Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Անվտանգային միջազգային համաժողովում հայտարարել է, որ «ՀԱՊԿ-ն արձանագրել է՝ Ադրբեջանն իր համար նույնքան եղբայրական պետություն է, որքան ՀՀ–ն։
«ՀԱՊԿ-ն արձանագրում է, որ Ադրբեջանն իր համար նույնքան եղբայրական պետություն է, ինչքան Հայաստանը և որ ՀԱՊԿ-ը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ այս նախադասությանը երբեք չեն առերեսվել։
«Մեզ թվացել է որոշակի բանաձեր ենք գտնելու՝ թե ինչ է նկատի առնվում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն ասելիս»,–հավելել է նա։
Փաշինյանի խոսքով, այս արձանագրումը ՌԴ նախագահը վերահաստատել է 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին և դեկտմբերի 17-ին՝ ասելով, որ ԼՂ տարածքը միջազգային իրավունքի տեսակետից Ադրբեջանի մաս է և միշտ էլ համարվել է այդպես։
«Այսինքն, ռազմաքաղաքական դաշինքի անվտանգության այս առաջնային կոնցեպտը Ղարաբաի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների համատեքստում չաշխատեց»,- ասել է Փաշինյանը։
2024-ին Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովի ընթացքում վարչապետը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ը սպառնալիք է ստեղծում Հայաստանի անվտանգության, ինքնիշխանության և պետականության համար։ Հայաստանը դադարեցրել է կազմակերպության ֆինանսավորումը և չի միացել 2023 թվականի նոյեմբերի 23-ին ընդունված՝ «ՀԱՊԿ 2024 թվականի բյուջեի մասին» որոշմանը։ Միևնույն ժամանակ, ըստ գերատեսչության, Հայաստանը չի առարկել, որ բյուջեն հաստատվի սահմանափակ ձևաչափով։

Премьер-министр Никол Пашинян на Международной конференции по безопасности заявил, что Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) официально считает Азербайджан столь же братским государством, как и Армению.
«ОДКБ зафиксировала, что Азербайджан для неё такая же братская страна, как и Армения, и что организация признаёт территориальную целостность Азербайджана», — сказал он, сообщает Panorama.am .
Он отметил, что ранее с такой формулировкой Армения никогда не сталкивалась.
«Нам казалось, что можно будет найти определённую формулу, которая бы уточнила, что подразумевается под территориальной целостностью Азербайджана», — добавил он.
По словам Пашиняна, эта позиция была подтверждена президентом России Владимиром Путиным 18 ноября и 17 декабря 2020 года, когда тот заявил, что с точки зрения международного права территория Нагорного Карабаха является частью Азербайджана и всегда таковой считалась.
«То есть эта ключевая концепция безопасности военно-политического альянса не сработала в контексте событий вокруг Карабаха», — заключил Пашинян.