Սեպտեմբերի 15-ին աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության՝ եվրոպական հարցերով պատասխանատու նախարար Բենժամեն Հադադի հետ։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն իրենց գոհունակությունն են հայտնել Հայաստան-Ֆրանսիա քաղաքական երկխոսության ներկայիս բարձր մակարդակի կապակցությամբ, անդրադարձել են մոտակա նախաձեռնություններին և առանձնակի կարևորել ռազմավարական գործընկերության հաստատումը։ Կողմերն առանձին ուշադրություն են դարձրել Հայաստանի եվրոպական ինտեգրման առաջխաղացման հնարավորություններին ու այդ շրջանակում երկու երկրների համագործակցության հեռանկարներին։
Վահան Կոստանյանը Ֆրանսիացի պաշտոնակցին ներկայացրել է այն քայլերը, որոնք ՀՀ կառավարությունն արդեն իրականացրել է՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը ազդարարող օրենքի ընդունումից հետո՝ միտված Եվրամիության հետ հարաբերությունների խորացմանը։ Նա նաև մանրամասն ներկայացրել է այդ ուղղությամբ նախանշված բարեփոխումների օրակարգը։ Քննարկվել է նաև 2026 թվականին Հայաստանում սպասվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի կազմակերպման հարցը։
ՀՀ փոխարտգործնախարարը անդրադարձել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պատմական պայմանավորվածություններին, ինչպես նաև ներկայացրել է խաղաղության հաստատման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների շուրջ։

16 Сентябрь 2025 - 07:20 AMT
15 сентября заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян в рамках рабочего визита во Францию встретился в Париже с министром по европейским делам Министерства Европы и иностранных дел Франции Бенжаменом Хаддадом.
Стороны выразили удовлетворение текущим высоким уровнем политического диалога между Арменией и Францией и подчеркнули особую важность установления стратегического партнёрства. В ходе обсуждения затрагивались предстоящие инициативы и возможности продвижения европейской интеграции Армении, а также перспективы сотрудничества в этом направлении.
Ваган Костанян проинформировал французского коллегу о шагах, предпринятых правительством Армении после принятия закона, ознаменовавшего начало процесса присоединения к Европейскому союзу. Он также подробно представил повестку реформ, запланированных для углубления отношений с ЕС. Обсуждалась организация саммита Европейского политического сообщества, который пройдёт в Армении в 2026 году.
Замминистра отдельно остановился на исторических договорённостях, достигнутых между Арменией и Азербайджаном в результате переговоров 8 августа в Вашингтоне, а также представил подход Армении к установлению мира. Стороны также обменялись мнениями по актуальным международным и региональным вопросам.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча с участием премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой была подписана совместная Декларация.
Кроме того, в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США, главы МИД Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов предварительно подписали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».