ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով 2022–ի սեպտեմբերին Ջերմուկում և ՀՀ մյուս սահմաններին տեղի ունեցած մարտերին և բազմաթիվ զոհերին, գրել է, որ բարձրաստիճան զինվորականները «նույնիսկ հարկ չհամարեցին այցելել Եռաբլուր, ծաղկեպսակ դնել հանուն 3 տարի առաջ զոհվածների հիշատակին»։
Նա նշել է, որ այդ պատերազմից ընդամենը 3 տարի է նացել՝ «օրվա թեման ցրելու համար իշխանությունը մեծ համերգային ծրագիր էր կազմակերպել»։
«Փաշինյանը հրապարակային տալիս է ոչ միայն բանակը ապամոնտաժելու իր բանաձևը, այլ ցույց է տալիս դրան հասնելու ճանապարհները` բանակի հեղինակազրկումից մինչև ՊՆ-ն շարքային կառույցի վերածելը:
Բայց ես այլ բանի մասին եմ մտածում: Մի քանի օր առաջ, ակտիվ հասարակական դիսկուրս էր ծավալվել առ այն, թե ի՞նչ բարոյական մակարդակում է իշխանությունը, որ նույնիսկ սեպտեմբերյան ադրբեջանական հարձակման վերաբերյալ ծպտուն չի հանում, երբ դրա հետևանքը մարտավարական և ռազմավարական տարածքների կորուստներն ու 224 մարդու նահատակությունը:
Պաշտպանության նախարարը, Գլխավոր շտաբի պետը, Պապիկյանին շողոքորթող բարձրաստիճան զինվորականները նույնիսկ հարկ չհամարեցին այցելել Եռաբլուր, ծաղկեպսակ դնել հանուն երկրի պաշտպանության նահատակվածներին հիշատակին:
Այդ պատերազմից ընդամենը 3 տարի է անցել, իսկ դրան մասնակից և երկրի պաշտպանության համար մարտեր մղած ու զոհված մարդիկ ոչ միայն իշխանության համար փակված էջ են, այլ օրվա թեման ցրելու համար իշխանությունը մեծ համերգային ծրագիր էր կազմակերպել. մարդկանց էին զբաղեցնում, հիշողություն բթացնում»,–գրել է նա։
Աբրահամյանը հավելել է, որ ավելի մեծ հարված զինված ուժերին և հասարակության բարոյահոգեբանական վիճակին դժվար է պատկերացնել:
«Սա բանակը քոռ դանակով մորթելու ծայրահեղ ճանապարհներից է` հայրենիքի պաշտպանի առաքելությունը նսեմացնելու և բանակի արժեհամակարգը թաղելու դրսևորում»,–ասվում է գրառման մեջ։
2022–ի սեպտեմբերի 13–ին Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում է իրականացրել Հայաստանի արևելյան սահմանների նկատմամբ։ Հայաստանի անվտանգության խորհուրդը որոշում է կայացրել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի առնչությամբ պաշտոնապես դիմել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի դրույթները գործողության մեջ դնելու նպատակով, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին։
Ռազմական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմի մարդկային պաշտոնական կորուստներն են 207 զոհ, ավելի քան 20 գերևարված և 293 վիրավոր: Բացի այդ, հայկական կողմը կորցրել է տասնյակ հեկտարներով տարածք, ինչպես նաև բազմաթիվ բնակավայրերում բնակֆոնդի ու ենթակառուցվածքների ավերածություններ

16 Сентябрь 2025 - 09:06 AMT
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абраамян в своём посте на Facebook резко раскритиковал высших армянских военных и политиков за то, что они не посетили Ераблур в годовщину боевых действий, произошедших в сентябре 2022 года в районе Джермука и на других участках восточной границы Армении.
По его словам, спустя всего три года власти не нашли нужным возложить венок в память о погибших. Вместо этого в тот день в Храздане был организован грандиозный концерт, очевидно, с целью отвлечь внимание от трагической даты.
«Пашинян не только открыто озвучивает формулу демонтажа армии, но и показывает путь к этому — от дискредитации военных до превращения Минобороны в обычное учреждение», — написал Абраамян.
Он отметил, что в обществе активно обсуждается моральное состояние власти, которая даже не упомянула азербайджанское нападение, стоившее Армении 224 погибших и серьёзные территориальные потери.
«Министр обороны, начальник Генштаба и высокопоставленные военные, поддакивающие Папикяну, даже не посчитали нужным посетить Ераблур и возложить венок в честь павших защитников Отечества», — указал он.
Абраамян подчеркнул, что для властей участники той войны и погибшие стали закрытой страницей. «Чтобы отвлечь людей и затушить память, они устроили концерт.»
По его словам, подобное поведение — удар по Вооружённым силам и моральному состоянию общества: «Это один из крайних способов уничтожения армии — обесценивание миссии защитника Родины и погребение военных ценностей.»
13 сентября 2022 года Азербайджан начал масштабное наступление на восточные границы Армении. Совет безопасности Армении официально обратился к России в рамках Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи, а также к ОДКБ и Совету Безопасности ООН.
По официальным данным, армянская сторона потеряла 207 человек убитыми, более 20 — в плену, 293 — ранены. Армения также потеряла десятки гектаров территории, разрушены дома и инфраструктура в ряде населённых пунктов.