Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է մայրաքաղաքում ընթացող տրանսպորտային բարեփոխումներին: Նա հայտարարել է, որ 2026–ից հին տրոլեյբուսներ այլևս չեն շահագործվի։
«Այս տարի ունենք 45 տրոլեյբուսի գնման ծրագիր, որի կանխավճարը շուտով փոխանցելու ենք, և 2026թ. առաջին եռամսյակում ակնկալում ենք 45 տրոլեյբուսի ներդրում ցանցում, որը հնարավորություն կտա տրոլեյբուսային ցանցը ամբողջությամբ թարմացնել, և հին տրոլեյբուսները այլևս չենք տեսնի փողոցներում»,- նշել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
Նա հավելել է, որ երթուղիներում ավելացվել է 171 նոր ավտոբուս, որոնք փոխարինել են մասնավոր հին Hyundai ավտոբուսներին։
Ավինյանը նաև անդրադարձել է մայրաքաղաքում ներդրված միասնական տոմսային համակարգին։
«Ներդրել ենք միասնական տոմսային համակարգը, իր բոլոր խնդիրներով ու թերություններով պետք է հասկանանք, որ 35 տարվա մի համակարգից անցում է կատարվել անկանխիկ տարբերակով համակարգի, որը այս պահին թղթային որևէ կրիչ չունի։ Մենք կարողացել ենք այս ծրագիրը ամբողջապես իրականացնել»,–ասել է Ավինյանը։

15 Сентябрь 2025 - 13:06 AMT
Мэр Еревана Тигран Авинян представил ход транспортных реформ в столице, отметив, что начиная с 2026 года старые троллейбусы больше не будут использоваться.
«В этом году у нас предусмотрена программа закупки 45 троллейбусов, аванс по которой скоро будет перечислен. В первом квартале 2026 года мы ожидаем внедрение этих 45 троллейбусов в сеть, что позволит полностью обновить троллейбусное хозяйство и убрать старые машины с улиц», — заявил он, передает Radar.am.
По его словам, на маршруты уже вышли 171 новых автобусов, которые заменили старые частные Hyundai.
Авинян также коснулся внедрённой в Ереване единой билетной системы.
«Мы внедрили единую систему оплаты проезда. Со всеми её проблемами и недостатками нужно понимать, что это переход от 35-летней системы к безналичной, которая пока не имеет бумажного носителя. Нам удалось полностью реализовать эту программу», — сказал он.