Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն սեպտեմբերի 15-ին և 16-ին Վատիկան պաշտոնական այցի ընթացքում հանդիպումներ է ունեցել նաև Վատիկանի մի շարք կառույցների պատասխանատու կարդինալների հետ։
Վեհափառ Հայրապետը հանդիպեց Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ։ Զրույցի ընթացքում, ի շարս այլ հարցերի, անդրադարձ է կատարվել աշխարհի տարբեր կողմերում ծավալվող հակամարտություններին, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանում զարգացումներին։ Կայուն և երկարատև խաղաղության վերականգնման համար կարևորվել են միջազգային հանրության, այդ թվում և քույր Եկեղեցիների կողմից ներդրվող ջանքերը։ Վեհափառ Հայրապետը հանդիպմանը առանձնակիորեն բարձրաձայնել է նաև հայրենազրկված արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության անխաթար պահպանման և Ադրբեջանում անազատության մեջ պահվող ռազմագերիների ու պետական այրերի ազատ արձակման խնդիրները։
Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն այցելեց Սուրբ Աթոռի Արևելյան Կաթոլիկ եկեղեցիների բաժին, ուր հանդիպում ունեցավ կառույցի նախագահ կարդինալ Կլաուդիո Գուջերոտիի հետ։ Նորին Սրբությունն իր գնահատանքն է հայտնել կարդինալին հայ ժողովրդի և Հայոց Եկեղեցու նկատմամբ ջերմ վերաբերմունքի և օգտաշատ ծառայությանց համար։
Այս ընթացքում Վեհափառ Հայրապետը հանդիպել է նաև Քրիստոնեական միության խթանման բաժնի նախագահ կարդինալ Կուրտ Քոխին, Մշակույթի և կրթության բաժնի նախագահ կարդինալ Ժոզե Տոլենտինոյին և Սուրբ Աթոռի՝ պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղար արքեպիսկոպոս Փոլ Ռիչարդ Գալագերին։ Կառույցների ղեկավարների հետ քննարկվեցին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հետ Հռոմի Կաթոլիկ Եկեղեցու գործակցության առավել ընդլայնման հարցեր, հայ ժողովրդի կյանքը հուզող հիմնախնդիրներ, քրիստոնյա աշխարհի առջև ծառացած մարտահրավերներ, քրիստոնեական արժեքների և ժառանգության պահպանման հրամայականներ։
Սեպտեմբերի 16-ի երեկոյան Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի գլխավորած պատվիրակությունը վերադարձել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին։
Արցախցիների իրավունքների, գերիների և Արցախի ժառանգության պաշտպանության անհրաժեշտության մասին կաթողիկոսը խոսել է նաև Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Լեոն 14-րդ Պապի հետ հանդիպմանը։ Նորին Սրբությունը Լեոն 14-րդ Պապին հրավեր է ուղղել այցելելու Հայաստան։

On September 15–16, Catholicos of All Armenians, His Holiness Karekin II, held several official meetings at the Vatican, including with senior cardinals of various institutions of the Holy See.
The Catholicos met with Cardinal Pietro Parolin, Vatican Secretary of State. Alongside broader discussions on global conflicts and regional developments, the talks emphasized the importance of efforts by the international community, including sister churches, to ensure lasting peace. Karekin II specifically raised concerns over the rights of displaced Artsakh Armenians, the preservation of Artsakh’s spiritual and cultural heritage, and the release of Armenian prisoners of war and state officials held in Azerbaijan.
He also visited the Congregation for the Eastern Catholic Churches, where he met with its Prefect, Cardinal Claudio Gugerotti. His Holiness expressed appreciation for the cardinal’s warm regard and service to the Armenian people and Church.
Additional meetings were held with Cardinal Kurt Koch, President of the Dicastery for Promoting Christian Unity; Cardinal José Tolentino, head of the Dicastery for Culture and Education; and Archbishop Paul Richard Gallagher, Vatican Secretary for Relations with States. Discussions focused on expanding cooperation between the Armenian Apostolic Church and the Roman Catholic Church, pressing issues facing the Armenian people, challenges confronting the Christian world, and the preservation of Christian values and heritage.
On the evening of September 16, the delegation led by the Catholicos returned to the Mother See of Holy Etchmiadzin.
The Catholicos also raised the same concerns about Artsakh Armenians and prisoners of war in his audience with Pope Leo XIV, to whom he extended an invitation to visit Armenia.