաև պատգամավորներին ու այլ պաշտոնյաներին։
«…Երկրորդ՝ Արթուր Հովհաննիսյանի վարքագիծը ակնհայտորեն դուրս է ԱԺ պատգամավորի էթիկայի նորմերից։ Սթափությունն ու բարեվարքությունն ադեկվատության կարևորագույն բնորոշիչներն են, առանց որոնց վտանգվում է պետական ապարատը։
Իմ առաջարկը բխել է ԱԺ ինստիտուտի պաշտպանության շահերից, ինչին ի պատասխան հնչել են ոչ թե բովանդակային հակափաստարկներ կամ քաղաքական գնահատականներ, այլ` կեղտոտ, սեփական փչացածությունը որպես օրինաչափություն մատուցող զազրախոսություններ։ Արդյունքում, կնոջը՝ իբրև ստորացնելու տեխնիկան, բացարձակ բումերանգի էֆեկտ ապահովեց մի մարդու համար, որն իրականում գուցե օգնության կարիք ունի այսօր»,–ասվում է գրառման մեջ։
«Ինչ վերաբերում է ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելուն, ապա չեմ ուզում սիմվոլիզմի հետևից ընկնել։ Արդեն պարզ է, այդ հանձնաժողովը, միևնույնն է, Արթուր Հովհաննիսյանին պատժելու քաղաքական կամք չի դրսևորելու, ուրեմն՝ իմաստ չկա դրա վրա աշխատելու: Իշխանականների ամբարտավան լռությունն ասածիս ապացույցն է:
Բայց ակնհայտ է, որ ո՛չ էթիկայի հանձնաժողովը, ո՛չ երեկվա ներողությունը չեն փակում այս խայտառակ պահվածքի էջը։ Արթուր Հովհաննիսյանը հատել է կարմիր գիծը, որն ավաղ ոչ թե վերջակետ է, այլ` նախադեպ, որը չի կարող անպատիժ մնալ։
Նա պե՛տք է վայր դնի մանդատը:
Արթուր Հովհաննիսյանը իրավական պատասխանատվությունից չի՛ կարող խուսափել։ Հասնելու եմ դրան:
Հ. Գ. Նիկոլ Փաշինյանի լռությունը այս վտանգավոր նախադեպի լեգիտիմացման փաստարկումն է, ինչը նոր որակի մարտահրավեր է հանրային համերաշխության բոլոր մակարդակներում՝ կենցաղայինից մինչև իրավական։ Ասածս չափազանցություն չէ։ Արթուր Հովհաննիսյանը պետք է ստանա հրաժեշտի SMS, այլապես կստացվի, որ պետությունը և դրա հիմքում դրված բոլոր արժեքներն ու բարոյական նորմերն առ ոչինչ են»,–գրել է Թովմասյանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը նախաձեռնելու է ժամանակավոր հանձնաժողովի ձևավորում՝ ԱԺ պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանի վարքը քննելու նպատակով։
ԱԺ պատգամավոր Թագոհի Թովմասյանն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին պաշտոնական գրությամբ տեղեկացրել է, որ ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը խանգարել է իր ճեպազրույցը, երբ խոսում էր Բաքվի բանտում խոշտանգվող հայ գերիների մասին։ «Պահանջում եմ, որ Հովհաննիսյանը ԱԺ մուտք գործելուց առաջ ամեն օր պարտադիր թեստավորվի թմրամիջոցների օգտագործման վերաբերյալ, իսկ արդյունքները լինեն հրապարակային»,–նշել է նա։

Депутат Национального собрания Тагуи Товмасян заявила, что секретарь фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян должен сдать мандат, отметив, что «проблема не решается извинением».
В своём посте на Facebook она поблагодарила сотни людей за поддержку, в том числе женщин-депутатов и две оппозиционные фракции, выразившие готовность создать комиссию по этике.
Она также поблагодарила немногих членов правящей партии, которые осудили поведение Ованнисяна, несмотря на страх перед открытым выражением позиции.
Товмасян отметила, что её официальное обращение к спикеру парламента с требованием ежедневно тестировать Ованнисяна на наркотики перед входом в здание парламента полностью соответствует действующему законодательству. По её словам, начиная с 1 августа 2025 года, такая практика уже применяется к медикам и должна распространяться и на депутатов.
По мнению Товмасян, поведение Ованнисяна грубо нарушает нормы этики парламентария: «Трезвость и порядочность — важнейшие признаки адекватности. Без них под угрозой вся государственная система».
Она добавила, что в ответ на её предложение последовали не аргументы или политическая реакция, а оскорбления, направленные на дискредитацию её как женщины. По её мнению, эффект оказался обратным: «Бумеранг вернулся тому, кто, возможно, сам нуждается в помощи».
Что касается создания комиссии по этике, Товмасян выразила скептицизм: «Уже понятно, что у этой комиссии не будет политической воли наказать Артура Ованнисяна. Значит, нет смысла на это тратить силы». Молчание представителей власти, по её словам, это подтверждает.
В завершение она написала: «Артур Ованнисян пересёк красную черту. Он должен сдать мандат. Он не избежит юридической ответственности. Я доведу дело до конца».
В своём посте она также раскритиковала молчание премьер-министра Никола Пашиняна, отметив, что это легитимизирует опасный прецедент и подрывает доверие к государственным и моральным ценностям.
Ранее фракция «Имею честь» объявила о планах инициировать создание временной комиссии по расследованию поведения Ованнисяна.
Товмасян также сообщила председателю парламента, что Ованнисян сорвал её брифинг, посвящённый пыткам армянских пленных в Баку, и потребовала, чтобы тот ежедневно сдавал тест на наркотики с обязательной публикацией результатов.
В ответ Ованнисян в разговоре с журналистами допустил в адрес Товмасян непристойное высказывание, предложив ей ежедневно сдавать тест на венерические заболевания, чтобы «понять, откуда у неё четыре дома».