Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն սեպտեմբերի 15-ին և 16-ին Վատիկան պաշտոնական այցի ընթացքում հանդիպումներ է ունեցել նաև Վատիկանի մի շարք կառույցների պատասխանատու կարդինալների հետ։
Վեհափառ Հայրապետը հանդիպեց Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ։ Զրույցի ընթացքում, ի շարս այլ հարցերի, անդրադարձ է կատարվել աշխարհի տարբեր կողմերում ծավալվող հակամարտություններին, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանում զարգացումներին։ Կայուն և երկարատև խաղաղության վերականգնման համար կարևորվել են միջազգային հանրության, այդ թվում և քույր Եկեղեցիների կողմից ներդրվող ջանքերը։ Վեհափառ Հայրապետը հանդիպմանը առանձնակիորեն բարձրաձայնել է նաև հայրենազրկված արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության անխաթար պահպանման և Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող ռազմագերիների ու պետական այրերի ազատ արձակման խնդիրները։
Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն այցելեց Սուրբ Աթոռի Արևելյան Կաթոլիկ եկեղեցիների բաժին, ուր հանդիպում ունեցավ կառույցի նախագահ կարդինալ Կլաուդիո Գուջերոտիի հետ։ Նորին Սրբությունն իր գնահատանքն է հայտնել կարդինալին հայ ժողովրդի և Հայոց Եկեղեցու նկատմամբ ջերմ վերաբերմունքի և օգտաշատ ծառայությանց համար։
Այս ընթացքում Վեհափառ Հայրապետը հանդիպել է նաև Քրիստոնեական միության խթանման բաժնի նախագահ կարդինալ Կուրտ Քոխին, Մշակույթի և կրթության բաժնի նախագահ կարդինալ Ժոզե Տոլենտինոյին և Սուրբ Աթոռի՝ պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար արքեպիսկոպոս Փոլ Ռիչարդ Գալագերին։ Կառույցների ղեկավարների հետ քննարկվեցին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հետ Հռոմի Կաթոլիկ Եկեղեցու գործակցության առավել ընդլայնման հարցեր, հայ ժողովրդի կյանքը հուզող հիմնախնդիրներ, քրիստոնյա աշխարհի առջև ծառացած մարտահրավերներ, քրիստոնեական արժեքների և ժառանգության պահպանման հրամայականներ։
Սեպտեմբերի 16-ի երեկոյան Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի գլխավորած պատվիրակությունը վերադարձել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին։
Արցախցիների իրավունքների, գերիների և Արցախի ժառանգության պաշտպանության անհրաժեշտության մասին կաթողիկոսը խոսել է նաև Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Լեոն 14-րդ Պապի հետ հանդիպմանը։ Նորին Սրբությունը Լեոն 14-րդ Պապին հրավեր է ուղղել այցելելու Հայաստան։

17 Сентябрь 2025 - 08:55 AMT
15 и 16 сентября Католикос всех армян Гарегин II в ходе официального визита в Ватикан провёл ряд встреч с кардиналами, возглавляющими различные структуры Святого Престола.
В частности, он встретился с государственным секретарём Ватикана, кардиналом Пьетро Паролином. В ходе беседы обсуждались как глобальные конфликты, так и процессы в нашем регионе. Были подчеркнуты усилия международного сообщества, включая сестринские Церкви, в деле достижения устойчивого и продолжительного мира. В этой связи Католикос особо отметил необходимость защиты прав лишённых родины арцахских армян, сохранения духовного и культурного наследия Арцаха, а также освобождения армянских военнопленных и государственных деятелей, удерживаемых в Азербайджане.
Католикос также посетил Дикастерию по делам Восточных Католических Церквей, где встретился с её префектом, кардиналом Клаудио Гуджеротти. Его Святейшество выразил признательность за тёплое отношение к армянскому народу и плодотворное служение.
В рамках визита состоялись также встречи с кардиналом Куртом Кохом (Дикастерия по содействию христианскому единству), кардиналом Жозе Толентино (Дикастерия по вопросам культуры и образования), а также с секретарём по отношениям с государствами архиепископом Полом Ричардом Галлахером. Обсуждались расширение сотрудничества между Армянской Апостольской Церковью и Римско-католической церковью, волнующие армянский народ проблемы, вызовы, стоящие перед христианским миром, и необходимость сохранения христианских ценностей и наследия.
Вечером 16 сентября делегация во главе с Католикосом вернулась в Первопрестольный Эчмиадзин.
Эти же темы Католикос затронул и на встрече с Папой Римским Львом XIV, которого пригласил посетить Армению.