ՀՀ կառավարության նոր որոշմամբ՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ից ՀՀ մուտքի կամ ելքի սահմանանշանի (կնիքի) վրա այլևս չի լինելու Արարատ լեռան պատկերը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը Թուրքիայի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չի ունեցել և չունի։ Հայաստանն անդամակցել է ՄԱԿ-ին, ԱՀԿ-ին, Եվրոպայի խորհրդին, բազմաթիվ այլ կառույցների և երբեք Թուրքիան մեր անդամակցությանը չի խոչընդոտել այս պահանջներով․ Թուրքիայի կողմից նման պահանջներ չեն եղել։
Ճիշտ հասկացեք՝ այն, ինչ արվում է մեր կառավարության կողմից, որևէ կապ չունի Թուրքիայի նկատմամբ Հայաստանի չեղած տարածքային պահանջների հետ։ Այս ամենը պարզապես մեր պետության ինքնության խմբագրման գործընթացի մի մասն է։
Եթե մենք ընտրություններով չհեռացնենք Նիկոլ Փաշինյանին, ապա հաջորդ որոշմամբ Արարատ լեռան պատկերը կհեռացվի նաև զինանշանից»,–գրել է նա։
Քաղաքական հասարակական գործիչ Էդգար Ղազարյանն, անդրադառնալով հարցին, իր հերթին գրել է․ «Վրաստանի սահմանապահ ծառայության մուտքի/ելքի կնիքները պարունակում են Վրաստանի քարտեզի պատկերը` Աբխազիան և Հարավային Օսեթիան ներառյալ։ Սա նաև ի գիտության ՀՀ մահվան նախարարի, ով փորձում է արդարացնել որևէ պատկերի բացառում կնիքներից:

Armenia will remove the image of Mount Ararat from its official border entry and exit stamp starting November 1, 2025, following a decision by the Armenian government. The matter was approved without public discussion during a cabinet meeting. The news was shared on Facebook by Edmon Marukyan, leader of the Bright Armenia party.
"Armenia has never had, nor currently has, territorial claims against Turkey. Armenia joined the United Nations, the World Trade Organization, the Council of Europe, and many other organizations without any objections from Turkey over such claims. Turkey has never raised this as an issue.
Understand clearly, what our government is doing has nothing to do with nonexistent territorial claims against Turkey. This is simply part of the process of editing our national identity.
If we don’t remove Nikol Pashinyan through elections, the next step will be the removal of Mount Ararat from the national coat of arms," Marukyan wrote.
Political and public figure Edgar Ghazaryan also weighed in on the decision, writing: "Georgia’s border stamps include a map of the country featuring both Abkhazia and South Ossetia. Let this be a note to Armenia’s Minister of Death, who is trying to justify the exclusion of any imagery from the stamps."