Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն-2025» անվտանգային միջազգային համաժողովի ընթացքում պարզաբանել է, թե ինչու է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
Ըստ նրա՝ նա արել է դա, որ ճանաչի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Ինչո՞ւ եմ ես ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Մի պարզ պատճառով։ Յուրաքանչյուր երկրի տարածքային ամբողջականությունը պարփակված է հարևանների տարածքային ամբողջականությամբ։ Հետևաբար, ինչո՞ւ եմ ես ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, որպեսզի ճանաչեմ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ուրիշ ճանապարհ պարզապես չկա։
Մենք հետևողականորեն իրականացնում ենք լեգիտիմության վրա հիմնված անվտանգության այդ ռազմավարությունը և այդ ռազմավարությունն է հնարավոր դարձրել խաղաղությունը»,–ասել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում տեղի ունեցավ կարևորագույն խոսակցություն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Այստեղ էր, որ մենք հենվեցինք Ալմաթիի հռչակագրի վրա, ու տեղի ունեցավ շրջադարձային իրադարձություն՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հայտարարեցին՝ պատրաստ են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչել Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա»,- շարունակել է Փաշինյանը։
2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատեցին իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմաթիի Հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Նրանք հաստատեցին, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների աշխատանքների համար։

At the Comprehensive Security and Resilience–2025 international conference, Prime Minister Nikol Pashinyan explained why he recognized Azerbaijan’s territorial integrity.
“I did it to recognize Armenia’s territorial integrity,” he said, as reported by Panorama.am .
“Why did I recognize Azerbaijan’s territorial integrity? For a simple reason: every country’s territorial integrity is enclosed by that of its neighbors. Therefore, I had to recognize Azerbaijan’s territorial integrity in order to have Armenia’s recognized. There is simply no other way.
We’re consistently implementing a security strategy based on legitimacy, and this strategy has made peace possible,” Pashinyan stated.
He added that an important dialogue took place on October 6, 2022, in Prague, as also reported by Sputnik Armenia.
“It was there that we referred to the Alma-Ata Declaration, and a turning point occurred, Armenia and Azerbaijan declared their willingness to recognize each other’s territorial integrity based on that declaration,” he continued.
On October 6, 2022, in Prague, Armenia and Azerbaijan confirmed their commitment to the UN Charter and the 1991 Alma-Ata Declaration, thereby mutually recognizing each other’s territorial integrity and sovereignty. This became the basis for the work of the border delimitation commissions.