Հայաստանը կորոշի իր մասնակցության ձևաչափը սեպտեմբերի 29-ին Մինսկում կայանալիք ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին։ Այս մասին Մինսկում լրագրողներին հայտնել է Համագործակցության գլխավոր քարտուղարի առաջին տեղակալ Իգոր Պետրիշենկոն։
Միջոցառումը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 29-ին Մինսկում։ Օրակարգում նախատեսվում է քննարկել 14 հարց, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հայաստանը ևս հաստատել է իր մասնակցությունը։ Այժմ այդ հարցը մշակվում է։ Սա այն հարցն է, որի վերաբերյալ հայկական կողմը պետք է որոշում կայացնի՝ իր մասնակցությունն ավելի արդյունավետ տեսնելու համար։ Հետևաբար, նրանք են կայացնելու որոշումը», – ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք հայկական կողմը առկա ձևաչափով կմասնակցի Մինսկում կայանալիք ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին։
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն 2024–ի մայիսի 15-17-ը այցելել էր Լեռնային Ղարաբաղ։ Նա հայտարարել էր, որ 2020 թվականի պատերազմից առաջ (դիմելով Իլհամ Ալիևին՝ նա ասել էր` «ձեր ազատագրական պատերազմից» առաջ) ինքն ու Ալիևը զրուցել են և եկել այն եզրակացության, որ պատերազմում հաղթել հնարավոր է։ Նա հավելել էր` հիմա եկել է այն ծանր ժամանակը, երբ պետք է վերակենդանացնել այդ տարածքները։
Հունիսի 13–ին խորհրդարանում ելույթ ունենալիս Փաշինյանը հայտարարեց որ ո՛չ ինքը, ո՛չ էլ երկրի որևէ պաշտոնյա չի այցելի Բելառուս, քանի դեռ այդ երկրի նախագահը Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է, և դա պայմանավորված է Բելառուսի նախագահի արած հայտարարություններով։

Armenia has confirmed its participation in the upcoming meeting of the Council of Heads of Government of the Commonwealth of Independent States (CIS), scheduled to take place in Minsk on September 29. However, the format of its participation remains undecided, according to First Deputy Secretary General of the CIS Igor Petrishenko, who spoke to journalists in Minsk.
The summit will include discussions on 14 agenda items, reports Sputnik Armenia.
“Armenia has also confirmed its participation. The matter is currently under review. This is a decision the Armenian side must make in order to ensure more effective participation. Therefore, they will make the final call,” Petrishenko said in response to a question about whether Armenia would join in the current format.
On a related note, Belarusian President Alexander Lukashenko visited Nagorno-Karabakh from May 15 to 17, 2024. He said that prior to the 2020 war, referring to it as “your liberation war” in a conversation with Ilham Aliyev, he and Aliyev had concluded that victory was possible. Lukashenko added that the current period is a difficult one, requiring efforts to revive the region.
On June 13, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated in parliament that neither he nor any other Armenian official would visit Belarus as long as Lukashenko remains its president. The decision, he said, was based on Lukashenko’s public statements.