Առողջապահության նախարարությունը, պատասխանելով այն բողքներին, որոնց համաձայն մի շարք բժշկական կենտրոններում իրենց մերժում են պետպատվերի շրջանակում սպասարկելուց՝ պատճառաբանելով, թե «պետպատվերը վերջացել է», հայտնել է, որ պետպատվերը չի կարող վերջանալ, այն կարող է կազմակերպվել հերթագրման սկզբունքով, տեղեկացնում է «Հետքը»։
Նշվում է, որ 2025 թվականի պետական պատվերի տարեկան բյուջեն կազմել է 135 մլրդ դրամ, որից ծախսվել է 98.9 մլրդը։ Այսինքն` այս տարվա համար նախատեսված բյուջեի մնացորդը 36.1 մլրդ դրամ է, որը ըստ առողջապահության նախարարության՝ բուժհաստատություններին տրվում է ոչ թե նախապես բաշխված բյուջեով, այլ՝ յուրաքանչյուրը ստանում է` ըստ անհրաժեշտության՝ կատարած աշխատանքի դիմաց։
Յուրաքանչյուր տարի պետական պատվերի տարեկան ծավալը հաշվարկվում է նախորդ տարում փաստացի կատարված աշխատանքների հիման վրա՝ հաշվի առնելով դրանց աճի տեմպը և գների փոփոխությունները: Առողջապահության նախարարությունից հայտնել են, որ ներկայումս իրականացվում են պետական բյուջեով առողջապահությանը հատկացված միջոցների փոփոխության և վերաբաշխման աշխատանքներ:
Նշվում է, որ պետպատվերը չի կարող վերջանալ։ Եթե հիվանդը բուժհաստատություն է դիմում պլանային բուժման, նրան հերթագրում են այն դեպքում, երբ տվյալ բժշկական ծառայության համար (օրինակ՝ ԿՏ, ՄՌՏ) պետբյուջեից հատկացված գումարը կիսամյակի առաջին հատվածում արդեն օգտագործված է ավելի քան 20%-ով։ Այսինքն՝ քանի դեռ օգտագործված գումարի չափը չի անցել այդ շեմը, պլանային հիվանդներին ընդունում են առանց հերթագրելու։ Երբ գումարի օգտագործումը անցնում է 20%-ը, նոր պլանային դիմողները սկսում են հերթագրվել։ Իսկ շտապ դեպքերում (կյանքին սպառնացող, անհետաձգելի), մարդուն անմիջապես են ընդունում՝ անկախ գումարի սահմանափակումից։

Министерство здравоохранения Армении прокомментировало жалобы граждан на отказ в лечении по госзаказу в ряде медицинских центров, где сообщают, что якобы «госзаказ закончился». В ответ Минздрав отметил, что госзаказ не может закончиться, он может быть организован в виде очередности, передает Hetq.
Годовой бюджет госзаказа на 2025 год составляет 135 млрд драмов, из которых израсходовано 98,9 млрд. Это значит, что остается 36,1 млрд драмов. В Минздраве пояснили, что оставшиеся средства не распределяются заранее по учреждениям, а выдаются по мере необходимости — за выполненные услуги.
Каждый год объем госзаказа рассчитывается на основе фактически оказанных услуг в предыдущем году, с учетом темпов роста и изменения цен. В настоящее время министерство проводит перераспределение и корректировку бюджетных средств, выделенных на здравоохранение.
Отмечается, что госзаказ не может «исчерпаться». При обращении пациента за плановым лечением он может быть поставлен в очередь, если на конкретную услугу (например, КТ или МРТ) в первом полугодии уже израсходовано более 20% выделенного бюджета. До достижения этого порога пациентов принимают без очереди. В экстренных случаях (угроза жизни, неотложные состояния) пациентов принимают немедленно, независимо от бюджетных ограничений.