«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը, անդրադառնալով «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացրած «Ազգային ճգնաժամի, կառավարման ձախողման հիմքերով ՀՀ վարչապետին անվստահություն հայտնելու մասին» ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարության նախագծին, ասել է, որ իրենց մոտեցումը վարչապետի իմպիչմենտի հարցում չի փոխվել և հստակ արտահայտված է հայտարարությամբ։
Նա նշել է, որ եթե իմպիչմենտին ՔՊ-ականների միանալու ուղղությամբ դրական արդյունք լիներ՝ դա կերևար, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Իմպիչմենտի գործընթացի մասին մենք հայտարարություն ենք արել և չեմ հասկանում, թե ինչու պետք է մեր մոտեցումը դրանից հետո փոխվի։ Ինչ վերաբերում է նրան, որ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու լեգիտիմ հիմքեր կան, ապա այս իշխանությունները ստի և խաբեության միջոցով են եկել իշխանության, կեղծ խոստումներ են տվել, ուրացել ու դրժել են բոլոր խոստումները՝ դրանով իսկ լեգիտիմ հիմք ստեղծելով իրենց անվստահություն հայտնելու համար։ Այդ մասին բազմիցս է հայտարարել»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ նախագծի շուրջ կազմակերպվող խորհրդարանական լսումներին «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները մասնակցելու են՝ ընդգծելով, որ իրենց գնահատականները և դիրքորոշումները փոփոխության չեն ենթարկվել։
«Այստեղ, կարծում եմ, նոր բան չասացի․ ինչ ասել ենք վեց ամիս առաջ, կրկնում եմ նաև հիմա»,– ասել է Խաչատրյանը։
Մեկնաբանելով «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի՝ արտախորհրդարանական ուժերի հետ հանդիպումների նախաձեռնությունը, Խաչատրյանը պարզաբանել է, որ այդ հանդիպումների մասին կոնկրետ տեղեկություն չունի։
«Մարդկանց քաղաքականությունն այդպես է․ իրենք նպատակահարմար են գտել հանդիպել արտախորհրդարանական ուժերի հետ, ես դրան գնահատական տալու պատրաստ չեմ։ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու համար անհրաժեշտ է հանրային լայն ճնշում, և այդ ճնշում ստեղծելու նպատակով մենք պատրաստ ենք հանդիպել ու խոսել բոլորի հետ»,– նշել է պատգամավորը։
Այն հարցին՝ արդյոք կան ազդակներ, որ իմպիչմենտի գործընթացը տրամաբանական ավարտին հասցնելու համար ՔՊ-ական 21 պատգամավոր կմիանա, կամ տեղեկություն կա՞ «Պատիվ ունեմի» այս ուղղությամբ դրական արդյունքների մասին, Խաչատրյանը պատասխանել է, որ նման տեղեկություն չունի։
«Դրական արդյունքը կերևա միայն այն դեպքում, եթե որևէ ՔՊ-ական պատգամավոր որևէ քայլ անի, օրինակ՝ լքի իրենց կուսակցությունը կամ այլ գործընթաց սկսի։ Այս պահի դրությամբ նման բան չեմ տեսնում»,– եզրափակել է Խաչատրյանը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը հայտարարել է, որ ընդդիմությունը պատրաստվում է վարչապետին անվստահություն հայտնելու մասին նախաձեռնություն ներկայացնել և այդ նպատակով կազմակերպել հանդիպումներ։
Ազգային ժողովի պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը, անդրադառնալով վարչապետին անվստահություն հայտնելու ընդդիմության նախաձեռնությանը, ընդգծել է, որ գործընթացի հաջողությունը գործնականում քիչ հավանական է։ Ըստ նրա, պետք է ՔՊ-ական 19 պատգամավոր ևս միանա այդ նախաձեռնությանը, ինչը անհնար է։

Депутат фракции «Армения» Артур Хачатрян, комментируя проект заявления, представленное фракцией «Честь имею» о недоверии премьер-министру на фоне национального кризиса и провалов в управлении, отметил, что позиция его блока по импичменту остается неизменной и четко изложена в их заявлении.
«Если бы были сигналы о поддержке инициативы со стороны депутатов правящей партии „Гражданский договор“ (ГД), это уже стало бы очевидным», — цитирует Хачатряна «Pastinfo».
Он подчеркнул: «Мы уже сделали заявление о процессе импичмента и не вижу причин менять нашу позицию. Что касается легитимных оснований для недоверия, то нынешняя власть пришла к власти с помощью лжи и обмана, давала фальшивые обещания, которые нарушила. Это само по себе является основанием для выражения недоверия».
Хачатрян сообщил, что депутаты блока «Армения» примут участие в парламентских слушаниях, организуемых по этому вопросу, отметив, что их оценки и подходы остались прежними. «Думаю, ничего нового я не сказал. Повторяю то, что говорил шесть месяцев назад», — добавил он.
Комментируя встречи, инициированные главой фракции «Честь имею» Айком Мамижаняном с внепарламентскими силами, Хачатрян отметил, что не владеет конкретной информацией об этих переговорах, но подчеркнул: «Для выражения недоверия премьеру необходимо широкое общественное давление, и мы готовы встречаться и говорить со всеми для его формирования».
Отвечая на вопрос, есть ли сигналы о том, что 21 депутат от ГД может присоединиться к процессу импичмента или что-либо известно о положительном результате усилий фракции «Честь имею», он ответил: «Положительный результат можно будет увидеть только в случае, если какой-либо депутат от ГД предпримет конкретные действия, например, покинет партию или инициирует другой процесс. На данный момент я ничего подобного не наблюдаю».
Ранее Айк Мамижанян заявил, что оппозиция планирует представить инициативу о вотуме недоверия премьеру и уже проводит встречи с этой целью.
Депутат правящей партии Овик Агазарян в свою очередь отметил, что успех инициативы маловероятен, поскольку для этого необходимо участие 19 депутатов от ГД, что, по его мнению, невозможно.