Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Բելառուսի և Ռուսաստանի համատեղ անցկացվող «Արևմուտք-2025» զորավարժությունների շրջանակում հրավիրվել են մի շարք դաշնակից պետությունների զինուժեր՝ այդ թվում ՀԱՊԿ-ի և Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամները։
Պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանն ասել է, որ ՀՀ–ն չի մասնակցում «Արևմուտք-2025» զորավարժություններին, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նշվում է, որ զորավարժությունների նպատակն է կատարելագործել հրամանատարների և շտաբների հմտությունները, զորքերի տարածաշրջանային և կոալիցիոն խմբերի փոխգործակցության և դաշտային պատրաստության մակարդակը՝ խաղաղության պահպանման, շահերի պաշտպանության և ռազմական անվտանգության ապահովման համատեղ խնդիրների լուծման գործում։
Վերջին շրջանում Հայաստանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ միջոցառումներին ե փաստացի սառեցրել է անդամակցությունը, քանի որ ՀԱՊԿ–ը չի կատարել իր պարտավորությունները։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում ոչ մի սխալ քայլ չի արել, չկա մի տեղ, որտեղ ՌԴ-ն կարող է մեղադրել Հայաստանին պարտավորությունները չկատարելու մեջ, սակայն հակառակ դեպքերը բազմաթիվ են:

Russia’s Defense Ministry announced that allied forces, including troops from the Collective Security Treaty Organization (CSTO) and the Shanghai Cooperation Organization (SCO), were invited to join the Zapad-2025 drills.
However, Defense Ministry spokesman Aram Torosyan confirmed that Armenia will not participate, Aysor.am reports.
The stated goal of the exercises is to improve the skills of commanders and staffs, strengthen cooperation between regional and coalition forces, and enhance field readiness to address peacekeeping, security, and defense tasks.
In recent months, Armenia has refrained from taking part in CSTO activities, effectively freezing its membership, citing the bloc’s failure to uphold commitments. Prime Minister Nikol Pashinyan told parliament that Armenia has not made any missteps in its relations with Russia and has fulfilled its obligations, while “the opposite cases are numerous.”