Ազգային ժողովում Պետական եկամուտների կոմիտեի տարեկան զեկույցի քննարկման ընթացքում պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը հայտարարել է, որ ստվերային տնտեսության դեմ արդյունավետ պայքարը հնարավոր կլինի միայն կոնկրետ օրենսդրական նախաձեռնությունների դեպքում։
Աղազարյանն առաջարկել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը հանձնել ընդդիմությանը՝ հնարավորություն տալով ուսումնասիրել իշխանության գործողությունները, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ այդ առաջարկը հանդիսանում է նորաստեղծ ՄԱՍԿ կուսակցության հիմնարար սկզբունքներից մեկը։
Նրա դիտարկմամբ, երբ տնտեսվարողներից մեկը նկատում է, որ իր մրցակիցը թաքցրել է իր շրջանառությունը, ինքն էլ սկսում է նման վարք դրսևորել, ինչն էլ հանգեցնում է համատարած հարկերից խուսափման։
Աղազարյանը անդրադարձ է կատարել նաև տնտեսական ցուցանիշներին՝ վիճարկելով պաշտոնական տվյալները։
«Տնտեսության աճը, որ ասում էին 5.9 %, իսկ ՀՆԱ/հարկ հարաբերակցությունը նվազել էր 3.5-ի, այնտեղ ինչ-որ փուչիկանման բան կար, ՀՆԱ-ն ուռճացված է», – ասել է նա՝ հավելելով, որ ըստ իր հաշվարկների իրական տնտեսական աճը կազմել է ոչ թե 5.9%, այլ 3.7%։
Պատգամավորը պատմական համեմատություն է անցկացրել՝ վերնագրելով այն «բոլշևիզմի դրսևորումը»՝ ընդգծելով, որ ընտրություններում 51 տոկոս հավաքած ուժը չի կարող անտեսել այն ուժին, որը ստացել է 49 տոկոս, քանի որ իրականում դա նշանակում է գրեթե հավասար ներկայացվածություն բնակչության շրջանակում։
«Վարչապետն ասում է ընդդիմությունը իշխանության մաս է, բա այդ դեպում ընդդիմությանը ոնց կարելի է ասել՝ դու չկաս, դա ճիշտ չէ», – ընդգծել է ՔՊ նախկին պատգամավորը։
Նա հավելել է, որ խորհրդարանից դուրս էլ ընդդիմությունը պետք է իշխանության մեջ մասնաբաժին ունենա, որպեսզի իշխանություն մաս լինի և դրանից կշահի տնտեսությունը, ժողովրդավարությունը։
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը խորհրդարանում հայտարարությունների ժամին ասել է, թե գործող ընդդիմությունը սպառվել է։

На обсуждении годового отчета Комитета государственных доходов депутат Овик Агазарян заявил, что эффективная борьба с теневой экономикой возможна только через конкретные законодательные инициативы. По его мнению, Комиссию по предупреждению коррупции следует передать оппозиции, чтобы она могла контролировать действия власти, сообщает Panorama.am .
Агазарян отметил, что это предложение является одним из базовых принципов новой партии.
Он подчеркнул, что если один предприниматель видит, что его конкурент скрывает оборот, то начинает действовать аналогично, что приводит к массовому уклонению от налогов.
Депутат также усомнился в официальных данных по экономике. По его словам, заявленный рост ВВП в 5,9% завышен, так как показатель соотношения ВВП и налогов снизился на 3,5%. По его собственным расчетам, реальный рост составил не 5,9%, а 3,7%.
Проводя историческую параллель, Агазарян назвал подобное отношение «проявлением большевизма», подчеркнув, что политическая сила, набравшая 51%, не может игнорировать оппонента, получившего 49%, так как фактически речь идет о почти равном представительстве в обществе.
«Премьер говорит, что оппозиция — часть власти, тогда как можно заявлять ей: “Тебя нет”? Это неправильно», — отметил бывший депутат фракции «Гражданский договор».
Он добавил, что оппозиция должна иметь свою долю участия во власти и за пределами парламента, что принесет пользу экономике и демократии.