Գյումրիի ավագանին սեպտեմբերի 16-ի նիստում չեղարկել է «Գյումրու օր» ամենամյա տոնակատարությունը։ Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր նաև տոնակատարության կազմակերպման և անցկացման հարցը։
Քաղաքապետարանի մշակույթի բաժնի պետ Լիլիթ Թովմասյանը զեկուցման ժամանակ նշել է, որ միջոցառման կազմակերպման համար անհրաժեշտ է 6 միլիոն դրամի հատկացում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Քվեարկությունից առաջ Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը հանդես է եկել առաջարկով՝ հանելու հարցը օրակարգից։
«Առաջարկում եմ հանել այս հարցը, որովհետև զգում եմ՝ տրամադրությունն էն չի, դիմացն էլ ցուրտ է»,-պարզաբանել է Գյումրիի քաղաքապետը։
«Իմ հզոր համայնք» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Մխիթարյանը ևս աջակցել է տոնակատարությունը չեղարկելու նախաձեռնությանը։ Արդյունքում՝ առանց քվեարկության, հարցը հանվել է օրակարգից և «Գյումրու օր»-ի տոնակատարությունը պաշտոնապես չի անցկացվելու։
Սակայն «Գյումրու օրը» չեղարկելու որոշման արձագանքներին ի պատասխան՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից նախաձեռցվել է արտահերթ նիստ։
Խմբակցության ղեկավար Սարիկ Մինասյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացրել է, որ գյումրեցիները չեն կարող զրկվել տոնին մասնակցելու և արդեն ավանդույթ դարձած օրը նշելու հնարավորությունից։

На заседании 16 сентября городской совет Гюмри отменил ежегодное празднование «Дня Гoрода». В повестке дня также рассматривался вопрос о его организации и финансировании.
Начальник отдела культуры мэрии Лилит Товмасян сообщила, что на проведение мероприятия требуется выделить 6 миллионов драмов, передаёт «Арменпресс».
Перед голосованием мэр Гюмри Вардан Гукасян предложил снять вопрос с повестки: «Предлагаю убрать этот вопрос, потому что чувствуется — настроение не то, да и на улице холодно».
Главa фракции «Моя сильная община» Рубен Мхитарян также поддержал идею об отмене торжества. В итоге вопрос был снят с повестки без голосования, и праздник официально не состоится.
В ответ на решение фракция «Гражданский договор» инициировала внеочередное заседание совета.
Руководитель фракции Сарик Минасян сообщил в Facebook, что гюмрийцев нельзя лишать возможности участвовать в празднике, ставшем традицией.