ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի Գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունիին, հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Օսկար Թաթոսյանին և հոգաբարձուների խորհրդի նախկին համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանին։ Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահը նշել է, որ ուրախ է ընդունել համագումարի ներկայացուցիչներին և լավ ծանոթ է կառույցի արդյունավետ ու կարևոր գործունեությանը։
Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել Ամերիկայի հայկական համագումարի աշխատանքը՝ ընդգծելով դրա նշանակությունը ոչ միայն ամերիկյան, այլև միջազգային հանրությանը Հայաստանի և մեր տարածաշրջանի մասին օբյեկտիվ տեղեկատվություն փոխանցելու գործում։ Նա կարևորել է նաև համագումարի համահայկական նշանակության խնդիրներով մշտական զբաղվածությունը, որը միտված է հայ-ամերիկյան համագործակցության խորացմանը և Հայաստանի դերի բարձրացմանը տարածաշրջանում ու միջազգային հարթակներում։
Անդրադառնալով Հայաստանում համագումարի կողմից իրականացվող ծրագրերին՝ Հանրապետության նախագահը կարևորել է դրանց նշանակությունը երկրի զարգացման գործում։
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP-17) կազմակերպման կարևորության շուրջ։
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի և հարևան երկրների հարաբերություններին, ինչպես նաև ներքաղաքական և ընդհանուր մթնոլորտին վերաբերող հարցեր։
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Հանրապետության նախագահը պատասխանել է հյուրերի հարցերին՝ անդրադառնալով ներքաղաքական, տնտեսական և հանրային կյանքի տարբեր իրողություններին։

President of Armenia Vahagn Khachaturyan received Bryan Ardouny, Executive Director of the Armenian Assembly of America (AAA), along with Board of Trustees Co-Chair Oscar Tatosian and former Co-Chair Anthony Barsamian. Welcoming the guests, Khachaturyan said he was pleased to host representatives of the Assembly and was well aware of its important and effective work.
The President emphasized the Assembly’s role in delivering objective information about Armenia and the region not only to U.S. audiences but also to the wider international community. He also highlighted the Assembly’s consistent efforts on pan-Armenian issues, aimed at strengthening U.S.-Armenian cooperation and raising Armenia’s profile in the region and on the global stage.
Discussing the Assembly’s programs in Armenia, Khachaturyan stressed their importance for the country’s development. The sides also exchanged views on the significance of hosting the 17th Conference of the Parties (COP-17) to the Convention on Biological Diversity in Armenia in 2026.
The meeting also touched on Armenia’s relations with neighboring states, as well as domestic political and general social developments. Concluding the discussion, the President answered the delegation’s questions on various aspects of political, economic, and public life.