Հատիս լեռան վրա Հիսուս Քրիստոսի արձանի կառուցման նախաձեռնության հեղինակ, գործարար և բարերար Գագիկ Ծառուկյանը, հայտարարել է, որ յուրաքանչյուրը կարող մասնակցել Քրիստոսի արձանի տեղադրման աշխատանքներին։ Այդ մասին նա ասել է Քրիստոսի արձանի կառուցման տեղեկատվական գրասենյակի և կայքի շնորհանդեսի ժամանակ։
Նա հայտարարել է, որ մեկնարկել է կամավորների գրանցումը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ծառուկյանը տեղեկացրել է, որ բազմաթիվ քաղաքացիներ նամակներով, հեռախոսազանգերով ու դիմումներով իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել արձանի կառուցման աշխատանքներին մասնակցելու համար։
Նրա խոսքով, արձանն արդեն պատրաստ է և բաղկացած է չորս մասից։ Քանդակն ունի 33 մետր բարձրություն, իսկ պատվանդանի հետ միասին հասնում է 101 մետի՝ դարձնելով այն աշխարհում Հիսուս Քրիստոսի ամենաբարձր արձանը։
Ծառուկյանը ներկայացրել է նաև, թե ինչպես է ծնվել արձանի գաղափարը։
«Ես ասել եմ, որ մերը պետք է ամենալավը լինի, որովհետև մենք առաջին քրիստոնյա ազգն ենք»,- ասել է Ծառուկյանը։
Նա հավելել է, որ արձանի տեղադրման վայրը ընտրել են որդու հետ՝ կանգ առնելով Հատիսի բարձունքի վրա։
«Էդտեղից նայում ես, ամբողջ Երևանը երևում է, հոգի կա, շունչ կա, երբ բարձրանում ես էնտեղ։ Որ մի անգամ բարձրանաք, չի կարող պատահել, որ շաբաթը մեկ չուզեք բարձրանալ, տեսնել էդ գեղեցկությունը»,- ասել է Ծառուկյանը։
Ծառուկյանը նաև նշել է, որ տարածքը, որտեղ արձանը տեղադրվելու է, իրեն է նվիրել իր ընկերներից մեկը, առանց որևէ վարձատրության։ Նրա խոսքով՝ արձանի ծրագրի մեկնարկից հետո Հատիսի շրջակա բնակավայրերում հողերի գները կտրուկ աճել են։
«Եթե առաջ 500, 1000 դոլար էր, հիմա 30-50 հազար է։ Մարդիկ, որոնք հեռացել էին, հետ են եկել, կառուցում են, սարքում են, կյանք կա, մարդիկ սպասում են, որ լավ ա լինելու, տուրիզմ ա զարգանալու»,– հավելել է նա։
Ծառուկյանը ընդգծել է, որ չնայած արձանի կառուցման նախաձեռնությունը քննադատությունների ալիք է բարձրացրել, ինքը քննադատություններին հանգիստ է վերաբերվում և վստահ է, որ ժամանակը ցույց կտա նախաձեռնության դրական ազդեցությունը։
«Սա պետք է լինի ազգային վերածննդի, ներքին համերաշխության խորհրդանիշ։ Պետք է խաղաղություն լինի, վերջ տանք իրար վրա ցեխ շպրտելուն, վիրավորելուն։ Կարաս՝ արա, մի՛ նստի, սպասի, մի՛ բամբասի, մի՛ վիրավորի, ամեն մեկն իր չափով է անում»,- ասել է Ծառուկյանը։
Արձանի բացման հստակ ամսաթիվը դեռ հայտնի չէ, սակայն արդեն իսկ Հատիսի բարձունքում ակտիվ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում։ Գրանցված կամավորները սեպտեմբերի 26-ից հնարավորություն կստանան այցելելու տարածք՝ հետևելու և մասնակցելու շինարարությանը։
Ծառուկյանն առաջին անգամ Հիսուս Քրիստոսի արձանի տեղադրման իր նախաձեռնության մասին հայտնել է 2022 թվականի հունվարի 14-ին։ Նույն տարվա մարտի 24-ին Հայ առաքելական եկեղեցին հայտարարել է՝ կոչ անելով Ծառուկյանին հրաժարվել այդ մտադրությունից՝ ընդգծելով, որ նման արձանի կառուցումը հակասում է եկեղեցու ավանդույթներին։ Սակայն այդ դիրքորոշումը չի ստիպել Ծառուկյանին հրաժարվել իր նախաձեռնությունից։ Ընդհակառակը՝ նա ներկայացրել է երեք հակափաստարկ և շարունակել իր ծրագիրը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 7-ին կառավարության նիստի ընթացքում հայտարարել է, որ կառավարությունն առարկություն չունի Հատիսում արձան տեղադրելու նախաձեռնության նկատմամբ։ Բացի այդ, նա հանձնարարել է պետական կառավարման մարմիններին կարճ ժամկետում ընդունել համապատասխան ենթաօրենսդրական ակտեր՝ ծրագիրը իրականություն դարձնելու համար։
Արձանի շինարարությունն սկսել է հուլիսի 9-ին։ Սական ԿԳՄՍ նախարարությունը հուլիսի 11-ին հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ Հիսուս Քրիստոսի արձանի գաղափարն իրենք ընդունելի են համարում, սակայն պահանջում են դադարեցնել ցանկացած գործունեություն Հատիսի հնավայր-ամրոցի տարածքում, քանի որ այն հակասում է գործող օրենքներին ու կարգավորումներին։
2022 թվականի օգոստոսի 10-ին հայտնի է դարձել, որ հիմնադրամին փոխանցվել է նաև Հատիս լեռան լանջին, Սուրբ Պետրոս եկեղեցուց հյուսիս-արևմուտք գտնվող 7 հա հողատարածք։

Автор инициативы по установке статуи Иисуса Христа на горе Атис, бизнесмен и меценат Гагик Царукян, заявил, что каждый желающий может принять участие в работах по установке. Об этом он сообщил во время презентации информационного офиса и официального сайта проекта.
Царукян объявил о начале регистрации добровольцев, сообщает Sputnik Армения.
По его словам, множество граждан уже выразили готовность участвовать в строительстве, направив письма, звонив и подав заявки.
Царукян отметил, что статуя уже готова и состоит из четырёх частей. Её высота 33 метра, а вместе с постаментом 101 метр, что делает её самой высокой статуей Иисуса Христа в мире.
Он также рассказал, как появилась идея: «Я сказал, что наша должна быть самой лучшей, потому что мы — первая христианская нация», — отметил Царукян.
Он добавил, что вместе с сыном выбрали местоположение — вершину горы Атис.
«С той высоты видно весь Ереван. Там есть дух, дыхание. Если вы подниметесь туда хотя бы раз, то будете хотеть возвращаться каждую неделю, чтобы вновь насладиться этой красотой», — сказал он.
По словам Царукяна, участок земли, на котором устанавливается статуя, подарил ему друг без какой-либо оплаты. После старта проекта цены на землю в окрестностях Атиса резко выросли.
«Если раньше участок стоил 500–1000 долларов, сейчас стоимость составляет 30–50 тысяч. Люди, которые уехали, возвращаются, строят, создают. Жизнь возвращается, люди верят в лучшее будущее и в развитие туризма», — добавил он.
Царукян подчеркнул, что несмотря на волну критики, он воспринимает её спокойно и уверен в положительном эффекте своей инициативы.
«Это должно стать символом национального возрождения и внутренней гармонии. Должен быть мир. Хватит бросаться грязью, оскорблять. Можешь — делай. Не сиди, не жди, не сплетничай, не обижай. Каждый делает по мере своих сил», — сказал Царукян.
Точная дата открытия пока не определена, но на вершине Атиса уже ведутся активные строительные работы. Зарегистрированные добровольцы с 26 сентября смогут посещать объект и участвовать в строительстве.
Царукян впервые заявил об инициативе установки статуи 14 января 2022 года. 24 марта того же года Армянская Апостольская Церковь призвала отказаться от идеи, указав, что строительство подобной статуи противоречит церковным традициям. Однако Царукян, представив три контраргумента, продолжил реализацию проекта.
7 июля премьер-министр Никол Пашинян заявил, что правительство не возражает против установки статуи на Атисе, и поручил государственным органам в кратчайшие сроки принять необходимые подзаконные акты.
Строительство началось 9 июля. Однако 11 июля Министерство образования, науки, культуры и спорта заявило, что идея приемлема, но необходимо прекратить любые работы в зоне археологического памятника — крепости Атис, так как это противоречит действующим законам.
10 августа 2022 года стало известно, что в распоряжение фонда также передан участок площадью 7 га на склоне горы Атис, к северо-западу от церкви Святого Петра.