Սեպտեմբերի 17-ին, Հաագա քաղաքում, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Միջազգային քրեական դատարանի նախագահ Տոմոկո Ականեին և գլխավոր քարտուղար Օսվալդո Ջավալա Գիլերին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկումներ են անցկացրել Հայաստանի և Միջազգային քրեական դատարանի համագործակցության, ինչպես նաև օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ու միջազգային իրավական նորմերի պահպանմանն ուղղված համատեղ ջանքերին վերաբերող մի շարք հարցերի շուրջ։
Քննարկվել են նաև Հռոմի Կանոնադրությանը համապատասխան՝ ազգային օրենսդրական համակարգի կատարելագործմանն ուղղված նախաձեռնություններն ու կարողությունների զարգացման առկա հնարավորությունները։
Նախարար Միրզոյանը գրառում է կատարել նաև Դատարանի պատվավոր հյուրերի մատյանում։
ՀՀ–ն ՄՔԴ անդամ է դարձել 2024–ի փետրվարի 1–ին։ Մինչ այդ Հայաստանի խորհրդարանը վավերացրել էր Հռոմի կանոնադրությունը։ Մոսկվան ավելի վաղ անընդունելի էր անվանել Երևանի կողմից ՄՔԴ-ի Հռոմի ստատուտի վավերացումը՝ Ռուսաստանի ղեկավարության դեմ դատարանի «անօրինական օրդերների» ֆոնին։ Իսկ ՀՀ–ն բազմիցս հայտարարել է, թե Հռոմի ստատուտի վավերացումն ադրբեջանական ռեժիմի գործողությունների սանձման տեսանկյունից է ՀՀ-ի համար կարևոր:

18 Сентябрь 2025 - 07:02 AMT
17 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Гааге с председателем Международного уголовного суда Томоко Акане и генеральным секретарем Освальдо Завала Гилером.
Стороны обсудили вопросы сотрудничества между Арменией и МУС, а также совместные усилия, направленные на укрепление верховенства права и соблюдение международных правовых норм.
Рассматривались также инициативы по совершенствованию национального законодательства Армении в соответствии с Римским статутом и возможности развития профессионального потенциала в этой сфере.
Министр Мирзоян оставил запись в книге почетных гостей Международного уголовного суда.
Армения стала участницей МУС 1 февраля 2024 года, после ратификации Римского статута парламентом. Ранее Москва назвала этот шаг Еревана неприемлемым на фоне «незаконных ордеров» против российского руководства. В свою очередь, Армения неоднократно подчеркивала, что ратификация необходима для пресечения действий азербайджанского режима.