Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ, ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանն ու դեսպան Սերդար Քըլըչը Երևանում անցկացրել են իրենց վեցերորդ հանդիպումը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
«Այս հանդիպման ընթացքում հատուկ ներկայացուցիչները վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ժամանակ մշակված և համաձայնեցված հարցերը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման գործընթացի առաջմղման նպատակով: Այս համատեքստում նրանք մտքեր են փոխանակել 2022 թ. հուլիսի 1-ի հանդիպման ընթացքում սահմանահատումների վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնության կյանքի կոչման շուրջ։ Հատուկ ներկայացուցիչները համաձայնել են արագացնել այս գործընթացը:
Հատուկ ներկայացուցիչները նաև պայմանավորվել են, որ երկու երկրների համապատասխան մարմինները կկատարեն անհրաժեշտ տեխնիկական ուսումնասիրությունները՝ Գյումրի–Կարս երկաթուղու և էլեկտրահաղորդիչ գծի վերականգնման ու գործարկման համար։
Նրանք նաև պայմանավորվել են, որ ջանքեր կգործադրվեն մշակույթի և ակադեմիական ոլորտներում համագործակցությունն ամրապնդելու ուղղությամբ, մասնավորապես բարձրագույն կրթական հաստատությունների ուսանողների համար կրթաթոշակների հնարավորություններ ստեղծելու և պատմական Անիի/Մետաքսի ճանապարհի կամրջի համատեղ վերականգնման միջոցով:
Հատուկ ներկայացուցիչները նաև համաձայնել են իրականացնել անհրաժեշտ աշխատանքներ՝ միտված այլ հետաքրքրված ընկերությունների կողմից 2026 թվականի ամռանից տարբեր ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելուն, ինչը կավելացնի օդային երթուղիների և թռիչքների թիվը երկու երկրների միջև:
Եզրափակելով՝ հատուկ ներկայացուցիչները վերահաստատել են հանձնառությունը շարունակել այս գործընթացն առանց որևէ նախապայմանի»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Քըլըչին Մարգարայի սահմանային անցակետի տարածքում դիմավորել է Հայաստանի ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։

Armenia and Turkey have agreed to take steps towards reactivating the Gyumri–Kars railway, as part of broader efforts to normalize bilateral relations, Armenia’s Foreign Ministry reported.
During their sixth meeting held in Yerevan, Armenia’s special envoy and Deputy Parliament Speaker Ruben Rubinyan and Turkish Ambassador Serdar Kılıç reaffirmed their commitment to advancing the full normalization of relations. The sides reviewed previous agreements, including the one reached on July 1, 2022, regarding border procedures, and pledged to expedite implementation.
They also agreed that relevant authorities from both countries will conduct technical assessments needed for restoring and operating the Gyumri–Kars railway and the cross-border power transmission line.
In addition, the representatives committed to enhancing cultural and academic collaboration, including initiatives like establishing scholarship opportunities for university students and jointly restoring the bridge on the historic Ani/Silk Road route.
The parties also discussed enabling interested airline companies to operate new routes starting in the summer of 2026, which would increase the number and frequency of flights between the two nations.
“In conclusion, the special representatives reaffirmed their commitment to continue the process without any preconditions,” the statement said.