Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն անդրադարձել է հարցին, թե ինչու պետպատվերով ուռուցքաբանական ծառայությունների արժեքները տարբեր են մասնավոր և պետական բժշկական կենտրոններում։
Նախարարը նշել է, որ ռադիոթերապիայի նոր ծառայությունը ռազմավարական նշանակություն ունի, և ուրախ եմ, որ մասնավոր՝ «Էրեբունի» ԲԿ-ն և պետական՝ Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանական կենտրոնը, իրականացնելով մեծ ներդրումներ, այսօր ապահովում են ծառայություններ, գրում է Aysor.am-ը։
«Քանի որ ծառայությունների վերագնահատում է իրականացվել՝ նոր տեխնոլոգիաների և ծառայությունների առումով, հիմա Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանական կենտրոնի գնահատման փուլում ենք, այսինքն՝ գնահատվում է, թե արդյո՞ք նոր չափորոշիչներով այնտեղ բոլոր պայմաններն ապահովված են, և վստահեցնում եմ, որ ավարտին մենք նոր որոշումը կիրականացնենք ու նոր գնով փոխհատուցումը կիրականացվի հավասար կերպով»,–ասել է նա։

Министр здравоохранения Анаит Аванессян разъяснила, почему стоимость услуг онкологическим больным по госзаказу различается в частных и государственных медцентрах.
Как сообщает «Aysor.am», министр подчеркнула стратегическое значение новой радиотерапии и отметила, что как частный центр «Эребуни», так и государственный онкоцентр имени Фанарджяна сделали крупные инвестиции для обеспечения этих услуг.
«Так как была проведена переоценка услуг в связи с новыми технологиями и процедурами, мы сейчас находимся на этапе оценки онкоцентра имени Фанарджяна. То есть проверяется, обеспечены ли там все условия по новым стандартам. Уверяю, что после завершения этого процесса мы примем новое решение, и компенсации будут производиться одинаково по обновленным тарифам», — заявила Аванессян.