2025 թվականի հոկտեմբերի 1-ից ԱՄՆ-ի B-1/B-2 (գործնական կամ տուրիստական) վիզայի դիմող Հայաստանի քաղաքացիները, բացի $185 ստանդարտ դիմումավճարից, վիզայի հաստատման դեպքում կվճարեն ևս $250։ Այսպիսով, ընդհանուր արժեքը կկազմի առնվազն $435՝ կախված անհատի դեպքից։ Այս փոփոխության մասին ԱՄՆ դեսպանատունն իրազեկել է՝ պատասխանելով քաղաքացիների հարցերին և ներկայացնելով վիզաների նոր պահանջները, գրում է Factor.am-ը։
ԱՄՆ դեսպանատունը ներկայացրել է նաև մի շարք նոր պահանջներ․
DS-160 դիմումաձևի լրացում․ այն պետք է լրացված և հաստատված լինի համակարգում հարցազրույցից առնվազն երկու ամբողջական աշխատանքային օր առաջ։ Նույն հաստատման համարով պետք է ներկայանալ նաև հարցազրույցին։
Դիմումաձևի փոփոխության սահմանափակում․ այսուհետ DS-160-ի հաստատման համարը հնարավոր չի լինի փոխել առանց հարցազրույցի ամրագրումը չեղարկելու։ Անհամապատասխանության դեպքում հարցազրույցը չի կայանա, և նոր օր ստանալու համար կարող է պահանջվել մի քանի շաբաթ։
Բացի վիզաների թանկացումից, ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը նախաձեռնել է սահմանել 1 դոլար վճար Green Card-ի տարեկան վիճակախաղի դիմումների համար։ Նախաձեռնությունը Պետքարտուղարության հյուպատոսական հարցերով բյուրոյինն է։

According to the U.S. Embassy, from October 1, 2025, Armenian citizens applying for B-1/B-2 (business or tourist) visas will pay an additional $250 upon approval, on top of the $185 application fee. This brings the total cost to at least $435, depending on individual cases, Factor.am reported.
The embassy also announced new requirements:
- DS-160 form submission must be completed and confirmed in the system at least two full business days before the interview. The same confirmation number must be presented at the interview.
- No changes to DS-160 confirmation number are allowed without canceling the interview appointment. If numbers do not match, the interview will be void, and rescheduling could take several weeks.
In addition, the U.S. State Department’s Bureau of Consular Affairs has proposed introducing a $1 fee for the annual Green Card lottery application, which was previously free.