ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է ՀՀ կառավարության՝ սեպտեմբերի 11-ին ընդունած որոշմանը, որով սահմանահատման ժամանակ անձնագրերում դրվող կնիքից կհեռացվի Արարատ լեռան պատկերը, և դրավ հաջորդած քննադատություններին։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա հայտարարել է, որ կնիքները համապատասխանեցվել են սահմանահատումներին ներկայացվող ժամանակակից պահանջներին, ինչպես նաև «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսությանը։
«Որոշ ընդդիմադիր շրջանակներ նոր տեղեկատվական գրոհ են սկսել նախորդ հինգշաբթի օրը կառավարության կողմից ընդունված մի որոշման վերաբերյալ, որով սահմանվում է ՀՀ պետական սահմանի հատման ժամանակ անձնագրի մեջ դրվող կնիքի ձևը։
Նախ ուզում եմ ասել, որ աշխարհի շատ երկրներում սահմանահատման ժամանակ արդեն վաղուց կնիքներ չեն էլ դրվում անձնագրերում, նույնիսկ մեր հարևան Վրաստանի հետ մենք էլ կարող ենք սահմանը հատել նույնականացման քարտով, առանց որևէ կնիքի, քանի որ սահմանահատումները ֆիքսվում են միայն էլեկտրոնային համակարգում։
Նոր կնիքների վրա, բացի սահմանահատման վերաբերյալ տեղեկատվությունից, այլ տեղեկություններ կամ նկարներ չեն լինելու, այդ թվում՝ Արարատ լեռը, ինչպես աշխարհի գրեթե շատ երկրների սահմանահատման կնիքների վրա: Նաև կնիքի չափն է փոքրացվել, որ անձնագրերը ավելի երկար ծառայեն շատ ճամփորդողներին։
Իսկ որոշման հիմնավորումները շատ պարզ են՝ կնիքները համապատասխանեցվել են սահմանահատումներին ներկայացվող ժամանակակից պահանջներին, ինչպես նաև Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությանը։Կից տեղադրում եմ որոշումով սահմանված կնիքների նոր ձևերը, ինչպես նաև իմ անձնագրի մեջ առկա տարբեր երկրների կնիքները, որպես ապացույց վերևում ասվածի։ Վստահ եմ, ձեզնից շատերը նույնպես ունեն այլ երկրների սահմանահատման կնիքներ իրենց անձնագրերում»։
Որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում որպես չզեկուցվող հարց և դժգոհության ալիք է բարաձարցրել սոցցանցերում։

Министр труда и социальных вопросов Армении и член совета партии «Гражданский договор» Арсен Торосян прокомментировал критику, вызванную решением правительства от 11 сентября об удалении изображения горы Арарат с пограничного штампа, который ставится в паспорта при пересечении государственной границы. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
Он подчеркнул, что штампы были приведены в соответствие с современными требованиями к пересечению границы, а также с идеологией так называемой «Настоящей Армении».
«Некоторые оппозиционные круги начали очередную информационную атаку по поводу решения правительства, принятого в прошлый четверг, которым устанавливается форма штампа, ставящегося в паспорт при пересечении государственной границы РА.
Прежде всего хочу отметить, что во многих странах мира пограничные службы давно уже не ставят штампы в паспортах. Даже с нашей соседкой Грузией границу можно пересечь по удостоверению личности без всяких штампов, так как все данные фиксируются в электронной системе.
Новые штампы будут содержать исключительно информацию о пересечении границы — без каких-либо изображений, включая гору Арарат. Это соответствует мировой практике. Также уменьшен размер самого штампа, чтобы паспорта дольше служили тем, кто много путешествует.
Обоснование очень простое: штампы приведены в соответствие с современными требованиями к пересечению границы, а также с идеологией Настоящей Армении. В приложении размещаю образцы новых штампов, утверждённых решением, а также клейма других стран, имеющиеся в моем паспорте, в качестве доказательства сказанного. Уверен, что у многих из вас также есть подобные штампы», — написал он.
Решение было принято на заседании правительства как вопрос, не подлежащий докладу, и вызвало волну негодования в социальных сетях.