Հայաստանը միացել է այն պետություններին, որոնք ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում հավանություն են տվել «Նյու Յորքի հռչակագրին»՝ ի աջակցություն Պաղեստինի և Իսրայելի հակամարտության խաղաղ կարգավորման։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան հաստատել է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ «Նյու Յորքի հռչակագիրը»։ Փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 142 պետություն, այդ թվում՝ Հայաստանը, դեմ՝ 10-ը, 12 երկիր ձեռնպահ է մնացել, գրում է Radar Armenia-ն։
Դեմ քվեարկած երկրների շարքում հայտնվել են Իսրայելը, ԱՄՆ-ն, Արգենտինան, Պարագվայը, Հունգարիան, Իռլանդիան, Իտալիան, Պանաման, Պալաուն և Միկրոնեզիայի Դաշնային Նահանգները։
Ձեռնպահ մնացածների թվում են 12 պետություն, որոնց շարքում եղել են Կամերունը, Դոմինիկյան Հանրապետությունը, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Հարավային Սուդանը, Մոլդովան, Սամոան և այլ երկրներ։
Ֆրանսիան և Սաուդյան Արաբիան հանդես են եկել նախաձեռնությամբ՝ կոչ անելով անհապաղ և անշրջելի քայլեր ձեռնարկել երկու պետությունների խաղաղ համակեցության ուղղությամբ, ինչպես նաև դադարեցնել բռնությունները և Գազայի հատվածի վերահսկողությունը հանձնել Պաղեստինի ազգային ինքնավարությանը։

Armenia joined the states that backed the New York Declaration at the United Nations General Assembly, which calls for a peaceful settlement of the Israeli-Palestinian conflict, Radar Armenia reported.
The declaration was adopted with 142 votes in favor, including Armenia’s, 10 against, and 12 abstentions. Among those voting against were Israel, the United States, Argentina, Paraguay, Hungary, Ireland, Italy, Panama, Palau, and the Federated States of Micronesia.
The abstaining states included Cameroon, the Dominican Republic, North Macedonia, South Sudan, Moldova, Samoa, and others.
The initiative, presented by France and Saudi Arabia, urges immediate and irreversible steps toward a two-state solution, cessation of violence, and the transfer of Gaza’s control to the Palestinian Authority.