Հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ վարչապետին անվստահություն հայտնելու (իմպիչմենտի) գործընթացը նոր փուլ է մտնում։
«Այսօր այդ գործընթացը նախաձեռնած Ազգային ժողովի «Պaտիվ ունեմ» խմբակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ։ Խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը, օրեր առաջ, հայտարարեց` սեպտեմբերի ընթացքում խորհրդարանական լսումներ անցկացնելու մտադրության մասին։ Հավանաբար լսումները կանցկացվեն այդ հայտարարության քննարկման օրակարգով»,-գրել է նա։
Նրա գնահատմամբ՝ պետք է մեկտեղել բոլոր ուժերը` այդ գաղափարը կյանքի կոչելու համար
«Ներկա պահին Ազգային ժողովի 107 պատգամավորներից վարչապետին չեն ցանկանում անվստահություն հայտնել 99-ը, որոնցից 69-ը «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ են, 28–ը` «Հայաստան» խմբակցության, 2-ն էլ խմբակցություններից դուրս։ Հուսանք առաջիկա օրերին այդ թվերի հարաբերակցությունը կփոխվի»,գրել է նա։
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը ՀՀ վարչապետին անվստահություն հայտնելու ԱԺ հայտարարության նախագիծ է ներկայացրել։Նախագիծը կոչվում է «Ազգային ճգնաժամի, կառավարման ձախողման հիմքերով ՀՀ վարչապետին անվստահություն հայտնելու մասին»։
Խմբակցությունը կոչ է անում բոլոր քաղաքական ուժերին, քաղաքացիական հասարակությանը և անհատ քաղաքացիներին, ովքեր հավատում են Հայաստանի ապագային, միավորվել իշխանափոխության այս պահին ամենաիրատեսական եղանակի՝ վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթացի շուրջ։

16 Сентябрь 2025 - 15:08 AMT
Общественно-политический деятель Эдгар Казарян написал на своей странице в Facebook, что процесс выражения недоверия премьер-министру (импичмент) вступает в новую фазу.
Он отметил, что инициировавшая этот процесс фракция Национального собрания «Честь имею» сегодня выступила с заявлением. Несколько дней назад глава фракции Айк Мамиджанян сообщил о намерении провести парламентские слушания в сентябре. По мнению Казаряна, слушания, скорее всего, будут посвящены обсуждению этой декларации.
Он подчеркнул необходимость объединения всех сил для реализации этой идеи.
«На данный момент 99 из 107 депутатов парламента не хотят выражать недоверие премьер-министру. Из них 69 — члены фракции «Гражданский договор», 28 — фракции «Армения», еще 2 — внефракционные. Будем надеяться, что в ближайшие дни соотношение этих чисел изменится», — написал он.
Фракция «Честь имею» представила в Национальное собрание проект заявления под названием «О выражении недоверия премьер-министру Республики Армения на основании национального кризиса и провала управления».
Фракция призывает все политические силы, гражданское общество и отдельных граждан, верящих в будущее Армении, объединиться вокруг этого процесса, который, по их мнению, является наиболее реалистичным способом смены власти в нынешней ситуации.