Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Անվտանգային միջազգային համաժողովում հայտարարել է, որ «ՀԱՊԿ-ն արձանագրել է՝ Ադրբեջանն իր համար նույնքան եղբայրական պետություն է, որքան ՀՀ–ն։
«ՀԱՊԿ-ն արձանագրում է, որ Ադրբեջանն իր համար նույնքան եղբայրական պետություն է, ինչքան Հայաստանը և որ ՀԱՊԿ-ը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ այս նախադասությանը երբեք չեն առերեսվել։
«Մեզ թվացել է որոշակի բանաձեր ենք գտնելու՝ թե ինչ է նկատի առնվում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն ասելիս»,–հավելել է նա։
Փաշինյանի խոսքով, այս արձանագրումը ՌԴ նախագահը վերահաստատել է 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին և դեկտմբերի 17-ին՝ ասելով, որ ԼՂ տարածքը միջազգային իրավունքի տեսակետից Ադրբեջանի մաս է և միշտ էլ համարվել է այդպես։
«Այսինքն, ռազմաքաղաքական դաշինքի անվտանգության այս առաջնային կոնցեպտը Ղարաբաի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների համատեքստում չաշխատեց»,- ասել է Փաշինյանը։
2024-ին Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովի ընթացքում վարչապետը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ-ը սպառնալիք է ստեղծում Հայաստանի անվտանգության, ինքնիշխանության և պետականության համար։ Հայաստանը դադարեցրել է կազմակերպության ֆինանսավորումը և չի միացել 2023 թվականի նոյեմբերի 23-ին ընդունված՝ «ՀԱՊԿ 2024 թվականի բյուջեի մասին» որոշմանը։ Միևնույն ժամանակ, ըստ գերատեսչության, Հայաստանը չի առարկել, որ բյուջեն հաստատվի սահմանափակ ձևաչափով։

Prime Minister Nikol Pashinyan stated during the International Security Conference that the Collective Security Treaty Organization (CSTO) officially considers Azerbaijan to be as “brotherly” a state as Armenia.
“The CSTO has recorded that Azerbaijan is as brotherly to it as Armenia, and that the organization recognizes Azerbaijan’s territorial integrity,” Pashinyan said, as reported by Panorama.am .
He added that Armenia had never previously been confronted with this formulation.
“We had assumed we could find some formula that would clarify what is meant by Azerbaijan’s territorial integrity,” he said.
According to Pashinyan, this position was reaffirmed by Russian President Vladimir Putin on November 18 and December 17, 2020, when Putin stated that from the perspective of international law, the territory of Nagorno-Karabakh is part of Azerbaijan and has always been considered as such.
“In other words, this key security concept of a military-political alliance did not function in the context of the events surrounding Nagorno-Karabakh,” Pashinyan concluded.