«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը, անդրադառնալով «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացրած «Ազգային ճգնաժամի, կառավարման ձախողման հիմքերով ՀՀ վարչապետին անվստահություն հայտնելու մասին» ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարության նախագծին, ասել է, որ իրենց մոտեցումը վարչապետի իմպիչմենտի հարցում չի փոխվել և հստակ արտահայտված է հայտարարությամբ։
Նա նշել է, որ եթե իմպիչմենտին ՔՊ-ականների միանալու ուղղությամբ դրական արդյունք լիներ՝ դա կերևար, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Իմպիչմենտի գործընթացի մասին մենք հայտարարություն ենք արել և չեմ հասկանում, թե ինչու պետք է մեր մոտեցումը դրանից հետո փոխվի։ Ինչ վերաբերում է նրան, որ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու լեգիտիմ հիմքեր կան, ապա այս իշխանությունները ստի և խաբեության միջոցով են եկել իշխանության, կեղծ խոստումներ են տվել, ուրացել ու դրժել են բոլոր խոստումները՝ դրանով իսկ լեգիտիմ հիմք ստեղծելով իրենց անվստահություն հայտնելու համար։ Այդ մասին բազմիցս է հայտարարել»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ նախագծի շուրջ կազմակերպվող խորհրդարանական լսումներին «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները մասնակցելու են՝ ընդգծելով, որ իրենց գնահատականները և դիրքորոշումները փոփոխության չեն ենթարկվել։
«Այստեղ, կարծում եմ, նոր բան չասացի․ ինչ ասել ենք վեց ամիս առաջ, կրկնում եմ նաև հիմա»,– ասել է Խաչատրյանը։
Մեկնաբանելով «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի՝ արտախորհրդարանական ուժերի հետ հանդիպումների նախաձեռնությունը, Խաչատրյանը պարզաբանել է, որ այդ հանդիպումների մասին կոնկրետ տեղեկություն չունի։
«Մարդկանց քաղաքականությունն այդպես է․ իրենք նպատակահարմար են գտել հանդիպել արտախորհրդարանական ուժերի հետ, ես դրան գնահատական տալու պատրաստ չեմ։ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու համար անհրաժեշտ է հանրային լայն ճնշում, և այդ ճնշում ստեղծելու նպատակով մենք պատրաստ ենք հանդիպել ու խոսել բոլորի հետ»,– նշել է պատգամավորը։
Այն հարցին՝ արդյոք կան ազդակներ, որ իմպիչմենտի գործընթացը տրամաբանական ավարտին հասցնելու համար ՔՊ-ական 21 պատգամավոր կմիանա, կամ տեղեկություն կա՞ «Պատիվ ունեմի» այս ուղղությամբ դրական արդյունքների մասին, Խաչատրյանը պատասխանել է, որ նման տեղեկություն չունի։
«Դրական արդյունքը կերևա միայն այն դեպքում, եթե որևէ ՔՊ-ական պատգամավոր որևէ քայլ անի, օրինակ՝ լքի իրենց կուսակցությունը կամ այլ գործընթաց սկսի։ Այս պահի դրությամբ նման բան չեմ տեսնում»,– եզրափակել է Խաչատրյանը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը հայտարարել է, որ ընդդիմությունը պատրաստվում է վարչապետին անվստահություն հայտնելու մասին նախաձեռնություն ներկայացնել և այդ նպատակով կազմակերպել հանդիպումներ։
Ազգային ժողովի պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը, անդրադառնալով վարչապետին անվստահություն հայտնելու ընդդիմության նախաձեռնությանը, ընդգծել է, որ գործընթացի հաջողությունը գործնականում քիչ հավանական է։ Ըստ նրա, պետք է ՔՊ-ական 19 պատգամավոր ևս միանա այդ նախաձեռնությանը, ինչը անհնար է։

Artur Khachatryan, a member of the opposition Hayastan alliance, said his faction’s position on impeaching the Prime Minister remains unchanged and is clearly outlined in their public statement.
Speaking about the declaration submitted by the I Have Honor faction to express no confidence in the Prime Minister on grounds of national crisis and governance failure, Khachatryan noted that if there were any real signs of Civil Contract MPs supporting the initiative, it would have been evident.
“We’ve already issued a statement on the impeachment process. I don’t understand why our position should change after that,” Khachatryan told Pastinfo.
He added, “If there are legitimate grounds to distrust the Prime Minister, it’s because this government came to power through lies and deception, made false promises, and broke all of them — that alone provides sufficient justification.”
Khachatryan confirmed that Armenia Alliance deputies will attend the parliamentary hearings organized around the initiative, stressing that their assessments and positions remain consistent. “There’s nothing new here. What we said six months ago, I repeat now.”
Regarding meetings between I Have Honor secretary Hayk Mamijanyan and extra-parliamentary forces, Khachatryan said he wasn’t informed of the details, but emphasized the importance of broad public pressure for such efforts to succeed. “We are ready to meet and speak with everyone in order to help build that pressure,” he added.
Asked whether there are signals that 21 Civil Contract MPs might support the impeachment, or if any progress has been made in this direction, Khachatryan replied, “We would only see a real result if any Civil Contract MP took a concrete step — like leaving the party or initiating another process. As of now, I haven’t seen anything like that.”
Hayk Mamijanyan previously stated that the opposition plans to introduce an initiative for a no-confidence motion and is holding meetings to that end.
Meanwhile, ruling party MP Hovik Aghazaryan dismissed the possibility of the opposition securing 19 additional Civil Contract votes as virtually impossible.