Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին, որն ավարտում է իր առաքելությունը Հայաստանում, 3ոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է Իրանի աջակցությունը տարածաշրջանային կայունությանն ու խաղաղությանը:
Զրույցի սկզբում փոխվարչապետ Գրիգորյանն իր և կառավարության անունից երախտագիտություն է հայտնել դեսպանին՝ իր պաշտոնավարման տարիներին կատարված աշխատանքի, ինչպես նաև Հայաստան-Իրան միջպետական հարաբերությունների խորացման գործում դրսևորած նշանակալի մասնակցության համար։
Դեսպան Սոբհանին իր երախտիքն է հայտնել փոխվարչապետին՝ ձևավորված կառուցողական գործընկերության համար։
«Իրանը շարունակում է աջակցել տարածաշրջանում հարատև կայունություն և խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի ջանքերին»,–ասել է նա։
Կողմերը դիտարկել են վերջին երկու տարում Հայաստան-Իրան երկկողմ համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը մի շարք առանցքային ոլորտներում։ Նրանք նաև մտքեր են փոխանակել առաջիկա նախաձեռնությունների և հնարավոր նոր համատեղ ծրագրերի վերաբերյալ։
Հանդիպման ավարտին Մհեր Գրիգորյանը դեսպանին մաղթել է նոր հաջողություններ իր հետագա գործունեության ընթացքում՝ ընդգծելով, որ նա շարունակելու է մնալ Հայաստանի բարեկամը։
Հայ-իրանական բարեկամական կապերի ամրապնդման ու զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար նախարար Միրզոյանը դեսպան Մեհդի Սոբհանիին հանձնել է ՀՀ նախագահի հրամանագրով շնորհված Բարեկամության շքանշանը և մաղթել հաջողություն հետագա գործունեության մեջ։

Iran’s Ambassador to Armenia, Mehdi Sobhani, who is completing his diplomatic mission, reaffirmed Iran’s support for Armenia’s efforts to establish peace and stability in the region during a meeting with Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.
At the start of the meeting, Grigoryan thanked the ambassador on behalf of himself and the government for his contributions to strengthening Armenia–Iran relations during his tenure.
Ambassador Sobhani expressed gratitude for the constructive partnership that had been built, stressing: “Iran continues to support Armenia’s efforts to establish lasting stability and peace in the region.”
The sides reviewed progress made in recent years in expanding bilateral cooperation across several key areas and exchanged views on upcoming initiatives and potential new joint projects.
At the close of the meeting, Grigoryan wished Sobhani success in his future endeavors, emphasizing that he would remain a friend of Armenia.
For his contribution to strengthening Armenian–Iranian ties, Foreign Minister Ararat Mirzoyan awarded Ambassador Sobhani the Order of Friendship, granted by a presidential decree, and wished him further success in his career.