Ազգային ժողովի սեպտեմբերի 12-ի նիստի ընթացքում ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը անդրադարձել է ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից Վաշինգտոնում ստորագրված փաստաթղթի վերաբերյալ հնչեցված քննադատություններին՝ շեշտելով, որ վաշինգտոնյան փաստաթուղթը հիմնված է փոխադարձության սկզբունքի վրա:
«Կետ չկա, որ փոխադարձության սկզբունքի վրա հիմնված չլինի։ Բոլոր կետերը վերաբերում են և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին, և դա ֆիքսված է առանձին կետով նույն փաստաթղթում», – նշել է Արշակյանը, հայտոնւմ է 1lurer.am-ը։
Նա արձագանքել է նաև ընդդիմության այն դիտարկմանը, թե Հայաստանի անկախությունն ինքնին անհաղթահարելի խոչընդոտ է Թուրքիային, ինչն էլ ըստ ընդդիմադիրների՝ արդարացնում է սահմանների փակ լինելը և թշնամական մթնոլորտը։
«Իսկ ինչո՞ւ է այդպես։ Այդ հարցին դուք երբևէ պատասխան տվե՞լ եք։ Իսկ ինչո՞ւ է, որ ինչ-որ պետություն համարում է ՀՀ-ն իր շահերի դեմ անհաղթահարելի խոչընդոտ։ Ինչո՞ւ է այդպես եղել։ Դա մեր շահերի՞ց է բխում, թե՞ մեր շահերից չի բխում։ Կարո՞ղ է ուրիշ պետության կամ պետությունների շահերից է բխում։ Այդ հարցին պատասխանեք դուք, քանի որ մենք այդ հարցի պատասխանը գիտենք, դրա համար մեր ճանապարհը խաղաղության ճանապարհն է», – նշել է ԱԺ փոխնախագահը։

During the September 12 National Assembly session, Deputy Speaker Hakob Arshakyan addressed opposition criticism of the Washington document, stressing that it is entirely based on reciprocity.
“There is no clause that is not grounded in reciprocity. All provisions apply equally to both Armenia and Azerbaijan, and this is fixed in a separate article of the document,” Arshakyan said, 1lurer.am reports.
Responding to opposition claims that Armenia’s independence itself is an obstacle for Turkey and thus justifies closed borders and hostility, Arshakyan challenged that reasoning:
“Why is it so? Have you ever answered that question? Why should any state consider Armenia an insurmountable obstacle to its interests? Does this stem from our interests, or from those of another country? Answer that question, because we already know the answer. That is why our path is the path of peace.”
On August 8 at the White House, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration following their trilateral meeting.
At the same time, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in the presence of the three leaders, preliminarily signed the “Agreement on Peace and the Establishment of Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”