ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի Գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունիին, հոգաբարձուների խորհրդի համանախագահ Օսկար Թաթոսյանին և հոգաբարձուների խորհրդի նախկին համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանին։ Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահը նշել է, որ ուրախ է ընդունել համագումարի ներկայացուցիչներին և լավ ծանոթ է կառույցի արդյունավետ ու կարևոր գործունեությանը։
Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել Ամերիկայի հայկական համագումարի աշխատանքը՝ ընդգծելով դրա նշանակությունը ոչ միայն ամերիկյան, այլև միջազգային հանրությանը Հայաստանի և մեր տարածաշրջանի մասին օբյեկտիվ տեղեկատվություն փոխանցելու գործում։ Նա կարևորել է նաև համագումարի համահայկական նշանակության խնդիրներով մշտական զբաղվածությունը, որը միտված է հայ-ամերիկյան համագործակցության խորացմանը և Հայաստանի դերի բարձրացմանը տարածաշրջանում ու միջազգային հարթակներում։
Անդրադառնալով Հայաստանում համագումարի կողմից իրականացվող ծրագրերին՝ Հանրապետության նախագահը կարևորել է դրանց նշանակությունը երկրի զարգացման գործում։
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP-17) կազմակերպման կարևորության շուրջ։
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի և հարևան երկրների հարաբերություններին, ինչպես նաև ներքաղաքական և ընդհանուր մթնոլորտին վերաբերող հարցեր։
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Հանրապետության նախագահը պատասխանել է հյուրերի հարցերին՝ անդրադառնալով ներքաղաքական, տնտեսական և հանրային կյանքի տարբեր իրողություններին։

Президент Армении Ваагн Хачатурян принял исполнительного директора Армянской ассамблеи Америки (AAA) Брайана Ардуни, сопредседателя Совета попечителей Оскара Татосяна и бывшего сопредседателя Энтони Барсамяна. Приветствуя гостей, глава государства отметил, что хорошо знаком с деятельностью ассамблеи и ценит её эффективность и значимость.
Хачатурян подчеркнул роль ассамблеи в предоставлении объективной информации об Армении и регионе не только американской, но и международной общественности. Он также отметил постоянное внимание ассамблеи к вопросам общенационального значения, направленным на углубление армяно-американского сотрудничества и укрепление роли Армении в регионе и на международной арене.
Обсуждая программы, реализуемые ассамблеей в Армении, президент особо выделил их значение для развития страны. В ходе встречи стороны обменялись мнениями и о подготовке к проведению в Армении в 2026 году 17-й конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP-17).
В беседе также затрагивались темы отношений Армении с соседними странами, внутриполитической ситуации и общей атмосферы в стране. В завершение встречи президент ответил на вопросы гостей, касающиеся политической, экономической и общественной жизни.