Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Բելառուսի և Ռուսաստանի համատեղ անցկացվող «Արևմուտք-2025» զորավարժությունների շրջանակում հրավիրվել են մի շարք դաշնակից պետությունների զինուժեր՝ այդ թվում ՀԱՊԿ-ի և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամները։
Պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանն ասել է, որ ՀՀ–ն չի մասնակցում «Արևմուտք-2025» զորավարժություններին, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նշվում է, որ զորավարժությունների նպատակն է կատարելագործել հրամանատարների և շտաբների հմտությունները, զորքերի տարածաշրջանային և կոալիցիոն խմբերի փոխգործակցության և դաշտային պատրաստության մակարդակը՝ խաղաղության պահպանման, շահերի պաշտպանության և ռազմական անվտանգության ապահովման համատեղ խնդիրների լուծման գործում։
Վերջին շրջանում Հայաստանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ միջոցառումներին ե փաստացի սառեցրել է անդամակցությունը, քանի որ ՀԱՊԿ–ը չի կատարել իր պարտավորությունները։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում ոչ մի սխալ քայլ չի արել, չկա մի տեղ, որտեղ ՌԴ-ն կարող է մեղադրել Հայաստանին պարտավորությունները չկատարելու մեջ, սակայն հակառակ դեպքերը բազմաթիվ են:

Министерство обороны России сообщило, что на учения «Запад-2025» приглашены союзные войска, в том числе из стран — членов ОДКБ и Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
Пресс-секретарь Минобороны Армении Арам Торосян заявил, что Армения в учениях участвовать не будет, передает Aysor.am .
Учения направлены на совершенствование навыков командиров и штабов, повышение уровня взаимодействия региональных и коалиционных группировок войск и их полевой подготовки при решении задач по поддержанию мира, защите интересов и обеспечению военной безопасности.
В последние месяцы Армения не принимает участия в мероприятиях ОДКБ и фактически заморозила своё членство, так как организация не выполнила свои обязательства. Премьер-министр Никол Пашинян, выступая в парламенте, отметил, что Армения не совершала ошибок в отношениях с Россией и всегда выполняла свои обязательства, тогда как «обратных примеров предостаточно».