ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է ՀՀ կառավարության՝ սեպտեմբերի 11-ին ընդունած որոշմանը, որով սահմանահատման ժամանակ անձնագրերում դրվող կնիքից կհեռացվի Արարատ լեռան պատկերը, և դրավ հաջորդած քննադատություններին։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա հայտարարել է, որ կնիքները համապատասխանեցվել են սահմանահատումներին ներկայացվող ժամանակակից պահանջներին, ինչպես նաև «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսությանը։
«Որոշ ընդդիմադիր շրջանակներ նոր տեղեկատվական գրոհ են սկսել նախորդ հինգշաբթի օրը կառավարության կողմից ընդունված մի որոշման վերաբերյալ, որով սահմանվում է ՀՀ պետական սահմանի հատման ժամանակ անձնագրի մեջ դրվող կնիքի ձևը։
Նախ ուզում եմ ասել, որ աշխարհի շատ երկրներում սահմանահատման ժամանակ արդեն վաղուց կնիքներ չեն էլ դրվում անձնագրերում, նույնիսկ մեր հարևան Վրաստանի հետ մենք էլ կարող ենք սահմանը հատել նույնականացման քարտով, առանց որևէ կնիքի, քանի որ սահմանահատումները ֆիքսվում են միայն էլեկտրոնային համակարգում։
Նոր կնիքների վրա, բացի սահմանահատման վերաբերյալ տեղեկատվությունից, այլ տեղեկություններ կամ նկարներ չեն լինելու, այդ թվում՝ Արարատ լեռը, ինչպես աշխարհի գրեթե շատ երկրների սահմանահատման կնիքների վրա: Նաև կնիքի չափն է փոքրացվել, որ անձնագրերը ավելի երկար ծառայեն շատ ճամփորդողներին։
Իսկ որոշման հիմնավորումները շատ պարզ են՝ կնիքները համապատասխանեցվել են սահմանահատումներին ներկայացվող ժամանակակից պահանջներին, ինչպես նաև Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությանը։Կից տեղադրում եմ որոշումով սահմանված կնիքների նոր ձևերը, ինչպես նաև իմ անձնագրի մեջ առկա տարբեր երկրների կնիքները, որպես ապացույց վերևում ասվածի։ Վստահ եմ, ձեզնից շատերը նույնպես ունեն այլ երկրների սահմանահատման կնիքներ իրենց անձնագրերում»։
Որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում որպես չզեկուցվող հարց և դժգոհության ալիք է բարաձարցրել սոցցանցերում։

Arsen Torosyan, Armenia’s Minister of Labor and Social Affairs and board member of the Civil Contract party, addressed criticism of the September 11 government decision to remove the image of Mount Ararat from the country’s passport entry and exit stamps. Writing on his Facebook page, Torosyan explained the rationale behind the controversial move.
He stated that the stamp design has been updated to meet modern border-crossing standards and to reflect the ideology of what he called the “Real Armenia.”
“Certain opposition groups have launched a fresh wave of disinformation regarding a government decision made last Thursday, which defines the format of passport stamps used when crossing Armenia’s state border.
First, I want to clarify that in many countries, stamps are no longer placed in passports at all during border crossings. In fact, with our neighbor Georgia, we can cross the border using only an ID card without any stamp, as all movements are digitally recorded.
The new stamps will only include basic crossing information, without any images, including Mount Ararat, which is in line with the global norm. The stamp size has also been reduced to ensure longer passport usability for frequent travelers.
The reasoning is simple: the stamps have been aligned with modern border management standards, and with the vision of the Real Armenia. I’ve attached examples of the new stamp design defined by the decision, as well as stamps from other countries in my own passport to illustrate the point. I’m sure many of you also have similar examples in your passports,” Torosyan wrote.