Կառավարությունն e-draft հարթակում հանրային քննարկման համար ներկայացրել է «Իրական Հայաստանի գեղագիտության տեղորոշման և աջակցության մասին» որոշման նախագիծը։ Այս տեղեկությունը հրապարակվել է Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Նախագծի հակիրճ նկարագրության մեջ նշված է, որ «Իրական Հայաստանի» գեղագիտության հիմնական ուղենիշը կարելի է ձևակերպել այսպես՝ «հայացք դեպի ներս՝ արտաքին աշխարհի հետ արդյունավետ փոխհարաբերություն կառուցելու համար», հայտնում է Factor.am-ը։
«Իրական Հայաստանի գեղագիտության տեղորոշման և աջակցության» հայեցակարգը հաստատելու վերաբերյալ կառավարության որոշման նախագիծը, ըստ հիմնավորման, անհրաժեշտ է՝ պայմանավորված այն հանգամանքով, որ երկրի հետագա զարգացումն ու պետական ինստիտուտների կայացումը պահանջում են նաև ՀՀ բովանդակության արտահայտման և դրսևորման գեղագիտական ձևերի հստակեցում ու դրանց խրախուսման քաղաքականություն, որը ներկայումս բացակայում է։
Կառավարությունը պարզաբանում է, որ այս նախագիծը նպատակ ունի սահմանել գեղագիտական այն ձևերի սկզբունքներն ու չափորոշիչները, որոնք էական նշանակություն ունեն պետության միջազգային ներկայացման առումով։ Այդ թվում՝ Հայաստանի տաղավարների ձևավորումը միջազգային ցուցահանդեսներում ու հարթակներում, արարողակարգային ներկայացումներն այլ միջավայրերում, ինչպես նաև հանրային կյանքի կազմակերպման համատեքստում, որտեղ քաղաքացիական ինքնագիտակցության բարձրացումը դիտարկվում է որպես առանցքային արժեք։
Ըստ նախաձեռնության հեղինակների՝ պետականության զարգացումը պետք է ոչ միայն իրավական, օրենսդրական կամ տնտեսական մակարդակներում արտահայտվի, այլև՝ գեղագիտական եղանակներով, որոնք լրացնում և ամրապնդում են պետական ու հանրային կյանքի մյուս բաղադրիչները՝ խորացնելով քաղաքացու ինքնագիտակցությունը, պետության հանդեպ պատկանելության զգացողությունը և Հայաստանի գեղագիտական ներկայությունն հանրային միջավայրում։
Նշվում է նաև, որ այս ձևերի սկզբունքների ու չափորոշիչների մշակումն անհրաժեշտ է նաև որպես ինքնաճանաչման գործընթաց՝ նախ և առաջ սեփական ներկայի ըմբռնման համար։
Հանրային քննարկման ընթացքում նախագծին արդեն իսկ աջակցություն է հայտնել 200 քաղաքացի, մինչդեռ դեմ է արտահայտվել՝ 5-ը։

The Armenian government has published a draft decision titled “On the Localization and Support of the Aesthetics of True Armenia” for public discussion via the e-draft platform. The proposal was shared on the official legal drafts portal.
According to the project summary, the core aesthetic guideline is described as a “gaze inward—toward effective interaction with the outside world,” Factor.am reports.
The decision to establish the concept of “True Armenia’s aesthetics” stems from the argument that the country’s future development and institutional consolidation require a defined and supported aesthetic strategy—something currently lacking.
The initiative aims to identify the key principles and standards for aesthetic expressions that are crucial to Armenia’s international representation. This includes the design of Armenian pavilions at global exhibitions, ceremonial representations in various settings, and the aesthetics of public life where civic self-awareness is viewed as a core value.
According to the proposal, state development should not be limited to legal, legislative, or economic dimensions, but should also incorporate aesthetic forms that complement and strengthen other aspects of national and public life. These forms are intended to deepen citizens’ self-awareness, sense of belonging to the state, and foster Armenia’s aesthetic visibility in the public domain.
The government adds that developing these aesthetic principles and standards also serves as a process of self-recognition, starting with a clearer understanding of the present.
So far, 200 citizens have expressed support for the draft during the public consultation, while 5 have opposed it.