ՀՀ կառավարության նոր որոշմամբ՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ից ՀՀ մուտքի կամ ելքի սահմանանշանի (կնիքի) վրա այլևս չի լինելու Արարատ լեռան պատկերը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը Թուրքիայի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չի ունեցել և չունի։ Հայաստանն անդամակցել է ՄԱԿ-ին, ԱՀԿ-ին, Եվրոպայի խորհրդին, բազմաթիվ այլ կառույցների և երբեք Թուրքիան մեր անդամակցությանը չի խոչընդոտել այս պահանջներով․ Թուրքիայի կողմից նման պահանջներ չեն եղել։
Ճիշտ հասկացեք՝ այն, ինչ արվում է մեր կառավարության կողմից, որևէ կապ չունի Թուրքիայի նկատմամբ Հայաստանի չեղած տարածքային պահանջների հետ։ Այս ամենը պարզապես մեր պետության ինքնության խմբագրման գործընթացի մի մասն է։
Եթե մենք ընտրություններով չհեռացնենք Նիկոլ Փաշինյանին, ապա հաջորդ որոշմամբ Արարատ լեռան պատկերը կհեռացվի նաև զինանշանից»,–գրել է նա։
Քաղաքական հասարակական գործիչ Էդգար Ղազարյանն, անդրադառնալով հարցին, իր հերթին գրել է․ «Վրաստանի սահմանապահ ծառայության մուտքի/ելքի կնիքները պարունակում են Վրաստանի քարտեզի պատկերը` Աբխազիան և Հարավային Օսեթիան ներառյալ։ Սա նաև ի գիտության ՀՀ մահվան նախարարի, ով փորձում է արդարացնել որևէ պատկերի բացառում կնիքներից:

15 Сентябрь 2025 - 07:17 AMT
Согласно новому постановлению правительства Армении, с 1 ноября 2025 года в штампах, проставляемых при въезде и выезде из страны, больше не будет изображения горы Арарат. Об этом на своей странице в Facebook сообщил лидер партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян. Вопрос был принят на заседании правительства как не подлежащий обсуждению.
«Республика Армения никогда не имела и не имеет территориальных претензий к Турции. Мы вступили в ООН, ВТО, Совет Европы и множество других организаций — и Турция никогда не препятствовала нашему вступлению на этом основании. Таких претензий с турецкой стороны не было.
Важно понять: действия правительства никак не связаны с несуществующими территориальными притязаниями Армении к Турции. Это лишь часть процесса редактирования идентичности нашего государства.
Если мы не сменим Никола Пашиняна на выборах, следующим решением будет удаление изображения Арарата с герба», — написал он.
Политик и общественный деятель Эдгар Казарян, комментируя ситуацию, отметил: «Пограничные штампы Грузии содержат изображение карты страны, включая Абхазию и Южную Осетию. Пусть это будет на заметку министру смерти Армении, который пытается оправдать исключение любых изображений из штампов».