Սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը Փարիզում մասնակցել է «Հայաստանը տարածաշրջանային և գլոբալ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների կիզակետում» խորագրով կլոր-սեղան քննարկմանը, որը տեղի է ունեցել Միջազգային հարաբերությունների ֆրանսիական ինստիտուտում, հայտնում է ԱԳՆ-ն։
Քննարկման ընթացքում Վահան Կոստանյանն անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գլխավոր ուղղություններին՝ ներկայացնելով երկրի դիվանագիտական առաջնահերթությունները և ներկայիս հարաբերությունները հարևան երկրների հետ։ Նա ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ընթացքը, ինչպես նաև խոսել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների վերջին զարգացումների մասին։
Մասնավորապես, Կոստանյանն հիշատակել է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության հաստատման տեսանկյունից։
ԱԳ փոխնախարարը նաև վերահաստատել է Հայաստանի վճռականությունը՝ Հարավային Կովկասում հասնելու տևական և հավասարակշռված խաղաղության։ Այս համատեքստում նա ներկայացրել է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացում առկա հնարավորությունները, որոնք կարող են էապես նպաստել տնտեսական և ենթակառուցվածքային համագործակցության ընդլայնմանը։
Միջոցառման մասնակիցների թվում եղել են տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ Ֆրանսիայից, ոլորտային վերլուծաբաններ, լրագրողներ, ինչպես նաև Ֆրանսիայում հավատարմագրված դիվանագետներ։ Քննարկման ընթացքը համակարգել է Միջազգային հարաբերությունների ֆրանսիական ինստիտուտի հիմնադիր-նախագահ Թիերի դե Մոնբրիալը։

16 сентября заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян принял участие в дискуссии на тему «Армения в центре региональных и глобальных геополитических изменений», которая прошла в Институте международных отношений Франции (IFRI) в Париже, сообщает МИД.
Костанян рассказал об основных направлениях внешней политики Армении, представив дипломатические приоритеты страны и текущее состояние отношений с соседними государствами. Он остановился на процессе нормализации армяно-турецких отношений, а также на последних событиях в отношениях Армении и Азербайджана.
В частности, он подчеркнул важность договоренностей, достигнутых 8 августа 2025 года в Вашингтоне между Арменией и Азербайджаном, отметив их значение для обеспечения региональной стабильности и мира.
Замминистра вновь подтвердил приверженность Армении достижению прочного и сбалансированного мира на Южном Кавказе. В этом контексте он представил возможности, которые открывает процесс разблокирования региональных коммуникаций, способных существенно расширить экономическое и инфраструктурное сотрудничество.
Среди участников обсуждения были представители различных ведомств Франции, отраслевые эксперты, журналисты, а также дипломаты, аккредитованные в Париже. Дискуссию вел основатель и президент ИФРИ Тьерри де Монбриаль.
Напомним, что 8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. По итогам встречи был подписан совместный Декларативный документ. В тот же день министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов в присутствии лидеров трех стран предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».