Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը հայտարարել է, որ իր հայրենիքի համար պատրաստ է ամեն ինչի՝ միաժամանակ մեղադրելով իշխանություններին երկրի թուրքացման գործընթացի մեջ։
«Ինձ դատարան են բերել լոկ նրա համար, որ մարդկանց հողատարածքներ եմ տվել, որ մարդիկ բնակարաններ, կենցաղսպասարկման օբյեկտներ կառուցեն»,- ասել է նա Հակակոռուպցիոն դատարանի մոտ լրագրողների հետ զրույցում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըստ նրա, երկրաշարժ տեսած քաղաքապետը եթե նմանատիպ գործելաոճ չի ձեռնարկում, պետք է վռնդեն քաղաքապետարանից, քաղաքից։
Հարցին՝ իր որդին Սրբազանի դատին մասնակցելու համար է հայտնվել իրավապահների ուշադրության կենտրոնում, Ղուկասյանը պատասխանել է. «Երբ գնաց Սրբազանի դատին, ես իրեն ասացի՝ քեզ անպայման կկալանավորեն, գլխիդ մի բան կանեն»։
Պատասխանելով այն հարցին, թե մտահոգությունի չունի՞, որ այս քայլերով կարող են իրեն ստիպել հրաժարական տա՝ Ղուկասյանն ասել է, որ վախեցողներից չէ։
«Ես այդ տեսակը չեմ, վախեցողներից չեմ, ինչ ուզում են անեն, ոնց ուզում են անեն, ամեն տեղն էլ տղամարդու տեղ է։ Իմ հայրենիքի համար ամեն ինչի պատրաստ եմ։ Ինձ ընդհանրապես պետք չէ այս հասակում պետական կառույցում աշխատել, ուզում եմ հանգիստ ապրել, բայց տեսնում եմ, որ երկիրը վտանգի մեջ է, երկիրը տանում են թուրքացման»,–ասել է նա։
Գյումրու համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանի որդին՝ Սպարտակ Ղուկասյանը, ձերբակալվել է։ Գործի համատեքստում Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանությունը) և 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու նպատակով պաշտոնատար անձի կամ նրա մերձավոր ազգականի կամ մերձավորի կամ նշված անձանց դաստիարակության, խնամքի կամ հսկողության տակ գտնվողի նկատմամբ բռնություն գործադրելը)։ Այժմ նա տնային կալանքի տակ է։

Mayor of Gyumri Vardan Ghukasyan declared that he is being targeted by the authorities because of his community activities, while also accusing the government of leading the country toward Turkification. Speaking to reporters outside the Anti-Corruption Court, he insisted he was brought to trial merely for allocating land to residents so they could build homes and service facilities.
“A mayor who lived through the earthquake and doesn’t act this way should be expelled from office and from the city,” he said.
Asked about his son Spartak Ghukasyan, who has been arrested after attending the trial of a clergyman, Ghukasyan responded: “When he went, I told him they will definitely arrest you, something will happen to you.”
As to whether he feared being forced to resign, Ghukasyan replied firmly: “I’m not that kind of person. I’m not afraid, let them do whatever they want, however they want. Everywhere is a place for a man to stand. I’m ready for anything for my homeland. At my age, I don’t need to work in government structures, I want to live in peace, but I see the country is in danger, the country is being led to Turkification.”
Vardan Ghukasyan’s son, Spartak Ghukasyan, was arrested in connection with a criminal case launched by the Shirak regional investigative department. He faces charges under Article 297 (hooliganism) and Article 452 (violence against an official or their relatives to obstruct lawful political or professional activity). He is currently under house arrest.