Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն 2025» միջազգային համաժողովում հայտարարել է, որ իրենց նպատակը միայն այսօր խաղաղություն ու անվտանգություն ապահովելը չէ, այլ երկարաժամկետ նպատակադրում է։
«Մեր խնդիրը չէ, որ մենք այսօր ապահովենք խաղաղություն ու անվտանգություն, բայց հետո գնանք, 10 տարի անց հերթական պայթյունը տեղի ունենա, ոտներս գցենք ոտներիս, մուշտուկները դնենք բերաններս ու ասենք՝ «տեսեք, որ ասում էինք»,–ասել է մա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա ընդգծել է, որ իրենց խնդիրն այն է, որպեսզի այժմ ընդունվեն այնպիսի որոշումներ, որոնք ոչ միայն ներկայում են ապահովելու անվտանգություն, այլ նաև հարյուրամյակների հեռանկարում։
«Մենք անհարիր ենք համարում մտածել շաբաթով, ամսով, տարիով, նույնիսկ՝ տասնամյակով, ընդ որում՝ մենք այս կետին հասել ենք այն կետից, երբ մտածում էինք երկու ժամով»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելել է, որ եթե այսօր իրենց համարեն դավաճան, ապա իրենց գործողությունների արդյունքում 100 կամ 150 տարի անց Հայաստանը անպայման լինելու է պետություն։
«Ես երկու տարի առաջ սրա մասին հարց էի տալիս, ես հիմա սա ասում եմ, ասում եմ, որ այդպես լինելու է»,- ընդգծել է նա։
Փաշինյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանի անկախությունն ու ինքնիշխանությունը երբևէ այսքան ուժեղ չեն եղել։
«Հայաստանը երբեք ավելի անվտանգություն չի ունեցել, քան ունի այսօր»,- ասել է նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն-2025» անվտանգային միջազգային համաժողովի ընթացքում պարզաբանել է, թե ինչու է ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։
«Ինչո՞ւ եմ ես ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Մի պարզ պատճառով։ Յուրաքանչյուր երկրի տարածքային ամբողջականությունը պարփակված է հարևանների տարածքային ամբողջականությամբ։ Հետևաբար, ինչո՞ւ եմ ես ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, որպեսզի ճանաչեմ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, ուրիշ ճանապարհ պարզապես չկա»,–ասել է նա։

At the Comprehensive Security and Resilience 2025 international conference, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that his government’s aim is not only to ensure peace and security today but to secure Armenia’s long-term future.
“Our task is not to provide peace and security now, only for another explosion to occur ten years later, leaving us to say, ‘See, we warned you,’” Pashinyan said, as reported by Aysor.am .
He stressed that decisions made now must ensure security not just in the present but for centuries ahead.
“We find it unacceptable to think in weeks, months, years, or even decades. We’ve moved past the stage where we thought only two hours ahead,” he said.
The Prime Minister added that even if today some consider him a traitor, the government’s decisions will ensure that in 100 or 150 years Armenia will remain a state.
“I raised this question two years ago, and now I say it openly: this is how it will be,” Pashinyan emphasized.
He assured that Armenia’s independence and sovereignty are stronger than ever before.
“Armenia has never been more secure than it is today,” he declared.
At the same conference, Pashinyan explained why he recognized Azerbaijan’s territorial integrity, saying it was necessary to ensure recognition of Armenia’s own borders, since each state’s territorial integrity is interlinked with that of its neighbors.